Kılıçdaroğlu’nun ‘bedava elektrik’ vaadi, Çanakkale Belediyesi’nde tartışmaya yol açtı

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Kılıçdaroğlu’nun ‘bedava elektrik’ vaadi, Çanakkale Belediyesi’nde tartışmaya yol açtı
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirdiği Şanlıurfa ziyaretinde, belediyenin bir daha sonraki lokal seçimde kendilerine verilmesi halinde çiftçiye ücretsiz elektrik kelamı verdiğini lisana getiren AK Partili Esra Yüksel, CHP’li Çanakkale Belediyesi hudutları içerisinde yer alan çiftçilerin ziraî hedefli kullandıkları elektrik tüketiminin belediye tarafınca karşılanması teklifinde bulundu.

‘CHP’li liderlere Allah yardım etsin ve çiftçimize de iyi olsun diyoruz’

Yüksel, AK Parti Grubu’nun hazırladığı önergeye ait açıklamasında şu tabirleri kullandı:

“3-4 hafta önceydi, Sayın Kılıçdaroğlu Şanlıurfa’da bir ziyaret sırasında birkaç telaffuzda bulundu. Onlardan birisi ilgimizi çekti, şaşırtıcıydı. ‘Şanlıurfa Belediyesi CHP’nin olursa çiftçilerin elektrikleri bizden’ dedi. Şanlıurfa Belediyesi ne yapar bilinmez ancak biz düşündük, Çanakkale’de biroldukca CHP’li belediye var. Çanakkale Belediyemiz de dördüncü periyottur CHP tarafınca yönetiliyor. Demek ki CHP’li belediye liderleri, genel liderlerinin bu vaadini yerine getirecektir diye düşündük. AK Parti Kümesi olarak yazılı bir önerge vermek istiyoruz. Bu önergeyle hem sizin işinizi kolaylaştırdığımızı düşünüyoruz. Meclisin gündemine sunuyoruz. tıpkı vakitte Sayın Kılıçdaroğlu’nun vaatlerinin samimi niyetle gerçekleşmesi ismine da kamuoyu bir tespitte bulunur diye düşünüyoruz. Bir taşla birkaç kuşun vurulduğu bir durum için Sayın Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyoruz. CHP’li liderlere Allah yardım etsin diyoruz ve çiftçimize de iyi olsun diyoruz.”

‘Yasal değil’

Belediyelerin mevcut sistemde çiftçilerin elektrik tüketimini karşılaması üzere bir durumun kelam konusu olmadığını lisana getiren Belediye Lideri Ülgür Gökhan ise, “Bununla ilgili yanlış manaya oldu herbiçimde, o denli anlıyorum. Belediyelerin bu durumda çiftçilerin elektrik tüketiminin karşılanması kelam konusu olamaz. Yani bir defa yasal değil” dedi.

Oy fazlacaluğuyla reddedildi

AK Parti Grubu’nun, “Çanakkale Belediyesi sonları içerisinde çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olup tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin ziraî maksatlı kullandıkları elektrik tüketiminin belediyemiz tarafınca karşılanmasına ve bu mevzuda belediye liderine yetki verilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederiz” formundaki önergesinin meclis gündemine alınması, CHP ve DÜZGÜN Parti’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi. Önergenin reddedilmesinin akabinde da AK Parti’li Yüksel ile Lider Gökhan içindeki gerginlik devam etti. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun vaadini ve olabilirliğini sorgulamak istediklerini belirten AK Parti’li Yüksel, “Sayın Kılıçdaroğlu açıklamasında taşlık toprağa elektrik santrali kurup üreteceğiz dedi. Haklısınız elektrik dağıtım işi ilgili bakanlığa bağlı TEDAŞ tarafınca üretilir ve dağıtılır. Sayın Kılıçdaroğlu bir elektrik üreteceğiz ve dağıtacağız dediği için, Çanakkale’de de taşlık alan var ve burada da yapılır diye düşündük. Kılıçdaroğlu’nun vaadinin niyetini ve olabilirliğini burada sorgulamak istedik” dedi.

‘Burası Kılıçdaroğlu’nun yönettiği bir meclis değil’

AK Parti’li Yüksel’in açıklamalarına reaksiyon gösteren ve ‘Çanakkale Belediye Meclisi’ni CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yönetmediğini‘ tabir eden Lider Gökhan, “bu biçimde bir şey yok. Biz karşılayamayız. Yani bu talebinizin yasal olmadığını söylüyorum. Onu Kılıçdaroğlu’na sorarsınız. Burası Kılıçdaroğlu’nun yönettiği bir meclis değil. Sayın Kılıçdaroğlu’nun ne dediği belirli. Sizin önergeniz kanunlara muhalif. Bunu kabul ettiğimizi var iseyalım. Yarın sabah çiftçilerin elektrik parasını ödemeye kalktık. Nasıl ödeyeceğiz? Ödeyemeyeceğiz. ötürüsıyla bu fuzuli bir önerge” diye konuştu.

Mecliste yaşanan gergin anları kıymetlendiren Çanakkale Belediye Meclisi AK Parti Küme Başkanvekili Esra Yüksel, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun Urfa seyahatinde bir vaadi oldu. ‘Urfa Belediyesi’ni bize verin, çiftçinin elektriği bizden’ dedi. Biz bu cümleyi baz aldık ve şu biçimde düşündük, CHP’li belediye liderlerinin, genel liderlerinin bu vaadini yerine getirecektir diye düşündük. Çanakkale’de uzun müddettir CHP idaresinde bir belediye ve o belediyenin AK Parti Kümesi olarak, birinci meclise sunulmak üzere yazılı bir önerge verdik. Çanakkale’de ÇKS’ye kayıtlı çiftçilerin elektriklerinin belediyece karşılanmasının oylanması ismine bir önergeydi. Burada aslında onların da işlerini kolaylaştırmış olduk. Önergemizi ve benim sözlerimiz sayın belediye lideri fuzuli buldu. Ben de ‘Bu vaatte bulunan Sayın Kılıçdaroğlu değil de bizler mi fuzuliyiz? Fuzuliyet arıyorsak bu vaadin sahibinde arayalım’ dedim. Bizim önergemiz 3 dakika içerisinde oylandı ve Millet İttifakı tarafınca reddedildi. Burada biz bir taşla birkaç kuş vurmuş olduk. Hem Sayın Kılıçdaroğlu’nun vaatlerinin tespitiyle ilgili bir tespit oldu tıpkı vakitte kabul edilseydi çiftçiye takviye olacaktı. Vaat bir hayale döndü ve bunu da kamuoyunun takdirine sunuyoruz” sözlerini kullandı.
Alıntıdır