Tayfun Pirselimoğlu’nun kitabı Yunanistan’da yayımlandı

Leila

Global Mod
Global Mod
Müellif, direktör ve ressam Tayfun Pirselimoğlu’nun 2003 yılında Türkiye’de yayımlanan ‘Malihulya’ kitabı, Politis Yayınevi tarafınca Yunanca’ya çevrildi. Atina’da gerçekleştirilen tanıtım davetine katılan Pirselimoğlu gelen soruları yanıtladı.

Tayfun Pirselimoğlu ‘Malihulya’nın Yunanistan’da yayınlanmasıyla ilgili şu sözleri kullandı:

“Daha evvelce Atina’da sinemalarım gösterildi, özel bir retrospektif gösterim yapıldı; Atina’da bir stant de açtım. Fakat yazdıklarımı aktarmam mümkün olmamıştı. ‘Malihulya’nın Yunanca’ya çevrilmiş olması bu açıdan benim için fazlaca değerli, ayrıyeten fazlaca sayıda olan Yunanlı dostlarıma birinci elden ulaşmaktan da fazlaca keyifli oldum. ‘Malihulya’nın Yunanlı okuyucusundan gördüğü muhabbetten çok mutluyum. Kitapla ilgili yazılanlar çizilenler, bana ulaşan görüşler bir müellifi onurlandıracak nitelikte. Hele sinemama aşina olanların söz ettiklerinden bilhassa memnun oldum. ‘Malihulya’nın katmanlı yapısıyla kurdukları bağ, detaylarla alakalı dikkat cazibeli soruları hem bir direktör birebir vakitte muharrir olarak keyif verici.”

.

Tayfun Pirselimoğlu’nun son kitabı ‘Kadastrocu’, İrtibat Yayınları tarafınca geçtiğimiz Ağustos ayında yayımlandı.

TAYFUN PİRSELİMOĞLU KİMDİR?

Trabzon’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni bitirdikten daha sonra Viyana’ya gitti, Hochschüle für Angewandte Kunst’ta fotoğraf ve gravür eğitimi aldı. Dünyanın çeşitli kentlerinde stantlar açtı, ortak stantlara katıldı. Sinemaya senaryo yazarak başlayan Pirselimoğlu hiç biryerde (2002), İstek (2007), Pus (2009), Saç (2010), Ben O Değilim (2013), Yol Kenarı (2017), Kerr (2021) sinemalarını yazıp, yönetti. Pirselimoğlu, Çöl Masalları (1996), Kayıp Şahıslar Albümü (2002), Malihulya (2003), Kentin Kuleleri (2005), Kerr (2014), Berber (2016), Kadastrocu (2021) romanlarının yanı sıra Otel Odaları (2009), Harry Lime’ın En Yeni Hayatları ya da Üçüncü Adam’a Övgü (2012), Çölün Öbür Tarafı (2018) kıssa kitaplarının ve Mithra ve Bıldırcınlar (2011) isimli anı kitabının müellifidir.

Okumaya devam et...