Klâsik bitkisel üretiminde faizsiz kredi limiti 200 bin liraya çıktı

Beykozlu

New member
Tarım alanlarının genişlemesi ve üretiminin desteklenmesine yönelik olarak verilen faizsiz kredinin limiti 100 bin liradan 200 bin liraya kadar yükseltildi.

Resmi Gazete’de yayınlandı

“Ziraat Bankası AŞ ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Ziraî Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına Ait Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair” Cumhurbaşkanı sonucu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

200 bin liraya kadar kredi faizsiz kullandırılacak

Buna bakılırsa, klâsik (yaygın) bitkisel üretim konusunda, 200 bin liraya kadar kullandırılacak yatırım ve işletme kredilerinde yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak.

“200 bin liralık sıfır faizli kredinin 100 bin liralık kısmı mazot ve gübre alımında kullanılabilecek“

AA’nın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de yaptığı açıklamada, ilgini Cumhurbaşkanı sonucu’nın Resmi Gazete’de yayınlandığını hatırlatarak, karara istinaden yapılacak düzenlemeyle 200 bin liralık sıfır faizli kredinin 100 bin liralık kısmının mazot ve gübre alımında kullanılabileceğini belirten Kirişci, şunları kaydetti:

“bu biçimdece çiftçilerimiz, sağlanan bu imkanı ve öteki uygulamalarımızı kullanmak suretiyle ekim periyodunda girdi maliyetlerini düşünmeden üretim yapabileceklerdir. Akıl ve alın teri döken çiftçimizi, ‘Sen Üret Yeter’ diyerek desteklemeye devam edeceğiz. Sürekli çiftçimizin, üreticimizin yanında olan Cumhurbaşkanı’mıza şükranlarımı sunuyorum. Tüm üreticilerimize, ülkemize ve milletimize güzel olsun.”

Okumaya devam et...