Sivas’ın lezzeti ‘Tonus köftesi’ tescillendi

Beykozlu

New member
Yöresel lezzetler o tadın kendilerine ilişkin olduğunu belgelemek ismine yapıldığı vilayet ve ilçelerde tescilleniyor.

Bu tescil o eserin bedelini de artırıyor.

İlçenin damak çatlatan lezzeti tescillendi

Şimdi de Sivas’ın Altınyayla ilçesine mahsus damak çatlatan lezzeti ‘Tonus köftesi’, Türk Patent ve Marka Müdafaa Kurumu tarafınca coğrafik işaretle tescillendi.

Asırlık lezzet

Altınyayla’ya mahsus, bilhassa kış aylarında güç deposu olarak kullanılan Tonus köftesi asırlardır bölge halkı tarafınca tüketiliyor.

Kangal Akkaraman koyununun böbrek yağı ile yapılıyor

Köfte imalinde yağ olarak yalnızca Kangal Akkaraman koyununun böbrek yağı kullanılıyor. Kış aylarının çetin geçtiği bölgede güç deposu olarak tüketilen Tonus köftesi, bedene güç vermesi ötürüsıyla dağcılar tarafınca çokça tüketiliyor.

Sivas’a mahsus lezzeti yemeye ilçemize davet ediyorum

İHA’nın haberine bakılırsa Altınyayla Belediye Lideri Sinan Akbulut, eşsiz lezzetiyle damaklarda unutulmaz bir tat bırakan ve ilçenin yöresel lezzetlerinin başında gelen meşhur Tonus köftesini coğrafik tescilini almanın memnunluğunu yaşadıklarını söyleyerek, “14 Aralık 2021 tarihinde müracaatımıza istinaden devam eden teşebbüslerimizin kararında Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafya İşaretleri Başkanlığı tarafınca müracaatımız olumlu sonuçlanmış olup, Tonus köftemiz 02 Ocak 2023 tarihindeki 140 sayılı Resmi Coğrafik İşaret ve Klasik Eser ismi bülteninde ilan edilmiştir. Bu hoş haberin tüm ilçemize iyi uğurlu olmasını diliyorum. Tüm konuklarımızı ilçemizin yaylalarında otlayan hayvanlarımızın organik eti ile özel baharatlar ve saf böbrek yağı kullandığımız, dünyada yalnızca ilçemiz ve Sivas’a mahsus lezzet olan Tonus köftemizi yemeye ilçemize davet ediyorum.” dedi.

Okumaya devam et...