Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Demirtaş: Evet, Türkiye ve Cumhuriyet hepimizindir

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Demirtaş: Evet, Türkiye ve Cumhuriyet hepimizindir
2016 yılından beri Edirne F tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş,Twitter hesabından Kürtçeye çevrilen çocuk klasikleri kitaplarının duyurusunu yaptı.

Demirtaş, “Kitap alacak imkanınız yoksa lütfen bana ulaşın. Sizlere 10 kitaplık bu setle birlikte Kürtçe kelamlık ve gramer kitabı da gönderebilirim. Ayrıyeten Kürtçe okuyup yazmak ve konuşmak için Kürt olmak da gerekmiyor. O niçinle bu Kürtçe kitap setini, isteyen Türk kardeşlerime de memnuniyetle armağan etmek isterim” sözlerini kullandı.

1- Merhabalar. ARAM Yayınları, aralarında Pollyanna, Robin Hood ve Pinokyo’nun da olduğu çocuk klasiklerini Kürtçeye çevirip yayımlamış. Bana da gönderdiler, sağ olsunlar. pic.twitter.com/KBKD1eOWgZ

— Selahattin Demirtaş (@hdpdemirtas) September 25, 2021

“‘Kürt sorunu’ çözüldü diyenler palavra söylüyor” diyen Demirtaş, “Lütfen biraz empati yapın, kendi çocuğunuza da anadilinin unutturulduğunu bir düşünün. Maalesef, bugün milyonlarca Kürt çocuğu kendi anadilinde okuyup yazamıyor. Evet, birlikte yaşamalıyız. Evet, eşit olmalıyız. Evet, Türkiye ve Cumhuriyet hepimizindir. bu biçimde, Kürt çocuklarının kendi anadillerinde okuyup yazmalarının kime ne ziyanı olacak?” dedi.

Demirtaş’ın toplumsal medya paylaşımları şu biçimde:

“1- Merhabalar. ARAM Yayınları, ortalarında Pollyanna, Robin Hood ve Pinokyo’nun da olduğu çocuk klasiklerini Kürtçeye çevirip yayımlamış. Bana da gönderdiler, sağ olsunlar.
2- Kitap alacak imkanınız yoksa lütfen bana ulaşın. Sizlere 10 kitaplık bu setle bir arada Kürtçe kelamlık ve gramer kitabı da gönderebilirim.
3- Bakın, bu önerdiğim Kürtçe çocuk romanlarını okuyup anlayabilecek Kürt çocuğunun sayısı o kadar az ki artık. ‘Asimilasyon bitti’ diyenler, ‘Kürt sorunu çözüldü’ diyenler palavra söylüyorlar. Lütfen biraz empati yapın, kendi çocuğunuza da anadilinin unutturulduğunu bir düşünün.
4- Maalesef, bugün milyonlarca Kürt çocuğu kendi anadilinde okuyup yazamıyor. Evet, birlikte yaşamalıyız. Evet, eşit olmalıyız. Evet, Türkiye ve Cumhuriyet hepimizindir. bu biçimde, Kürt çocuklarının kendi anadillerinde okuyup yazmalarının kime ne ziyanı olacak?
5- Ayrıyeten Kürtçe okuyup yazmak ve konuşmak için Kürt olmak da gerekmiyor. Tıpkı İngilizce bilmek için İngiliz olmak gerekmediği üzere. O niçinle bu Kürtçe kitap setini, isteyen Türk kardeşlerime de memnuniyetle ikram etmek isterim.”
Alıntıdır