TBMM’de bütçe görüşmeleri başlıyor: En epeyce kaynak eğitim ve sıhhate ayrılacak

Nilosa

Global Mod
Global Mod
TBMM’de bütçe görüşmeleri başlıyor: En epeyce kaynak eğitim ve sıhhate ayrılacak
2022 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu Teklifi, 2020 Yılı Merkezi İdare Kesin Hesap Kanunu Teklifi ile Sayıştay raporlarının görüşülmesine 20 Ekim’de başlanacak ve Meclis’te Aralık ayı sonuna kadar bütçe mesaisi devam edecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafınca açıklanan 2022 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu Teklifi görüşmeler başlıyor.

Merkezi idare bütçesi kapsamında, 224 kamu yönetiminin bütçesi evvel komitede akabinde da meclis genel kurlunda ele alınacak.

en çok eğitim ve sıhhate bütçe

2022 yılı Merkezi İdare Bütçesi’nde bütçe masrafları 1 trilyon 750 milyar 957 milyon lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 472 milyar 583 milyon lira ve bütçe açığı 278 milyar 374 milyon lira olarak öngörülüyor. Bütçe açığının gayri safi yurtiçi hasılaya oranının ise yüzde 3,5 olacağı kestirim edildi.

2022 bütçesinde, Eğitim harcamaları için 273.453 milyar lira, sıhhat harcamaları için 304.606 milyar lira, toplumsal yardımlar için 104.183 milyar lira, tarıma 57.6 milyar lira, gerçek kesim takviyeleri için 68.9 milyar, Savunma Sanayii için 181milyar lira kaynak ayrıldı.

Birinci toplantı çarşamba

Bütçe görüşmelerine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay‘ın, 20 Ekim Çarşamba günü saat 13.00’te kurulda yapacağı sunumla başlanacak. Bütçe sunumunun akabinde kurul üyelerinin hazırlıkları için kurul çalışmalarına bir hafta orta verilecek.

Plan ve Bütçe Komitesinde, 26 Ekim Salı günü bütçenin geneli üstündeki görüşmeler yapılacak. Bakanlık ve kurumların 2022 yılı bütçelerinin görüşmeleri, 26 Kasım Cuma günü tamamlanacak. Bakanlar kendi bakanlıkları ve bağlı kuruluşların bütçeleri ele alınırken mecliste olacak. bu biçimdece bütçenin komitedeki müzakereleri sona erecek. Aralık ayında ise TBMM Genel heyetinde bütçe görüşmeleri gerçekleşecek.

Genel şurada tek gündem bütçe olacak

Aralık ayında genel heyette gerçekleşecek bütçe görüşmeleri sırasında, genel konseyde öbür bir yasa düzenlemesi ele alınmayacak. Bütçenin genel konseyde ele alındığı devirde meclise ziyaretçi de kabul edilmeyecek.
Alıntıdır