Selvi: Ankara Barosu, Erdoğan’ın avukatı hakkında kovuşturma açtı

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Selvi: Ankara Barosu, Erdoğan’ın avukatı hakkında kovuşturma açtı
Selvi, bugünkü köşesinde gazeteci Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanına Hakaret suçlamasıyla tutuklanmasına ait değerlendirmede bulundu.

“Sedef Kabaş, cezaevinde olduğu için hakkında yazmakta zorlanıyorum. Zira bana karşılık verme imkânı yok. Keşke eşit kurallarda olsaydık, seçilmiş bir Cumhurbaşkanı’na, daha da ötesi bir beşere hakaret etmeye hakkı olmadığını söylerdim” diyen Selvi, “Ayrıca bu Sedef Kabaş’ın Erdoğan’a birinci hakareti değil. Daha evvel de Erdoğan’a hakaretten dolayı hakkında açılmış bir soruşturma var. Sedef Kabaş’a sorsanız mesleği gazetecilik fakat o Cumhurbaşkanı’na hakareti meslek edinmiş. bir müddetdir ibretle izliyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı 27 Mayıs öncesinin nefret lisanı kullanılıyor. Bunu epeyce tehlikeli buluyorum” tabirlerini kullandı.

“Kemal Kılıçdaroğlu, siyasi tarihimize başbakan ve cumhurbaşkanına en hayli hakaret eden muhalefet başkanı olarak geçti” diyen Selvi, “Ancak güya Erdoğan’a hakaret hak lakin onu savunmak kabahat üzere bir durum kelam konusu. Bunu birinci defa burada okuyacaksınız” diyerek şu bilgiyi paylaştı:

“Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, Cumhurbaşkanı’na hakaret eden bir şahıs hakkında kabahat duyurusunda bulunuyor. Lakin o denli bu biçimde bir hakaret değil. Yargılama kararında şahıs cürmü sabit görülüp cezaya çarptırılıyor. daha sonra ne mi oluyor? Şahıs, avukat Hüseyin Aydın’ı Ankara 1 No’lu baroya şikâyet ediyor. Artık Türkiye Barolar Birliği Lideri olan Erinç Sağkan’ın lideri olduğu Ankara 1 No’lu baro, Aydın hakkında soruşturma açıyor. Hüseyin Aydın, baroya savunmasını yapıyor. Fakat bununla birlikte şikâyet dilekçesinin içeriğinin de hata teşkil etmesi niçiniyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesini talep ediyor.

CUMHURBAŞKANI’NIN AVUKATINA KOVUŞTURMA

Sonuç ne mi oluyor?

Hata teşkil eden şikâyet, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmediği üzere baro, avukat Hüseyin Aydın hakkında kovuşturma açılmasına karar veriyor. Ancak iş burada da bitmiyor. Hukukun üstünlüğünü evvela müdafaası gereken baro, Hüseyin Aydın’a bu sonucu tam 1 yıl daha sonra bildirim ediyor.

Hukukun üstünlüğü ismine ibret verici bu olayı detaylı olarak yazacağım için şimdilik bununla yetiniyorum.

Bu ülkede cumhurbaşkanı da olsanız hakaret etmeyi kendilerine hak olarak nazarann lakin milletin seçtiği cumhurbaşkanını savunmayı hata sayan bir zihniyet var.”

Alıntıdır