OPEC+’nın petrol siyasetinde değişiklik beklenmiyor

Beykozlu

New member
Petrol ihracatçısı ülkelerin, fiyatlardaki artışa ve bu yıl talebin rekor kıracağı iddialarına karşın günün ilerleyen saatlerinde gerçekleştirecekleri görüşmede ölçülü üretim artışı siyasetine sadık kalacakları kestirim ediliyor.

OPEC+ ülkelerinden beş kaynağın verdiği bilgiye bakılırsa üretici ülkelerin bakanları, yüksek petrol fiyatlarına karşın Mart için planlanmış olan günlük 400,000 varillik (bpd) üretim artışının gerçekleştirilmesi için karar alacaklar.

OPEC+’nın uzman heyeti Salı günü görüntü konferans aracılığıyla bir ortaya geldi. OPEC+ heyetinin 400,000 bpd üzerinde üretim artışı gerçekleştirme konusunu ele alıp almadığı sorusuna cevap olarak bir kaynak, “Artışların daha süratli gerçekleştirilmesi konusu gündeme gelmedi ve ben geleceğinden de şüpheliyim” dedi.

Rusya öncülüğündeki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bir arada hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+ global petrol üretiminin yaklaşık yüzde 40’tan fazlasını gerçekleştiriyor.

OPEC+, ABD ve Hindistan üzere esas tüketicilerin salgın hastalık daha sonrası ekonomik toparlanmaya dayanak sağlamak için üretimin artırılması tarafında yarattığı baskı ile karşı karşıya kaldı. Fakat etraf dostu yakıtlara geçişin kusurlu planlandığını düşünen örgüt, üretimde daha süratli artış gerçekleştirmeyi reddetti.

OPEC üyelerinin birçoğu son senelerda yapılan yatırımlarda düşüş gerçekleşmesi niçiniyle petrol üretimini kendi amaçları doğrultusunda bile yükseltmekte zorlandı.

Okumaya devam et...