Petrol alanların Libya’nın günlük kaybı 60 milyon dolar

Beykozlu

New member
Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Ulusal Birlik Hükümeti Bakanlar Konseyinin beşinci olağan toplantısına başkanlık etti. görüşmede konuşan Dibeyde, ülkedeki değerli petrol üretim alanları ile limanların kapatılmasının maliyetinin günlük 60 milyon dolar olduğunu söylemiş oldu.

“Maalesef ülkemizin günlük ziyanı 60 milyon dolar”

Libya hükümetinin toplumsal medya hesabından yayınlanan konuşmasında Dibeybe, petrol üretiminden gelen bütün gelirin Libya halkına ilişkin olduğunu belirterek, “Maalesef ülkemizin günlük ziyanı 60 milyon dolar.” dedi.

“Petrol alanlarında yaşanan sıkıntıların giderilmesi konusunda talimat verildi”

Petrol üretim alanları ve limanların kapatılmasıyla ilgili başsavcılıktan soruşturma talebinde bulunduğunu aktaran Dibeybe, güvenlik ünitelerine petrol alanlarında yaşanan meselelerin giderilmesi konusunda talimat verdiğini deklare etti.

Libya Ulusal Petrol Kurumu, 17-18 Nisan’da ülkenin güneyindeki “Fi” ve “Şerara” petrol alanları ile doğudaki “Zeytuna” ve “Brega” limanlarında “mücbir sebep” ilan ederek üretimin ve ihracatın durduğunu duyurmuştu.

Şerara, Libya’nın en büyük petrol alanı

Günlük 300 bin varil ham petrol üretim kapasitesine sahip Şerara, Libya’nın en büyük petrol alanı olarak biliniyor. Fil Petrol Alanı’nda da günde yaklaşık 125 bin varil petrol üretiliyor.

Libya’nın petrol ihracatının yüzde 60’tan fazlası Brega, Ras Lanuf, Zeytuna ve Sidra limanlarından gerçekleştiriliyor.

Okumaya devam et...