Nureddin Nebati, Türkiye iktisadını kıymetlendirdi

Beykozlu

New member
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye iktisadına ait değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Nebati, Türkiye İktisat Modeli çerçevesinde, katma kıymetli üretim anlayışını benimseyerek ihracatı teşvik etmekte ve bu yolda kararlılıkla ilerlemekte olduklarını söylemiş oldu.

“Döviz kurlarındaki hareketliliğin tesir alanı zayıflıyor”

Nebati, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bu model ile döviz kurlarında vakit zaman yaşanan hareketliliğin tesir alanı da zayıflamaktadır.” dedi.

Nebati: Ülkemiz geçiş sürecinde

Türkiye’nin, 2022 yılının birinci yarısında büyüme bakımından öbür ülkelere kıyasla epey daha olumlu bir performans göstermeyi başardığını vurgulayan Nebati, “Ülkemiz, bir ekonomik geçiş sürecindedir. Türkiye, daha fazla üreten ve daha fazla ihracat yapan bir iktisada dönüşüyor.” dedi.

Nureddin Nebati, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Tarihte hiç olmadığı kadar kuvvetli bir kredibiliteye ulaşacağız”

“Sektörlerimiz, bu kökten değişimi hissediyor ve gelirlerini artırıyor. Biz, alın terimizle üreterek kazanmayı, ihracat ve turizm gelirlerini artırarak cari dengeyi sağlamayı hedefliyoruz.

Bizler bu yolda ilerledikçe, tarihte hiç olmadığı kadar kuvvetli bir kredibiliteye bir arada ulaşacağız.

“Buna yürekten inanıyorum”

Bu manada, ülkemize yönelik yapılan değerlendirmelerin, yakın vakitte, sakinlik ve enflasyon ile çaba eden gelişmiş ekonomilerden ayrışan tüm müspet yönlerimizle epeyce daha olumlu seyredeceğine şahitlik edeceğiz. Buna yürekten inanıyorum.”

Okumaya devam et...