Van İftar ve Sahur vakti! 5-6 Nisan (Salı-Çarşamba) Van sahur ve iftar ne vakit, saat kaçta? 2022 Van imsakiye!

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Van İftar ve Sahur vakti! 5-6 Nisan (Salı-Çarşamba) Van sahur ve iftar ne vakit, saat kaçta? 2022 Van imsakiye!
VAN (Haberler.com) – Van iftar ve sahur vakitleri ne vakit? Van‘da iftar ne vakit açılacak? Van sahur ne vakit yapılıyor? Van’da sabah ezanı ne vakit okunuyor? Van İftar ve Sahur vakti! 5-6 Nisan (Salı-Çarşamba) Van sahur ve iftar ne vakit, saat kaçta? 2022 Van imsakiye! Van Diyanet imsakiye saatleri ve bilgileri haberimizde…

VAN 5-6 NİSAN İFTAR VE SAHUR VAKİTLERİ

Van’da 5 Nisan Salı günü iftar saati 18:40 olarak belirtildi. 6 Nisan Çarşamba Sahur vakti saati ise 04:13 olarak belirtildi.

4 Ramazan 1443 5 Nisan 2022 Salı 04:14 05:39 12:14 15:50 18:40 19:59

5 Ramazan 1443 6 Nisan 2022 Çarşamba 04:13 05:37 12:14 15:50 18:41 20:00

SAHUR YEMEĞİNİN DİNDEKİ KIYMETİ

Sahur yemeği, oruç tutacak bireylerin imsak vaktindilk evvel gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 29, 50).

Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde “bereket” (Buhârî, Savm, 50) olduğunu söz etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu içindeki en kıymetli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 66). Onun sahurla ilgili kelam ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî’, II, 206).

İFTAR DUASI NEDİR?

Peygamber Efendimiz, iftar edeceği vakit özel yiyecekler aramaz, yemek ayrımı yapmaz, sofrada ne bulursa onunla iftar ederdi.

Onun iftar sofrası, lüks ve israftan uzak, son derece sade idi. Medine”de Efendimizin yanında büyüyen Enes b. Mâlik (ra), Resûlullah”ın iftarını şu biçimde anlatmıştır: “Resûlullah (sav) akşam namazını kılmadan evvel birkaç taze hurma ile, şayet yoksa kuru hurma ile iftar ederdi, o da yoksa birkaç yudum suyla orucunu açardı.”

Peygamberimiz, Allah isteğini kazanmak için oruç fiyat, O”nun rızkıyla iftar eder, iftar ederken de ellerini açarak şu biçimde dua ederdi:

“Allâhümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü. (Allah”ım! Senin rızan için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açtım.)”

Allah Resûlü, “Her oruçlunun iftarını açtığında reddedilmeyen bir duası vardır.” diyerek müminlere bu sevinç ve bağışlanma vaktinde dua etmelerini öğütlemiştir. Bu hadisi Peygamberimizden nakleden sahâbî Abdullah b. Amr”ın (ra) iftar vaktinde,”Allah”ım! Senden herşeyi kuşatan rahmetin ile beni bağışlamanı dilerim.” diyerek dua ettiği bilinmektedir.

2022 RAMAZAN TAKVİMİ

2022 yılında Ramazan ayı 2 Nisan tarihinde başlayacaktır. Müslümanlar bu tarihten itibaren farz olan oruç ibadetini yerine getirecekler. Son oruç ise 1 Mayıs’ta Ramazan Bayramı arefe gününde tutulacak.
Alıntıdır