Terörle uğraşın kahraman korucuları afetlerde de hayat kurtaracak

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Terörle uğraşın kahraman korucuları afetlerde de hayat kurtaracak
VAN (AA) – Van‘da terörle gayrette güvenlik güçlerinin en büyük yardımcısı pozisyonundaki güvenlik korucuları, aldıkları eğitim yardımıyla afetlerde de aktif bakılırsav yapacak.

Geçmişte sarsıntı, sel ve yüksek rakımlı dağlardan düşen çığ üzere olayların acılara niye olduğu Van‘da afetlerle gayret edecek grupların oluşturulması için çalışmalar devam ediyor.

Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce başlatılan çalışma kapsamında, Vilayet Jandarma Komutanlığı bünyesinde, vilayet ve ilçede bölgeyi uygun bildikleri için jandarma timleriyle operasyonlara katılarak terörle uğraşa aktif takviye veren güvenlik korucuları, arama kurtarma takımına dahil edildi.

Çatak, Başkale, Bahçesaray ve Muradiye ilçelerinde bakılırsav yapan koruculardan oluşan 40 kişilik takıma, uzmanlarca 4 hafta süren Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN), kentsel arama kurtarma, enkaza giriş, yüksek ve derinden kurtarma, alan güvenliği, beton kütle kaldırma ve birinci yardım eğitimleri verildi.

Eğitimleri muvaffakiyetle tamamlayan korucular, gelecek günlerde yapılacak tatbikatın akabinde bakılırsav bölgelerinde mümkün bir afette arama kurtarmada etkin yer alacak.

“Afetlere her vakit hazırlıklı olmamız gerekiyor”

Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürü Ali İhsan Körpeş, AA muhabirine, bölgenin her yıl afetlerle gündeme geldiğini, bu niçinle afetlerle gayrette çalışmalarına yük verdiklerini söylemiş oldu.

Güvenlik korucularına yönelik hazırladıkları projenin birinci ayağında geçen sene “çığ timi”, bu yıl da “arama kurtarma timi” oluşturduklarını anlatan Körpeş, “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu tarafınca 2021, eğitim yılı ilan edilmişti. 2022 ise tatbikat yılı ilan edildi. 2021’de aldığımız eğitimleri hem takımlar tıpkı vakitte vatandaşlar olarak düzenleyeceğimiz tatbikatlarla alana dökeceğiz. Bu kapsamda, terörle gayrette önemli katkıları olan güvenlik korucuları, muhtemel bir afette vatandaşlarımızın kurtarılmasına yönelik çalışmalar da yapacak. 40 şahıstan oluşan korucu arama kurtarma (KORAK) timi oluşturduk.” dedi.

AFAD Eğitim Dairesi koordinesinde, takıma biroldukca alanda eğitim verildiğini belirten Körpeş, şunları kaydetti:

“Bu proje 13 vilayette uygulanacak. birinci vakit içinderda Van‘da başlatıldı. Kentsel arama kurtarma eğitimlerinde, afette yıkılmış bir binada kazazede vatandaşlarımızın ne biçimde kurtarılacağıyla ilgili güvenlik kurucularımız eğitim aldı. Afetlere her vakit hazırlıklı olmamız gerekiyor. Van özelinde 40 şahıstan oluşan grup oluşturuldu. Güvenlik korucularımızın bölgeyi uygun tanımaları, bölge coğrafyası ve kültürüne alışık olmalarının arama kurtarmalarda daha düzgün randıman sağlayacağını düşünüyorum.”

“Elimizden gelenin en uygununu yapmak istiyoruz”

KORAK Takım Amiri Erdal Çetin de koruculardan oluşan grubun afetlerde kıymetli misyonlar üstleneceğini belirterek, “Bir canlıya, kazazedeye elin uzatılması fazlaca hoş bir yardımdır. Vatanımıza, milletimize yardımda bulunacağımız için fazlaca memnunuz. Güvenlik korucuları olarak muhtemel bir afete hazırlanıyoruz. Elimizden gelenin en düzgününü yapmak istiyoruz.” halinde konuştu.

Güvenlik korucusu İtimat Aydemir ise “Van’da 2011 yılındaki sarsıntıda çıkarılan Azra bebeğin kurtarılmasında epeyce duygulanmıştım. O an o bebeği çıkaran grupların yaşadığı duyguyu, Allah göstermesin ancak mümkün bir afette ben de yaşamak isterim. Yani bir can kurtarmanın ne kadar kıymet arz ettiğini biliyorum.” tabirlerini kullandı.

AA / Necat Hazar – Şimdiki

Arama Kurtarma, Sel, 112, Van, Aktüel, Haberler
Alıntıdır