Ne büyük isyan susmak: Travma Terapi

Leila

Global Mod
Global Mod
Enderemiroğlu 1973 Trabzon doğumlu. Birinci şiirleri 1992 yılında Sombahar mecmuasında yayımlanan muharririn ismi 97 yılında Hürriyet Şov mecmuasının “90’lı yılların Şairleri” evrakında yer aldı. Çeşitli gazete ve mecmualarda düzeltmenlik, çevirmenlik ve muhabirlik yapan şairin birinci şiir kitabı kararan 1999 yılında, ikinci şiir kitabı lâ havle ve lâ kuvvete! ise 2004 yılında yayımlandı. beraberinde şiirleri farklı lisanlara de çevrilen müellifin on sekiz yıl daha sonra yayımlanan yeni şiir kitabı “Travma Terapi” ise felsefi derinliğiyle öne çıkıyor.

Travma Terapi, Enderemiroğlu, 140 syf., Detay Yayınları, 2022.

140 sayfaya yakın, şiir tipi için hacimli olan kitabın bütün detaylarına temas etmek olağan olarak bu yazının boyutunu aşacaktır. Bu bağlamda Emiroğlu şiirlerinin genel sınırlarına ve ayırt edici özelliklerine değinmekte yarar var. Birincinin, karşımızda hem dîvan şiirini hem halk şiirini tıpkı vakitte çağdaş şiiri âlâ bilen bir şair olduğunu söylemeli. Eski gelenekten etkilenen günümüz şairleri birinci ikisinden ekseriyetle yalnızca içerik istikametinden beslenirken teknik konusunda çağdaş şiirden faydalanırlar. Emiroğlu ise eski geleneğin biçim-içerik özelliklerini -söz sanatları dahil- çağdaş biçem içerisinde eritmeyi tercih etmiş. Örnek vermek gerekirse “canânın gönlünde bir ben olsaydım” mısrası Erzurumlu Emrah’ın “Beyaz gerdanında bir ben gerek” deyişini anımsatmaktadır. Diğer bir örnek ise “kurur yazı ancak kumu hiç dağıtmazdım” mısrası. Bu mısrada ise dîvân şairlerinin pek sevdiği, benzetme ögesi olarak yararlandığı bir aksiyon kelam konusu: Mürekkebin kuruması için üstüne kum (rîg, gubar) dökmek. Hatta içlerinden varlıklı olanlar bu kuma mücevher tozu da dökerlermiş. Çağdaş konuda ise sözdizimini deforme eden, sözleri istediği üzere bölen, onlarla oynayan, dipnot üzere ögeleri da şiirine dahil eden, özetlemek gerekirse lisanın imkanlarını zorlayan bir şair kelam konusu.

Bunların yanında dervişâne bir edası var Emiroğlu’nun. Şiirlerinde tabiat ögelerine sıkça yer vermekle bir arada bu ögelerle insanın hemhâl oluşunu mevzu ediniyor. Bu ögelerden en çok yine edileni su olsa gerek. Metinlerde, “suyun hafızası, suya yazmak” üzere tabirler karşımıza çıkmakta. su hafızadır. saklar. kollar. Bilindiği üzere ideolojideki temel unsur sorunsalına “su” cevabını veren birinci filozof Thales’tir. Çağdaş bilim de birinci canlıların suda türeyen mikro-organizmalar olduğuna işaret eder. Öte yandan, Japon bilim insanı Dr. Masaru Emoto ise yaptığı deneylerle suyun kristal yapısının bilgiyi sakladığını, insan şuurunun suda gizli olduğunu sav eden çalışmalar ortaya koymuştur. Bunların yanında, dîvân şiirine geri dönersek, su-anlam bağlantısının çoğunlukla kullanıldığını, şairin birçok vakit mana denizindeki inciyi çıkarmaya çalışan bir dalgıca benzetildiğini görmek mümkün. İşte, Emiroğlu şiirine tam da bu noktadan bakmak istiyorum çünkü mana ile kaygısı olan, mananın peşinde bir şair kelam konusu.

mana bir buğu üzere geçicisin

dünyadan geçmiş olduk bu dünyaya gelmiş bulunduk

sen insan dünyada mültecisin

Evet, mananın süreksiz olduğu, dünyaya dair şeylerin asli bir manaya sahip olmadıkları birçok kere vurgulanır. Buradan hareketle de eskilerin dediği üzere, “efrâdını câmi, ağyarını mâni” yoluyla insan tanımlanır. İnsan mecazidir, surettir, yansımadır, özne olamaz, sıfat olamaz, cümle olamaz. O bir mültecidir zira dünya üzerinde mülkiyet hakkı yoktur. bu biçimdelikle anlamsız bir dünyaya anlamsız bir varlık olarak atılmıştır ancak manaya ulaşamasa da anlamayı başarabilir. Bunu başarması için de suya, toprağa, taşa, ağaca, çiçeğe dönmeli ve tefekkür/meditasyon kademesine geçmelidir:

çiçeği anlamak için çiçek olmalı çiçekle hemhâl olmalı

çiçeğe dışardan bakmak yetmez çiçekle bahar olmalı

bu biçimdece iki felsefi hareketin bir aradalığı göze çarpar: Birincisi, Husserl’in paranteze almak halinde isimlendirdiği hareket. Kabaca, bir varlığın, zihinde o varlığa ait bütün bilgilerden sıyrılarak fenomenine/cevherine ulaşma uğraşı. İkincisi ise Gazâlî’nin sezgiciliği. Filozofa bakılırsa duyuların üstünde akıl, aklın üstünde de sezgi bulunur. Gerçi, sezgi yerine “nur” kavramını kullanır ama kavram ne olursa olsun insan aklının kesin bilgiye ulaşamayacağı, bu bilgiye lakin ve lakin Allah’ın lütfuyla erişebileceği kelam konusudur.

ben yalnızca senin helâline niyetliyim benden yansır

cemalinin izindeyim

olsam olsam yalnızca senin zikirlerini ezberlerim senin

bil dediklerini bilirim

gerisi riyâ gerisi sadece üzerimizdeki kocaman siyah

bilya

bu biçimdece, varlığın birliği, vahdet-i beden ideolojisine varmaktayız. Yaşadığı cihanı paranteze almaya çalışan mülksüzlüğünün şuurundaki insanın tek bir varlığa sezgiyle ulaşma eforunu da bir daha bu minvalde görmek mümkün. İnsanın bu uğraşını da şiirlerden hareketle yola, seyahate benzetmek sanırım yanlış olmaz. Ki, bu seyahatte yazma aksiyonu de yer alır. Harf, ses, kelam, şiir, susan yolcunun (ne büyük isyan susmak) dünyayla konuşma formülüdür. Çünkü, insanlıktan ümidini kesmiştir. İnsanı çoğunlukla “anomali” olarak nitelendirir. Tabiattan uzak betonarme kentlerde kapitalist tertibe uyumlanmış beşerler kaybolmuş varlıklardır zira mananın peşinde değillerdir. Mülkiyet ve iktidar üzerine asırlardır savaşan insan tipi medeniyetin değil barbarlığın tarihini yazmıştır. Asıl uygar olan ise özüne dönerek mananın peşine düşmelidir:

insan hayvanlaştıkça insan olacaktı

harfi yazdım harfte mana aradım

suya baktım yüzünde mana aradım

Yazının başında da açıklandıği üzere geniş hacimli bir şiir kitabını tek bir yazıda ele almak mümkün olmasa da bahsedilen özellikleriyle “Travma Terapi”nin özellikle felsefi açılımlarıyla ön plana çıkan, okuru derinlere çeken özgün üsluplu metinlerden oluşan bir kitap olduğunu söyleyebiliriz.

sussam isyan dünyayla yazarak konuşuyorum

boşluğa bakıyor ben boşlukla doluyorum

Okumaya devam et...