Selvi: Artık Kılıçdaroğlu mu Gül mü, diye sormanın vakti geldi

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Selvi: Artık Kılıçdaroğlu mu Gül mü, diye sormanın vakti geldi
Hürriyet gazetesi müellifi Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında muhalefetin cumhurbaşkanı adayı konusundaki tartışmalara değindi.

Fakat artık Kılıçdaroğlu mu Gül mü, diye sormanın vakti geldi. Zira bir müddetdir gündemden düşen Abdullah Gül ismi bir daha denkleme girdi” diyen Selvi kelamlarına şöyle devam etti:

“Bu sonuca 24 Haziran 2018 seçimlerinde Abdullah Gül’ün ortak aday olması için uğraş gösteren Temel Karamollaoğlu’nun önümüzdeki günlerde Abdullah Gül’le bir ortaya gelecek olmasından dolayı varmadım. Abdullah Gül’ün 29 Ekim ve 10 Kasım’da yaptığı Atatürklü paylaşımlardan da çıkarmıyorum. Siyasetin bir matematiği var. Ona bakıyorum. Bir de kulislerde konuşulanlara kulak kabartıyorum. Millet İttifakı ortakları Kılıçdaroğlu’nun ortak cumhurbaşkanı adayı olmak istediğinin farkında. Hatta bu hususta ara aldığını da kabul ediyor. Ancak Kılıçdaroğlu ile seçime girersek kazanamayız kanısı ağır basıyor.”

Selci, gül hakkında yapılan değerlendirmeleri de paylaştı ve “‘Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın önünü kesip Abdullah Gül’ün önünü açacaklar’ deniliyor. ‘Kılıçdaroğlu’na, ‘Bak ne yaparsak yapalım seninle seçim kazanılamıyor’ denilip Abdullah Gül ortadan çıkarılacak’ değerlendirmesi de yapılıyor. Ben, Abdullah Gül’ün adaylığını fazlaca mümkün gorenlerden değilim. Hem CHP’de Gül’e karşı önemli bir direniş var tıpkı vakitte Abdullah Gül ismi gündemden düştü. Lakin muhalefet cephesinde bu çeşit değerlendirmelerin yapıldığını da aktarmak istedim. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunda Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş’ın, “Cumhurbaşkanı adayı, yalnızca bilgi ve muvaffakiyetle olmuyor. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı, memleketler arası karar vericilerin işaret edeceği bir isim olacak” kelamlarına dikkat çekmek istiyorum. Kılıçdaroğlu sonuna kadar ortak aday olmayı zorlayacak. Fakat iş cumhurbaşkanı adayının belirleneceği ana gelince, Millet İttifakı önderleri masaya oturup kiminle seçimin kazanılacağına bakacak. Bu ortada da Kılıçdaroğlu’nun kamuoyu dayanağı ortaya çıkmış olacak. Kılıçdaroğlu ile kazanılamayacağı ortaya çıkınca Abdullah Gül, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ismi bir daha denkleme girecek” sözlerini kullandı.
Alıntıdır