HDP’li Semra Hoş hakkında hazırlanan fezleke Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi

Nilosa

Global Mod
Global Mod
HDP’li Semra Hoş hakkında hazırlanan fezleke Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi
Adalet Bakanlığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Hoş hakkındaki fezlekeyle ilgili prosedürü tamamladı.

Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle düzenlenen fezleke, TBMM’ye iletilmek üzere Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi.

İHA’nın aktardığına bakılırsa; 29 Nisan 2017 tarihinde Adıyaman merkeze bağlı Akçalı kırsalında TSK’nın PKK’ya yönelik operasyonunda öldürülen 4 bireyden biri olan Malatya nüfusuna kayıtlı ‘Koçero Meleti’ kod isimli Volkan Bora’nın cep telefonu güvenlik güçleri tarafınca incelendi. Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında incelenen cep telefonunda HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in, Volkan Bora ile Kuzey Irak’taki bir örgüt kampında çekilen fotoğrafları olduğu belirlendi.

Geçen hafta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca fezleke hazırlanan ve dokunulmazlıklarının kaldırılması için TBMM’ye gönderdiği 28 milletvekili içinde Semra Hoş de yer alıyordu.

Semra Hoş açıklama yapmıştı

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Hoş, medyada yayınlanan fotoğraflarla kendisine karşı yargısız infaz yapıldığını belirten bir açıklama yapmıştı. HDP Diyarbakır milletvekili Semra Güzel’in açıklaması şöyle:

“Volkan Bora ile üniversite senelerımda tanıştım ve bir süre arkadaş olarak görüştüm. Kendisi ile yaşadığımız duygusal yakınlık kararında, aileler içinde yaptığımız bir merasim daha sonrasında sözlendik. Volkan Bora gazetecilik yaparken, 2009 sonlarında maruz kaldığı soruşturma ve davalar sonucunda yurtdışına gitmek zorunda kaldı. Ulaşmaya çalışmama karşın, 2014 yılına kadar kendisiyle hiç bir biçimde görüşemedik. 2013-2015 yılları içinde başlatılan tahlil ve barış sürecinin olumlu havası içerisinde çocuklarını, annelerini, babalarını ve sevdiklerini görmeye çalışan birfazlaca kişi üzere ben de Volkan Bora’ya ulaşmaya çalıştım. Bahsi geçen bölgeye gittiğimde iki bayan tarafınca karşılandım. Bana güvenlik şartları niçiniyle kendi kıyafetlerinden giymem gerektiği söylendi. bir süre bekledikten daha sonra orada olduğunu öğrendim ve görüştük. İşte basına servis edilen fotoğraflar bu görüşmeye ilişkin fotoğraflardır. Yalnızca benim değil milyonlarca insanın geleceğe dair umutlandığı ve barışı arzuladığı bir müddetçte, bizatihi hükümetin karşı tarafla görüşmeler yaptığı göz önüne alınırsa, bu fotoğrafların bugün hakkımda yürütülen karalamalara, kumpas teşebbüslerine ve suçlamalara destek yapılmaya çalışılması kabul edilemez.

014 yılı içerisinde kamu alanında vazife yapmaktaydım ve hiç bir siyasi partiye üyeliğim yoktu. 2017 yılında, Volkan Bora’nın hayatını kaybetmesinin akabinde ele geçirilen kimi malzemeler kararı açılan soruşturma belgelerinde bana dair rastgele bir süreç olup olmadığını bilmiyorum. Ama 2018’de milletvekili seçilene kadar, hiç bir biçimde hakkımda bir soruşturma başlatılmadı ve söze dahi çağrılmadım. 5 yıl evvel ele geçen fotoğrafların yargıya mevzu edilmeden bugün basına servis edilmesi erkek-devlet aklının bir tezahürüdür. Son derece yakışıksız ve cinsiyetçi telaffuzlarla yapılan fotoğraf ve haber servisinin partim hakkında siyasi iktidar tarafınca yürütülen kirli propagandaların bir devamı olduğu aşikardır.”

Meclis Lideri Şentop: Dokunulmazlığın kaldırılması ve yargılamanın önünün açılması gerektiği kanaatindeyim

Meclis Lideri Mustafa Şentop, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ötürüsıyla Meclis’te misyon yapan basın mensuplarını ziyareti sırasında, Adıyaman’da 2017’de PKK’ya yönelik hava takviyeli operasyonda öldürülen bir kişinin cep telefonu incelemesinde HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Hoş ile çekildiği fotoğrafların kamuoyuna yansımasına ait olarak açıklamalarda bulunmuştu. Türkiye’nin, teröre karşı senelerca epey ağır bedeller ödeyerek bir çaba yürüttüğünü, TBMM çatısı altında bakılırsav yapan bireylerin terörle ortalarına kesin ve kati bir hudut koymaları gerektiğini tabir eden Şentop, “Anayasal sisteme karşı cürümler bakımından, ağır cürümler içeren evraklarla ilgili dokunulmazlığın kaldırılması ve yargılamanın önünün açılması gerektiği kanaatindeyim” demişti.
Alıntıdır