Karamollaoğlu: İslam coğrafyasında nüfusun 3’de 1’i okuma yazma bilmiyor

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Karamollaoğlu: İslam coğrafyasında nüfusun 3’de 1’i okuma yazma bilmiyor
Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, birlikteindeki heyet ile birlikte 19-22 Ekim 2021 tarihinde İran’da düzenlenen olan 35. İslâm Birliği Kongresi’ne katılmak üzere Tahran’a gitti.

Karamollaoğlu burada yaptığı konuşmasına, “Saygıdeğer kardeşlerim, bu toplantıların 35.’sini icra ediyoruz. Çok üzülerek tabir etmek istiyorum ki; bu 35 yılda hayli büyük bir ara kat ettiğimizi söylememiz mümkün değil. Aslında bugün geçmişe nazaran, İslam dünyasına baktığımız vakit, biraz daha geriye gitmiş üzere bir halimiz var; zira dün İslam ülkeleri içinde olmayan çatışmalar bugün var” kelamlarıyla başladı.

“Yemen’de, Keşmir’de, Suriye’de ve hepsinin başında Filistin’de önemli çatışmalar var. İslam alemi adeta kan gölüne dönmüş vaziyette ve Müslüman Müslümanı katlediyor, bunu gözümüzden ırak tutamayız” diyen Karamollaoğlu, “Bir de, İslam aleminin bağrına adeta hançer üzere saplanan İsrail ile olan münasebetleri geliştirmek için sıraya giren Müslüman ülkeler var, Filistin’de işlenen katliamlara karşın. Bir diğer konu ise, adeta yaramıza tuz eker üzere, ABD ile şu anda bir daha hayat kazandırmaya çalıştığı BOP var… Bu sıradan bir iş değil, bu bir kıssa değil, bu benim müşahedem falan da değil, bu bir gerçek! ABD, BOP ismi altında aslında Büyük İsrail’i kurmak için şu anda Akdeniz ve Ege’ye yerleşti, buradaki kuvvetlerini arttırıyor; bizler ise birbirimiz ile uğraşıyoruz” diye konuştu.

Karamollaoğlu kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Aslında mevzuyu derinlemesine irdelemek mümkün; lakin vaktimiz kısıtlı olduğu için yalnızca satır başları ile yetineceğim. Şu anda bölünmüş durumdayız. Kavmiyetler itibariyle, kuzey-güney, Kürt-Türk, Arap-Acem diye her yerde bir ayrılık var; ne yazık ki bu ayrılık sebebiyle boşalan yeri İsrail dolduruyor şu an. Yalnızca hatırlatacağım, vaktimiz dar olduğu için; aslında bizim büyük zenginliklerimiz var. Bizim inancımız en büyük zenginliğimiz, lakin biz daima inancımıza atıfta bulunuyoruz lakin onun gereğini yerine getirmiyoruz. Bu bize bir şey kazandırmıyor. Şunu görmemiz icap eder İslam ülkeleri dünya topraklarının 6’da 1’ne sahip, dünya nüfusunun 4’de 1’i Müslüman, dünya petrol rezervlerinin %65’i Müslüman ülkelerde, doğalgazın ise %60’ı; başka madenlere girmiyorum”

Lakin bunun yanında şunu da görmemiz icap eder; gelir dağılımının en bozuk olduğu ülkeler İslam ülkeleri, en çok ihtilaf ve çatışmanın olduğu ülkeler İslam ülkeleri, genç işsizliğin en yüksek olduğu ülkeler bir daha İslam ülkeleri, en çok mülteci göçünün olduğu ülkeler İslam ülkeleri, adalet sisteminin en dertli olduğu ülkeler İslam ülkeleri, eğitimde en geri olan ülkeler bir daha İslam ülkeleri…

‘Hala İslam coğrafyasında nüfusun 3’de 1’i okuma yazma bilmiyor’

Saygıdeğer kardeşlerim, bunları sayarak bir sonuca gidemeyeceğimizi biliyorum. Sözlerimi şu tabirlerle tamamlamak istiyorum. Dikkat ederseniz hepimiz tıpkı şeyleri yinelıyoruz, ancak bunu birinci kez yapmıyoruz, 35 yıldır yapıyoruz; hatta 135 yıldır yapıyoruz. Lakin aralık kat edemiyoruz. Ne yapacağız da bir ortaya geleceğiz? İsmi üstünde “Vahdet Konferansı”, bizim senede bir kez ortaya gelmemizi sağlıyor; İslam birliğinin temelini oluşturuyor diyemeyiz. Geriye kalan 365 gün birbirimizden kopuğuz hatta birbirimize karşı hasmane hal sergiliyoruz. Şunu bilelim, İslam ülkeleri olarak ortamızda olağan olarak görüş ayrılıkları olacaktır; lakin bu ayrılıklar hiç bir vakit silahlı çatışmaya dönüşmemelidir. O yüzden bu değerli toplantı sebebiyle bizi dinleyen kardeşlerimize seslenmek istiyorum; bugün başımızı ellerimizin ortasına alıp düşünme devridir. Bugün akan kanı durdurmak için insiyatif kullanma periyodudur; vakit İslam toprakları işgal altındayken seyretme vakti değildir!
Sorumluluk bizim omuzlarımızdadır; yalnızca Müslümanların değil, dini, lisanı, ırkı, mezhebi, meşrebi, rengi ne olursa olsun bütün mazlumların gözü-kulağı makul bir sese gereksinim duymaktadır. Emin olun bu ses, bu toplantıya katılan bizlerden beklenmektedir.
Alıntıdır