Numan Kurtulmuş: Türkiye tekrar asla IMF’ye borçlu hale gelmeyecek

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Numan Kurtulmuş: Türkiye tekrar asla IMF’ye borçlu hale gelmeyecek
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde düzenlenen ve 25 mahallî televizyon kanalı tarafınca canlı yayınlanan ‘Anadolu Soruyor’ programında, kadim bir kent olan peygamberler kenti Şanlıurfa’da bulunmaktan memnunluk duyduğunu, kentin kültürel zenginliğinin yanı sıra farklı etnik yapıdaki insanların barış içerisinde yaşadığı bir yer olduğunu söylemiş oldu.

Numan Kurtulmuş burada yaptığı konuşmada, “Vatandaşın yükünü azaltacağız fakat Türkiye üretim eksenli bu yoldan vazgeçmeyecek, Türkiye tekrar asla IMF’ye borçlu hale gelmeyecek. Dış güçlerin ekonomik ve siyasi vesayet güçlerinin yörüngesine girmeyecek. Kendimiz üreteceğiz, kuvvetli bir ülke olacağız.” dedi.

Kurtulmuş, muhalefete seslenerek, “Dolar üste zıplayıp gittiği vakit, her insanın morali bozulduğu üzere sizin de moraliniz bozuldu ancak bu biçimde şunu da beklemek hakkımız, dolar aşağıya indiğin vakit millet sevinirken siz de sevinin kardeşim” tabirlerini kullandı.

CHP Küme Başkanvekili Özel’in Kur’an kurslarıyla ilgili kelamlarının hatırlatılması üzerine, bu durumu son derece vahim olarak nitelendiren Kurtulmuş, şu biçimde konuştu:

“Aziz milletimiz İslam’ın ortasında yer almış onurlu bir millettir. İslam’ı kağıt üzerinde değil, bağlılık seviyesinde değil, bunu uygulayan bir millettir. Anadolu irfanının temeli budur. Kuraan eğitiminin gölgesinde medeniyet inşa etmiş bir milletiz. Tam da Sayın Kılıçdaroğlu’nun ‘biz helalleşeceğiz’ diyerek eski defterleri kapatmak istediği bir müddetçte. Helalleşecekseniz bu millete yapmış olduğunuz yanlışlardan kurtulacaksınız. Helalleşme kelamının bir seçim hareketi olmadığını kabul edelim. Evvel vatandaşlardan Cumhuriyet Halk Partisi’nin yapmış olduğu yanlış uygulamalardan dolayı özür dileyin. Şu yakın periyotta yaşananların hesabını verin, bir özür dileyin. 28 Şubat’ın, üniversitelerdeki odaların mucidi şu andaki CHP’li hanımefendinin yaptığı işlerden özür dileyin. ‘Biz yanlış yapmışız.’ deyin. İslam’ın Ortaçağ’ı yoktur. Hristiyan orta çağı vardır. Git tarihe bak gör. Onlara bakamazsan Anadolu topraklarını gör. Bu milletin inançlarıyla dalga geçmeye, Ortaçağ göstermeye kimse istek göstermez. Bu kelamlardan dolayı özür dilenmeli. Özür dilemek bir fazilettir. O fazileti de vatandaşlar bekler.”

‘Seçim vaktinde olacak’

Erken seçim telaffuzları sorusu üzerine Kurtulmuş, seçimin Haziran 2023’te yapılacağını söylemiş oldu.

Kurtulmuş, muhalefetlerin dünyanın her yerinde yarın seçim olmasını istediğini tabir ederek, “Muhalefetin erken seçime sığınmasının temel niçininin kendi ortalarındaki uyumu sağlamak olduğunu düşünüyorum. Nihayetinde Cumhur İttifakı istemediği sürece bu parlamentodan erken seçim çıkması mümkün değil. Niçin yapıyorlar, önemli bir Erdoğan aykırılığı var. Yalnızca konuşuyorlar. Kim Cumhurbaşkanı olacak tartışmasını onlar için söylemiyorum bile. Bunun tartışmasını yapıyorlar. Bunu kendi ortalarındaki ahengi sağlamak için bir enstrüman olduğunu düşünüyorum. Erken seçim yoktur. Seçim vaktinde olacaktır. Bir erken seçim havası yoktur” dedi.

Kurtulmuş, Türkiye’nin daha fazla istihdama, üretmeye ve ihracat yapmaya gereksinimi bulunduğunu, yeni iktisat modelinin temelinde de bu ögelerin olduğunu belirtti.

Türkiye’nin geçmiş periyotta çok yüksek faiz ve düşük kur üzerinden borçlandığını söz eden Kurtulmuş, 2013’ün Mayıs ayında Türkiye’nin İMF borcunu büsbütün kapattığını söylemiş oldu.

Türkiye’nin büyük bir yükseliş içerisinde olduğunu lisana getiren Kurtulmuş, şu tabirlere yer verdi:

“Sanki bunlar yokmuş üzere Türkiye’de gördüğümüz eksiklikleri, noksanlıkları bu biçimde gözümüzün önüne getirerek, ormanı ya da ufku bakılırsamemek de bir talihsizliktir. Ben rastgele bir şahsın konuşmasıyla ilgili bir şey söylemem. Biraz bu arkadaşlara söyleyeceğim şey şu, biraz da Türk halkının sevindiği konularda, olumlu gördüğü konularda sizler de sevinin. Dolar üste zıplayıp gittiği vakit, her insanın morali bozulduğu üzere sizin de moraliniz bozuldu fakat bu biçimde şunu da beklemek hakkımız, dolar aşağıya indiğin vakit millet sevinirken siz de sevinin kardeşim. Yani bu kişiyi kastederek söylemiyorum, genel olarak söylüyorum. Yani muhalif olmak için güzel olan her şeyi görmezden gelmek de gerçek bir yaklaşım değildir.”

Türkiye’nin yeni iktisat modeline de değinen Kurtulmuş, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Şu anda yaşadığımız fiyat artışlarının ve enflasyonun ziyadesiyle farkındayız. Bunun giderilmesi için Türkiye elinden geleni yapıyor. Şanlıurfa’da elektrik gücünün yüzde 45’ini devlet ödüyor, yani yarı yarıya devlet vatandaşına yük bırakmıyor. Bugüne kadar Türkiye’de doğal gazın 4’te 3’ünü devlet ödüyor. Minimum fiyatta muazzam bir artış sağlandı. Vatandaşın yükünü azaltacağız ancak Türkiye üretim eksenli bu yoldan vazgeçmeyecek, Türkiye tekrar asla IMF’ye borçlu hale gelmeyecek. Dış güçlerin ekonomik ve siyasi vesayet güçlerinin yörüngesine girmeyecek. Kendimiz üreteceğiz, kuvvetli bir ülke olacağız. Dünya pazarlarında markalarını üreten bir ülke olacağız. Kısa vadede de enflasyonla uğraş en temel görevlerimizden birisidir. Bunların hepsini başaracağız bu istikamette yürüyeceğiz.”
Alıntıdır