Mustafa Varank: Ülkemiz elektrikli araç konusunda küresel üretim üssü olacak

Beykozlu

New member
İklim değişikliği ile gayret ve iklim değişikliğinin iktisada tesirini en aza indirmek gayesiyle düzenlenen ve Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) öncülük ettiği “EKO İKLİM İktisat ve İklim Değişikliği Zirvesi/Fuarı”, ATO Congresium Ana Salon/Biotrend’de gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG ile birlikte başka global markaların da Türkiye’deki elektrikli araç yatırımlarının devam ettiğini belirterek, “Bildiğiniz üzere Ford’un bu hususta ülkemizde epeyce büyük bir yatırımı var. Bu ay prestijiyle Kocaeli’de tam elektrikli ticari araç üretimine başlıyorlar. Öteki birfazlaca marka da ülkemize gelmek için fırsat kolluyor. Ülkemizin yakın vakitte elektrikli araç konusunda küresel bir üretim üssü olacağına emin olabilirsiniz.” dedi.

“TOGG, BU YIL SONUNDA TRAFİĞE ÇIKTIĞINDA DÜNYANIN DA YILDIZI OLACAK”

Bakan Varank yaptığı konuşmada, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak fuarda hem kendilerine bağlı tıpkı vakitte ilgili kuruluşları ile yerlerini aldıklarını belirterek, “Tabii fuar alanının yıldızının doğuştan elektrikli ve otonom aracımız TOGG olacağı aşikar. Fakat emin olun TOGG, bu yıl sonunda trafiğe çıktığında yalnızca ülkemizin değil dünyanın da yıldızı olacak. Sıfır karbon emisyonuyla iklim değişikliğiyle uğraştaki en değerli kazanımlarımızdan bir tanesi TOGG olacak.” dedi.

“ASIL SORUMLULAR YABANÎ EKONOMİK BÜYÜME ANLAYIŞIYLA DOĞAYI KİRLETEN ÜLKELERDİR”

Varank, 2021 yılında Türkiye’de meydana gelen orman yangınları ve sel felaketlerine değinerek, şunları söylemiş oldu: “Benzer olayların dünyanın dört bir yanında olağanın epeyce üzerinde bir sayıda ve olağanın fazlaca üzerinde bir şiddette gerçekleştiğine de üzülerek şahitlik ettik. Sürecin bu kadar kritik bir etaba gelmesinin ana müsebbibi olağan olarak biz ve bizim üzere gelişmekte olan ülkeler değil. Buradaki asıl sorumlular, yüzyılı aşkın müddettir yabanî ekonomik büyüme anlayışıyla doğayı ve atmosferi kirleten ülkelerdir. Lakin bugün geldiğimiz noktada bir hatalı aramanın artık kimseye yararı yok.

“FATURAYI DAİMA BİRLİKTE ÖDÜYORUZ”

Zira faturayı insanlık olarak daima beraber ödüyoruz. Bu artık insanoğlu için bir varoluş gayreti haline geldi.”

“DİĞER ÜLKELERİN BU ADIMLARI ATMAMASI DURUMUNDA BİZİM DÜNYAYI YAŞANABİLİR BİR HALE GETİRMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Bakan Varank, Türkiye’nin etrafa saygılı üretim konusunda üzerine düşeni yaptığına işaret ederek, “Biz Türkiye olarak karbon nötr bir ülke oluştursak bile şu anda öteki ülkelerin bu adımları atmaması durumunda, bizim dünyayı yaşanabilir bir hale getirmemiz mümkün değil. Ülkelerin hepsinin sorumluluk alması lazım. Bilhassa şu anda dünyada karbonun yarısını salan bir ülke var. Bu ülkeyle ilgili önlemlere baktığımızda kimsenin bu hususu önemsemediğini görüyoruz. Hatta Batılı ülkelerin, o ülkelerde yatırım yapmaya devam ettiklerini görüyoruz. İşte biz üzerimize düşeni yapacağız lakin burada kolektif olarak hareket etmemiz lazım.” dedi.

Bakan Varank, güç başta olmak üzere kaynakların verimli kullanıldığı, israfın en aza indiği, atıkların geri kazanıldığı, karbon ayak izinin olmadığı bir yapıya dönüşümün şayet olmazsa olmazları olduğunu söz ederek, “Bu mevzudaki kararlılığımızı Paris İklim Muahedesi’ni imzalayıp Meclis’te bu muahedeyi onaylayarak aslına bakarsan gösterdik. Emsal biçimde Avrupa Yeşil Mutabakatı’na ahenk konusunda da gerekli tüm hazırlıkları sürdürüyoruz. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat politikalarımızda esaslı değişikliklere yol açacak bu dönüşümü ekonomik kalkınmamıza uygun bir biçimde uygulamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“TOGG, DALDAKİ YEŞİL DÖNÜŞÜMÜN DE ÖNCÜSÜ OLACAK”

Varank, Ulusal Teknoloji Atılımı vizyonu doğrultusunda başlattıkları Türkiye’nin Arabası TOGG projesinin yenilikçi ve akılcı atakların başında geldiğini belirterek, “Tam vaktinde ve yanlışsız teknolojiye yatırım yaparak hayata geçirdiğimiz bu proje yardımıyla otomotiv kesimindeki rekabetçiliğimizi katlayarak artıracağız. TOGG, daldaki yeşil dönüşümün de öncüsü olacak. Gerek fabrikanın inşaatı gerekse aracın geliştirilmesi konusundaki çalışmalar planlandığı üzere tüm süratiyle devam ediyor.” tabirlerini kullandı.

“ÜLKEMİZİN YAKIN VAKİTTE ELEKTRİKLİ ARAÇ KONUSUNDA KÜRESEL BİR ÜRETİM ÜSSÜ OLACAĞINA EMİN OLABİLİRSİNİZ”

Varank, TOGG ile birlikte öbür global markaların da Türkiye’deki elektrikli araç yatırımlarına devam ettiğini belirterek, “Bildiğiniz üzere Ford’un bu mevzuda ülkemizde fazlaca büyük bir yatırımı var. Bu ay prestijiyle Kocaeli’de tam elektrikli ticari araç üretimine başlıyorlar. Öbür biroldukça marka da ülkemize gelmek için fırsat kolluyor. Ülkemizin yakın vakitte elektrikli araç konusunda küresel bir üretim üssü olacağına emin olabilirsiniz. Doğal kesimde yaşanan bu süratli gelişmelerle birlikte elektrikli araç şarj altyapılarına olan gereksinim da artıyor.” dedi.

“ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI AZALTIP MALİYETLERİMİZİ DÜŞÜRECEĞİZ”

Rekabetçi Dallar Programı çerçevesinde Sanayi ve Teknoloji bakanlığınca desteklenen Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri Projesi’nden bahseden Varank, şunları kaydetti:

“Bu projede Avrupa’nın birinci ve tek karbon negatif biyorafinerisi İstanbul’da kuruldu. Dikkat edin karbon nötr demiyorum, karbon negatif bir üretim tesisinden bahsediyorum Güçten tarıma, sağlıktan besine fazlaca geniş yelpazede birfazlaca yenilikçi eser hiç bir fosil kaynağa bağlı olmadan, büsbütün yosun tabanlı olarak, doğal girdiler kullanılarak bu tesiste üretilebiliyor. Üretilen en dikkat alımlı mamüllerin başında da yüksek performans özelliklerine sahip biyojet yakıtı geliyor. Evet bu tesisimizde ürettiğimiz yosunlardan, biyojet yakıtı elde edebiliyorsunuz. Bu biyojet yakıtıyla uçakları karbon nötr bir biçimde uçurabiliyorsunuz. Nitekim bedelli, hakikaten Avrupa’ya da örnek bir projeyi dünyada ilk ve tek olarak ülkemizde uyguladık. Natürel bu sayede güçte dışa bağımlılığımızı azaltıp maliyetlerimizi düşüreceğiz öbür yandan da karbon salınımını minimuma indirmiş olacağız.”

Okumaya devam et...