Malatya’da eski cezaevi binasında tarhana mesaisi

Beykozlu

New member
Eskiden tutuklu ve mahkumların ceza çektiği bir bina, artık bayanların kurduğu kooperatife konut sahipliği yapıyor insanlara umut dağıtıyor.

Malatya’da Uzun yıllar cezaevi olarak hizmet veren ve 2019 yılında Adalet Bakanlığı tarafınca kapatılan Arguvan K2 Tipi Kapalı Cezaevi, bayanların üretim tesisine dönüştü.

Tarhana, erişte, bulgur üretiliyor

Cezaevinde şimdilerde tarhana, erişte, bulgur başta olmak üzere birfazlaca çeşitte üretim yapılıyor.

İHA’nın haberine nazaran, Malatya’nın tahıl ambarı olarak bilinen ve kentin hububat gereksiniminde değerli bir yere sahip olan Arguvan ilçesinde bayanlar, ürettiği yöresel eserleri, kurulan kooperatif aracılığıyla satıyor.

Cezaevi, kooperatif hizmet binası oldu

K2 Tipi Kapalı Cezaevi 2020 yılında belediyeye tahsisi yapıldıktan daha sonra 250 ortakla kurulan kooperatifin hizmet binasına dönüştürüldü.

“Kooperatif bizlere bir ekmek kapısı oldu”

Kooperatif bünyesinde üretimi yapılan eserler hakkında bilgiler aktaran çalışanlardan Muazzez Yücekaya, “Kooperatif bizlere bir ekmek kapası oldu. Bayanlar olarak çalışarak üretiyoruz. Ürettiğimiz her eser doğal rastgele bir katkı hususu içermiyor. Tarlalardan elde edilen mahsullerden burada üretim yapıyoruz. Üretimi yapılan tüm eserler lezzetli ve el emeğidir.” dedi.

“Binada üç yıldır bayanlar üretiyor”

Kooperatif sorumlulardan Seher Çakmak ise “Daha evvel ilçemizde uzun yıllar cezaevi olarak kullanılan bina son üç yıldır bayanlarımızın üretim üssüne dönüştü. 250 ortaklı kooperatifimizde beş bayan çalışanımız bulunuyor ve üreterek konutlarına ekmek gdolayıyorlar. Bu atıl binanın üretim tesisine dönüştürülmesi için gayret sarf eden başta Arguvan Belediye Liderimiz ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Okumaya devam et...