KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: HDP yüzde 15’i geçebilir

Nilosa

Global Mod
Global Mod
KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: HDP yüzde 15’i geçebilir
Halkların Demokratik Partisi (HDP) bileşenlerinden Yeşil Sol Parti’nin 9’uncu kuruluş yıl dönümü için düzenlenen panelde konuşan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “İlk kez seçmen olacak insan sayısına vilayet il baktığınız vakit, görüyorsunuz ki aslına bakarsanız HDP’nin kuvvetli olduğu yerlerde yüzde 25 ile yüzde 30 içinde. HDP yalnızca kendi doğal tabanının oyuyla bile, 15’i yakalayabilir ve geçebilir de” sözlerini kullandı.

Ağırdır muhtemel bir seçimde, HDP’nin alabileceği oy oranıyla ilgili şunları söylemiş oldu:

“HDP için birtakım araştırmalarda yüzde 10’u geçti mi geçmedi mi tartışılıyor. Benim ise tezim 15’i de geçebilir. Yalnızca Türklerden oy alacağı için bile değil. Türkiye’de siyaset, demografik değişimi de izlemiyor. Herkes Z jenerasyonu peşinde, Z neslini anlayalım diye uğraşıyor partiler. Birinci kez seçmen olacak insan sayısına vilayet il baktığınız vakit, görüyorsunuz ki aslına bakarsanız HDP’nin olduğu yerlerde yüzde 25 ile yüzde 30 içinde. Yüzde 15 genel Türkiye toplumundaki karşılığı. HDP yalnızca kendi doğal tabanının oyuyla bile, -öyle emanet oy üzere saçmalıklara ben esasen hiç inanmadım da- 15’i yakalayabilir ve geçebilir de.”
Alıntıdır