Ordu’da hibe dayanakla kurduğu mantar tesisinde taleplere yetişemiyor

Beykozlu

New member
Ordu’nun Fatsa ilçesinde 11 yıl özel bölümde çalışıp ondan sonrasındasında da 2019 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan hibe alarak 2020 yılında mantar üretim tesisini kuran teşebbüsçü bayan, taleplere yetişemiyor.

Trabzon, Samsun ve Ordu başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi’ndeki vilayetlere daha etkin satışlarının olduğunu söyleyen Ümran Akça, ürünü ayrıyeten Gaziantep, Tunceli, Ankara, Antalya ve İstanbul üzere birfazlaca ile de gönderiliyor.

İkinci tesisini kurdu

2021 yılının Nisan-Mayıs aylarında da üretime başlayan 37 yaşındaki Akça, Fatsa’da mantar yetiştiriciliğinde bir sera ile taleplere yetişemeyince ikinci serayı kurarak işini geliştirdi.

“11 yıl özel dalda çalıştım, artık kendi işimin patronuyum”

11 yıl boyunca özel dalda çalıştığını fakat daima tarımla ilgilenmek istediği için kendi işinin işvereni olmaya karar verdiğini tabir eden Ümran Akça, “2019 yılının Ağustos ayında ben Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan hibe dayanağı almak için müracaatta bulundum ve yaklaşık birkaç ay daha sonrasında onaylandı. 2020 yılında da tesisin heyetim süreçlerine başladık. daha sonrasında da 2021’in Nisan-Mayıs aylarında da üretime başladık. Ben 11 yıl özel dal de çalıştım, 3 yıl banka, 8 sene de otomotiv kesiminde çalıştım. Daima tarımla ilgili bir işletme kurmak istedim. Mantarla başlamadım aslında bu işe lakin daha sonrasında hem getirisinin yüksek olduğu hem ticari emelli olunca işletme mantarın epeyce daha mantıklı olduğu bilgisine ulaşınca mantara yöneldim araştırmaları, eğitimleri bu açıdan yapmaya başladım. Yaklaşık 1 buçuk yıldır da üretime devam ediyoruz.” diye konuştu.

“Taleplere yetişemiyoruz”

Yetiştirdikleri mantarlara taleplerin ağır olduğuna dikkat çeken Akça, “Talep hoş biz başladığımızdan beri aslına bakarsanız kalite ile pazarda fazlaca kolay yer aldık. Bu yüzden satışa da bu yansıyor bize müspet olarak dönüş sağlıyor. Şu anda mantarı toplamadan satmaya çalışıyoruz ki daha sonrasında elimizde kaldıktan daha sonra hayli bir manası kalmıyor. Şu an satış olarak hoş oturttuk o durumu hem müşteri talebini tam karşılaya biliyoruz müşterimize yok deme durumumuz olmuyor elimizde mantar kalmıyor hoş dengeyi sağladık fazlaca şükür hoş gidiyor satış açısından.” sözlerini kullandı.

“Yılda 5 defa hasat yapıyoruz, ortalama 50-55 ton eser elde ediyoruz”

İHA’nın haberine göre, yılda 5 defa hasat gerçekleştirdiklerinin altını çizen Akça, ortalama bir yılda 50-55 ton eser elde ettiklerine değinerek, “Aslında burada iklimlendirme burada içeride olduğu için dışarıdaki iklimle hayli bir teması yok içerideki üretimin. Lakin biz yaz aylarında Karadeniz’de bilhassa doğal mantar da fazlaca çıktığı için yaz aylarında da burada emekçi bulmakta zorlandığımız için 2 ay üretime orta veriyoruz. Onun dışında başka aylarda üretime devam ediyoruz. Ortalama bir seramızdan 5 kez eser alıyoruz iki seramız var bizim her biri 15 ton kapasiteli her bir seradan da ortalama 5 buçuk ton eser alıyoruz yani yılda 10 sefer eser almış oluyoruz. Yani yıllık ortalama 50-55 ton ortası eser alıyoruz.” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et...