Tekirdağ’da 45 yıldır ayakkabı boyacılığı yaptı, 10 çocuk büyüttü

Beykozlu

New member
Ayakkabı boyacılarına her vakit gereksinim vardır. Hatta insanların bilhassa yolunu düşürerek gittiği ayakkabı boyacıları bulunur. Ayakkabısını güzel boyayan, parlatan boyacı alışkanlığı hiç bitmez. Kimi ayakkabı boyacıları kapalı yerlerde kimileri da merkezi noktalarda lakin açık havada hizmet verirler.

Tekirdağ’da yaşayan, 10 çocuğunu boya sandığı ile okutan 58 yaşındaki Yaşar Çevikgel de bunlarda biri.

Ayakkabı boyayarak 45 yıldır konutunu geçindiren Çevikgel, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde yaşıyor.

Lakabı “Efsane Boyacı Yaşar”

Kentte yaşayan beşerler içinde “Efsane Boyacı Yaşar” lakabıyla tanınan Çevikgel; eşi, çocuklar ve torunlarından oluşan 10 kişilik ailesine boya sandığından kazandığı parayla bakıyor.

Soğukta üşüyorum”

İHA’nın aktardığı habere nazaran, dışarda çalışmakta kuvvetlik çeken esnaflardan biri olan Efsane Boyacı Yaşar, “Soğukta üşüyorum” diyerek, arkadaşları ile bir arada çalışmak için kapalı bir yer istediğini aktarıyor.

“Bizim için kapalı bir yer yapılsın”

Mesleğini ve müşterilerini epey sevdiğini söyleyen Yaşar Çevikgel, “45 yıllık boyacıyım ben. Bizim için kapalı bir yer yapılsın ve bütün boyacı arkadaşlar yararlanalım istiyoruz. 45 yıldır ben bir yer bakılırsamedim. Efsane olmak kolay değil. Ben burada insanlara hizmet veriyorum.

Mesleğini ve müşterilerini seviyor

Ben insanları fazlaca seviyorum. İnsanlarda beni seviyor. Bu yüzden ben ekmeğimi buradan kazanıyorum. Cumhurbaşkanıma, belediye başkanlarıma hepsine hürmetim sonsuz. Ben burada bize bir yer yapılsın istiyorum. 45 yıldır buradayım ben ayağım kesildi insanlardan ayak takılmasını istiyorum. Yürüyemiyorum ben. 10 kişilik bir aileyiz. Torunlarıma bakıyorum. Bundan geçiniyoruz. Günde 15-20 müşteri geliyor. Ekmeğimi bundan kazanıyorum.

Günde 150 lira kazanıyor

Günlük karım en çok 150 lira. Çocuklarımı bu işi yapmıyor. Çocuklarımı okutuyorum. Ancak kapalı bir yerim olsun istiyorum. Soğukta üşüyorum” dedi.

İşin ortasında hem hüzün birebir vakitte ritim tutarak dans etmek var

Müşterilerin ayakkabılarını boyarken etraf dükkânlarda çalan müziklere kendini kaptıran Çevikgel, vakit zaman müziğin ritmiyle de dans ediyor.

Okumaya devam et...