Kademeli elektrik tarifesi için sıkça sorular soruların karşılıkları

Beykozlu

New member
Elektrik faturaları artık düşük tüketimli ve yüksek tüketimli kademeden hesaplanarak faturalandırılıyor. Düşük tüketimli kademinin günlük 5 kilovatsaat hududu var.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nden (ELDER), yapılan açıklamada, ELDER’in, son devirde sıkça sorulan “Kademeli tarife nedir?, Günlük ortalama tüketim nasıl hesaplanır?, Kademeli tarifeden çıkma hakkı var mı?, Abone kümesi nasıl öğrenilir?” üzere soruların cevaplarını “Sıkça Sorulan Sorular” başlığı altında internet sitesinde paylaştığı açıklandı.

2022’DE HAYATIMIZA GİRDİ

Kademeli elektrik tarifesinin, Güç Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) 31 Aralık 2021 tarihindeki sonucuyla, 1 Ocak 2022 prestijiyle mesken tek vakitli alçak tansiyon abone kümesinde bulunan tüm tüketiciler için geçerli olduğu söz edildi.

ELEKTRİK BEDELİ, İKİ KADEME HALİNDE BELİRLENİYOR

Kademeli elektrik tarifesinin, mesken tek vakitli alçak tansiyon abonelerinin tükettiği elektriğin bedelinin, iki kademe halinde belirlenmesini söz eden bir tarife sınıfı olduğu belirtilen açıklamada şu bilgiler verildi:

TARİFE, YALNIZCA MESKEN TEK VAKİTLİ ALÇAK TANSİYON ABONE KÜMESİNİ KAPSIYOR

“Bu tarifeye bakılırsa günlük 5 kilovatsaat ve altında olan tüketimler düşük kademeli, bu ölçünün üstündeki tüketimler ise yüksek kademeli tarife ünite fiyatından hesaplanmaktadır. Kademeli elektrik tarifesi, yalnızca mesken tek vakitli alçak tansiyon abone kümesini kapsamaktadır. Mesken alçak tansiyon epey vakitli, mesken orta tansiyon, ticarethane, ziraî sulama yahut sanayi abonelerinde kademeli elektrik tarifesi uygulaması bulunmamaktadır. EPDK, elektriğin üretiminden, tüketiciye ulaşana kadar olan her evresindeki maliyetleri dikkate alarak kademeli tarife de dahil olmak üzere Türkiye genelindeki tüm tarifeleri oluşturmakta ve 3’er aylık devirlerde geçerli olmak üzere kamuoyuyla paylaşmaktadır.”

KADEMELİ ELEKTRİK TARİFESİ SONU GÜNLÜK 5 KİLOVATSAAT

Bu yıl için kademeli elektrik tarifesi hududunun günlük 5 kilovatsaat olarak belirlendiğine işaret edilen açıklamada, “Günlük 5 kilovatsaat hudut bedelinin okuma dönemine temel gün sayısıyla çarpılmasıyla dönemsel düşük kademeli tüketim ve yüksek kademeli tüketim ölçüleri belirlenir.

GÜNLÜK ORTALAMA 5 KİLOVATSAATE KADAR OLAN TÜKETİMLER DÜŞÜK TÜKETİMLİ KADEME

Abonelerin tüketim ölçüleri baz alınarak hesaplama yapılan bu tarifede, günlük ortalama 5 kilovatsaate kadar olan tüketimler birinci kademe olan Düşük Tüketimli Kademe’den, bu limitin üzerinde kalan tüketimler ise ikinci kademe olan Yüksek Tüketimli Kademe’den hesaplanarak faturalandırılmaktadır.

FATURAYA DAĞITIM BEDELİ VE VERGİ KALEMLERİ DAHİL EDİLİYOR

İki tüketimin toplamına, dağıtım bedeli ve mevzuat gereği alınması mecburî vergi kalemleri dahil edilerek toplam fatura oluşturulur.” sözleri kullanıldı.

1 OCAK’TAN EVVELKİ PERİYODA FARK YANSITILMADI

1 Ocak öncesine ilişkin devir için elektrik faturalarına rastgele bir fark yansıtılmadığı vurgulandı.

HESAPLAMA GÜN SAYISINDAN BAĞIMSIZ OLARAK ORTALAMA GÜNLÜK TÜKETİM ÜZERİNDEN YAPILIYOR

Kademeli elektrik tarifesinin 1 Ocak 2022 tarihi prestijiyle yürürlüğe girmesi kararında faturalardaki tüketimlerin her şartta kademeli olarak gösterildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kademeli tarife hesaplamasında günlük ortalama tüketim ölçüsü baz alındığından okuma gün sayısından bağımsız faturalama yapılmaktadır. Örneğin faturada gün sayısı 28 ise toplam tüketim 28’e, 32 gün ise toplam tüketim 32’ye bölünerek ortalama günlük tüketim ölçüsü hesaplanmaktadır.

ABONELERİNİN TEK VAKİTLİ TARİFEDEN ÇOK VAKİTLİ TARİFEYE GEÇİŞ YAPMASI DURUMUNDA KADEMELİ TARİFE SONLANIYOR

Mesken alçak tansiyon abonelerinin tek vakitli tarifeden epeyce vakitli tarifeye geçiş yapması durumunda kademeli tarife uygulaması sona erer.

ÇOK VAKİTLİ TARİFEDE GÜNDE ÜÇ BAŞKA ÖLÇÜM ŞAPILIYOR

Çok vakitli tarifede elektrik tüketimi, günün 3 farklı vakit diliminde 3 farklı ünite fiyat üzerinden hesaplanmaktadır.

TARİFEYİ SEÇERKEN KULLANIM SAATİNE DİKKAT

Bu niçinle tüketim vakit içinderınızı dikkate alarak değerlendirmenizi tavsiye ederiz.”

Okumaya devam et...