Türkiye ile Endonezya aşı sertifikalarını karşılıklı tanıyacak

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Türkiye ile Endonezya aşı sertifikalarını karşılıklı tanıyacak
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Endenozyalı Mevkidaşı Retno Marsudi ile bir ortaya geldi.

Endonezya ile aşı sertifikalarını karşılıklı olarak tanınması sonucunı aldıklarını belirten Çavuşoğlu, “Aşı sertifikalarının karşılıklı tanınmasını da bugünkü bildirinin içine koyduk. Vatandaşlarımızın karşılıklı ziyareti daha da kolaylaşmış olacak. Aşı sertifikalarımız her iki ülkede geçerli olacak” dedi.

Endonezya’ya vize serbestisi

Endonezyalılara Türkiye ziyaretleri için vize muafiyeti de sağlandığını söyleyen Çavuşoğlu şöyleki konuştu:

“Endonezya vatandaşlarının 30 güne kadar ülkemize vizesiz seyahat etmesine imkan tanıdığımızı Retno’ya bildirdim. Endonezya, 2016’dan bu yana vatandaşlarımıza bu kolaylığı sağlıyordu. 5 yıl gecikmeyle de olsa buna karşılık verdiğimiz için memnunum.”

‘Rohingyalı kardeşlerimize en kısa vakitte aşıları ileteceğiz’

Bakan Çavuşoğlu’nun gündeminde Rohingyalı Müslümanlar da vardı.

“Rohingya Müslümanları konusunda Endonezya’nın takdir ettiğimiz rolünü bir defa daha vurgulamak istiyorum ve teşekkür ediyorum. Tıpkı biçimde Türkiye, Rohingyalı kardeşlerimiz ister Myanmar’da olsun ister Bangladeş’te olsun elinden gelen takviyesi veriyor ve Rohingyalı kardeşlerimiz için de COVID-19 aşısı gönderme konusunda bugün tekrar teyitleştik. En kısa vakitte bu aşıları ileteceğiz.”

‘Bazı dışişleri bakanları ile Kabil’e gitmeyi planlıyoruz’

Afganistan’daki durumu yakından takip ettiklerini de belirten Çavuşoğlu, “Önümüzdeki süreçte birtakım başka dışişleri bakanlarıyla birlikte Kabil’e gitmeyi planlıyoruz” dedi.
Alıntıdır