Vahit Kirişci: Bayan çiftçimize 10 milyar liralık dayanak sağladık

Beykozlu

New member
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, katıldığı Dünya Çiftçi Bayanlar Günü ötürüsıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “Toprağa İz Bırakan Bayanlar Programı”nda, kadınları kırsalda daha da güçlendirmeyi hedeflenen siyasete ilişkin bilgileri paylaştı.

Bakanı Kirişci, bugüne kadar ziraî takviye olarak 5 bin 837 bayan yatırımcıya 3 milyar 55 milyon lira hibe ödendiğini belirterek, “Kırsal kalkınma ve kredilendirme programlarımız kapsamında ise 280 bin 643 bayan çiftçimize yaklaşık 10 milyar liralık takviye sağladık.” dedi.

“Türkiye’de ise çiftçi ailelerinin, toplam çiftçilere oranı yüzde 90 civarında”

Kirişci, Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütüne nazaran, dünyada toplam tarım işletmelerinin yüzde 98’ini küçük ölçekli aile işletmelerinin oluşturduğunu ve bu işletmelerin sayısının 500 milyonu aştığını aktararak, Türkiye’de ise çiftçi ailelerinin, toplam çiftçilere oranının yüzde 90 civarında olduğunu vurguladı.

“5 bin 837 bayan yatırımcımıza 3 milyar 55 milyon lira hibe ödendi”

Kirişci, özelikle bayanları destekleyeceklerine işaret ederek, Bakanlık olarak tüm kurumların dayanak programlarında bayanları ön planda tuttuklarını kaydetti.
Kadın ve genç çiftçilere “Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı” kapsamında, proje müracaatlarında ek puan verdiklerine dikkati çeken Kirişci, şunları kaydetti:

“bu biçimdece bilhassa bayanlarımızın yer aldığı projelerin bir adım daha öne çıkmasını gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar ziraî takviye olarak 5 bin 837 bayan yatırımcımıza 3 milyar 55 milyon lira hibe ödenmiştir. Bu sayı, toplam ödenen hibenin yüzde 35’ini oluşturmaktadır. Kırsal kalkınma ve kredilendirme programlarımız kapsamında ise 280 bin 643 bayan çiftçimize yaklaşık 10 milyar liralık takviye sağladık.”

Tarım sigortaları poliçelerinde yüzde 5 prim indirim yapıldı

Kirişci, bayan çiftçilerin, Bakanlık tarafınca tarım sigortaları poliçelerinde yüzde 5 prim indirimiyle desteklendiğini belirterek, “Bu kapsamda uygulamanın başladığı 2018’den bugüne kadar 232 bin 546 bayan çiftçimize, 668 bin 474 poliçe için 58 milyon lira prim indirimi sağlandı. 2023 yılından itibaren bayan çiftçilerimize prim indiriminin artırılmasına yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir.” tabirlerini kullandı.

“19 yılda 3,5 milyondan fazla bayan çiftçiye ziraî konularda eğitim verildi”

Kadın çiftçilerin tarım için fazlaca değerli bir aktör olduğunun altını çizen Kirişci, “Bakanlığımız tarafınca ‘Kadın Çiftçiler Ziraî Yayım Projesi’ kapsamında, son 19 yılda 3,5 milyondan fazla bayan çiftçiye ziraî konularda eğitim verilmiştir.” dedi.

Kadınlara kooperatifçilik konusunda eğitim

Kirişci, Bakanlık bünyesinde, ortaklarının birçok bayanlardan oluşan 140 Ziraî Kalkınma Kooperatifi bulunduğuna dikkati çekerek, bugüne kadar 91 bin 952 bayan çiftçinin, kooperatifçilik konusunda eğitim aldığını söylemiş oldu.

Okumaya devam et...