OVP’de fiyat istikrarı, liralaşma stratejisi ve tarım siyasetleri öne çıktı

Beykozlu

New member
Orta Vadeli Program’da (OVP) çalışmaları tamamlandı ve son hali ile dünkü Resmi Gazete’nin tekrarlanmış sayısında yayınlanarak ilan edildi.

OVP fiyat istikrarı kapsamında, liralaşma stratejisi siyasetleri ile stratejik eserler başta olmak üzere ziraî üretime yönelik önlemler öne çıktı.

OVP 2023-2025 yıllarını kapsıyor

AA’nın haberine göre, 2023-2025 senelerına ait OVP’den yaptığı derlemeye bakılırsa, program periyodunda fiyat artışlarını etkileyen tüm ögelerle çaba edilerek enflasyonun tek haneli düzeylere düşürülmesi amaçlanıyor.

Hedef, 2025 sonunda enflasyonun yüzde 9,9 olması

TÜFE yıllık artış suratının 2025 sonunda yüzde 9,9 olması hedefleniyor.

Bu çerçevede Türk Lirasının istikrarlı bir görünüm sergileyeceği, besin enflasyonunun program devri ortasında tek haneli düzeylere düşürüleceği öngörülüyor.

Fiyat istikrarı kalıcı olarak tesis edilecek

Belirlenen siyaset ve önlemlere bakılırsa, fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesi hedefiyle enflasyon hedeflemesi uygulamasına devam edilecek.

Merkez Bankası tarafınca faiz siyasetiyle bir arada, mecburî karşılıklar, likidite, teminat ve proaktif rezerv idaresine ait siyaset bileşeni fiyat istikrarı amacı gözetilerek aktif bir biçimde kullanılacak.

Kalkınmaya yönelik yatırım genişletilecek

Fiyat istikrarını destekleyecek biçimde sürdürülebilir kalkınmaya yönelik yatırım, istihdam, üretim, ihracat gayeleri doğrultusunda gerçek kesime uygun finansman maliyetleriyle sağlanan krediler gaye odaklı yaygınlaştırılacak.

Fiyat istikrarını sürdürülebilir hale getirmeyi hedefleyen siyasetlerin asli ögesi olan liralaşma stratejisi kapsamında finansal sistemde temel bedel saklama aracının Türk lirası cinsinden varlıklar olmasını, hane halkı, firma ve bankacılık kesitlerinin varlık ve yükümlülüklerinde Türk lirası cinsi kalemlerin yükünün artırılmasını, kamunun ve özel kesimin yurt ortasındaki ticari süreçlerde fiyatlama ve ödemelerinin Türk lirası temel alınarak yapılmasını sağlayacak bütüncül siyasetlerle finansal mimarinin geliştirilmesi sağlanacak.

Sosyal konut projeleri geliştirilecek

Salgın devrinde daralan konut arzının süratle artırılmasına, kira ve konut meblağlarının düşürülmesine ve inşaat kesiminin canlandırılmasına katkı sağlanmasına yönelik yeni toplumsal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkanı artırılacak.

Konut dalında arz ve talep dengesizliği kaynaklı fiyat dalgalanmalarını azaltacak biçimde kentlerde daha sağlıklı yapılaşma şartlarının sağlanması ve arsa maliyetlerinin azaltılması maksadıyla planlı, altyapısı tamamlanmış toplumsal donatı alanlarına sahip Hazine toprakları, konut yapmak isteyen vatandaşlara sunulacak.

Gıda arz güvenliği sağlanacak

Başta tohum, gübre, yem, mazot ve ilaç olmak üzere tarımda girdi maliyetlerinin azaltılması, finansman yükünü hafifçeletici, teknoloji odaklı dönüşümü sağlayıcı programlar uygulanması ve stratejik tarım mamüllerinde amaç yeterlilik oranlarında üretim tesis edilerek besin arz güvenliği sağlanacak, çiftçi gelirlerinin üretimin sürdürülebilirliğini temin edecek biçimde belirlenmesine devam edilecek.

Tarım yerlerinin hedefi haricinde kullanmasının önüne geçilecek

Tarım topraklarının maksadı haricinde kullanmasının önüne geçilmesine, ekilebilir yerlerin üretime kazandırılmasına, sulanabilir alanların artırılmasına ve sertifikalı tohum kullanmasının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar sürdürülecek.

Tarımsal dayanaklar üretimde verimliliği ve kaliteyi artıracak biçimde tahsis edilecek, aktif olmayan destekleme uygulamaları bitmiş oldurilecek.

Fiyat istikrarını desteklemek üzere besin ve tarım eserleri stok takip sistemi oluşturulacak ve besin eserleri depolarında izlenebilirlik artırılacak.

Yaş zerzevat mamüllerinde arz sürekliliğinin sağlanması hedefiyle jeotermal seracılık ve sera yenileme yatırımları desteklenmeye devam edilecek.

Tarımda üretim ve tüketim yerleri yakınlaştırılacak

Lojistik ve güç maliyetleri dikkate alındığında, gelecek periyotta büyükşehirlerin gereksinimi olan belli yaş zerzevat ve meyvenin kentlerin kendi etraflarında yetiştirilmesine ait kent tarımı çalışmaları başlatılacak, bu kapsamda üretim ve tüketim yerleri yakınlaştıracak.

Dijital tarım uygulamaları kapsamında, uydu, telsiz haberleşme ağları, hava araçları, yapay zeka, data bilimi ve ağır teknoloji kullanmasıyla kestirimler yapılacak, data ve modelleme kalitesi artırılarak üretim planlaması gerçekleştirilecek.

Tarımsal üretimde öngörülebilirliğin artırılarak fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesini, çiftçinin ürettiği eseri paha fiyattan satabilmesini ve endüstrinin muhtaçlık duyduğu kalitede eseri tedarik edebilmesini teminen yeni sistemler geliştirilecek.

Hal ve kooperatifçilikte iyileştirmeler yapılacak

Gıda mamüllerinin en az fireyle ve makul fiyatlarla tedarikini sağlamak üzere bütüncül bir yaklaşımla hal ve kooperatifçilikte iyileştirmeler yapılarak dağıtımın kayıtlı ve en az lojistik maliyetli bulunmasına yönelik düzenlemeler hayata geçirilecek.
Tarımsal örgütlerin kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesini teminen üretim planlaması ve tedarik zincirinin kısaltılmasına yönelik üretici örgütleri ve kooperatifleri daha faal hale getirilecek.

Dağıtım düzeneği oluşturulacak

Üretici örgütlerinin ortak tedarik, pazarlama, satış ve makine kullanmasının yanı sıra depolama, dağıtım ve nakliye hizmetleri üzere destekleyici hizmetleri sunmasını sağlayacak düzenekler kurulacak.

Meraların ıslahı ve korunması sağlanacak

Sürdürülebilirlik kapsamında meraların ıslahı ve korunması çalışmalarına sürat verilecek. Küçük aile işletmelerinin kırsaldaki varlığı ve ziraî üretime katkılarını artırmak için hayvan randımanını artıracak ahır ve ağılların ıslahı gerçekleştirilecek.
tutarların mal ve hizmetler için belirlenecek kodlar vasıtasıyla elektronik ortamda takip edilmesi sağlanarak fiyat bilgilerine ülke çapında idari data statüsü kazandırılacak.

Okumaya devam et...