Van’da 31 haftadır hareket yapan anne: Kızımın elinden kalem alıp, silah verdiler

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Van’da 31 haftadır hareket yapan anne: Kızımın elinden kalem alıp, silah verdiler
VAN (DHA) – VAN’da, 11 yıl evvel 13 yaşındayken dağa kaçırıldığını belirttiği Şeyma için HDP binası önünde, diğer ailelerle 31 haftadır aksiyon yapan Nazlı Sancar, kızına ‘teslim ol’ daveti yaptı. Sancar, “Kızım onlardan korkma; gel, teslim ol. Elinden kalem alıp, silah verdiler. Kandil’in yolunu kapattık. Aileler bu aksiyonu başlattıktan daha sonra hiç bir çocuk dağa gitmedi” dedi.

Van‘da çocuklarının dağa kaçırıldığını belirten ailelerin HDP vilayet binası önündeki evlat nöbetinde, 31’inci hafta geride kaldı. Aksiyona katılanlardan 3 çocuk annesi Nazlı Sancar, kızı Şeyma’nın 11 yıl evvel Pkk‘lılar tarafınca dağa kaçırıldığını söylemiş oldu. Kızının fotoğrafını eline alıp, öperek gözyaşı döken Sancar, “Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan ve başka tüm yetkililere epeyce teşekkür ediyoruz. Her vakit bizim yanımızda durdular, gücümüze güç katıyorlar, bizi sahipsiz bırakmadılar. Devletimiz fazlaca büyük bir çalışma yapıyor. Allah’ın izniyle hepimiz evlatlarımıza kavuşacağız zira büyük ve kuvvetli bir devletimiz var. Birinci günden bu yana bütün devlet yetkilileri, bizim yanımızda durdular. Kanımızın son damlasına kadar bu haklı çabamızdan asla vazgeçmeyeceğiz. HDP ve PKK bunu bilsin. Bu anneler, babalar PKK’yı bitirmeden, HDP’nin kapısına mührü vurmadan haklı çabasından asla vazgeçmeyecek. 3 yıla yakındır bu anneler, bu kadar feryat ederken, gözyaşı dökerken, HDP milletvekilleri neredeydiler? Gelsin, bu ailelere bir açıklama yapsınlar. Bu anneler, babalar artık ağlamasın” diye konuştu.

Şu ana kadar 34 ailenin evladına kavuştuğunu anlatan Nazlı Sancar, şu biçimde devam etti: “Gelen çocukların hepsi pişman. Teslim olan çocukların hepsi PKK’nın kendilerine domuz eti yedirdiğini söylüyor. Aç ve susuz dağlarda, vefata mahkum ediliyorlar. Bizi de kendi kapısında mahkum ediyorlar. Kızım Şeyma, beni duyuyorsan, beni görüyorsan gel; devlet güçlerimize teslim ol. 34 evlat geldi, ailelerine kavuştu. Hepsi de benim evlatlarım üzere. Kızım onlardan korkma zira senin yaşamını elinden aldılar. Senin elinden kalem alıp, silah verdiler. Sen küçücüktün, senin hayallerin vardı kızım. Sizi kandırıyorlar. Diyorlar ki ‘Devlet sizi cezaevine atacak’. O denli bir şey yok. Dağdaki bütün çocuklara da sesleniyorum. Gelin; sıcak yuvanıza, annenizin kucağına dönün. Artık bu anne ve babalar ağlamasın. Tek bir çocuk, tek bir PKK’lı dağda kalmayana kadar biz bu çabadan vazgeçmeyeceğiz, bu hareketimizi sürdüreceğiz. Allah’ın müsaadesiyle zafer bizim olacak. Kanımızın son damlasına kadar bu çabamızdan vazgeçmeyeceğiz. Kandil’in yolunu biz kapattık. Aileler bu hareketi başlattıktan daha sonra hiç bir çocuk dağa gitmedi.”

Demirören Haber Ajansı / Behçet Dalmaz – Şimdiki
Alıntıdır