Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: KDV sadeleştirilecek

Beykozlu

New member
Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşen toplantıda, ekonomistler, akademisyenler ve piyasa iştirakçileri ile bir ortaya gelen BHazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair bir sunum gerçekleştirdi.

“TÜRKİYE İKTİSAT MODELİ, ÜLKE GERÇEKLERİYLE İÇ İÇE”

Türkiye İktisat Modeli’nin, toplumsal dinamikleri bilen, esnek ve Türkiye gerçekleri ile iç içe olduğunu belirten Bakan Nebati, bu model kapsamında cari açık problemini kalıcı olarak çözmeyi, orta gelir tuzağını aşmayı ve milletlerarası konjonktürü uygun kıymetlendirerek global bedel zincirlerinde üst sıralara çıkmayı hedeflediklerinin altını çizdi. Kur kaynaklı dertlerin yönetilmesine yönelik bilhassa mevduat mamüllerinde “Kur Muhafazalı TL Mevduat” üzere farklı finansal enstrümanlar geliştirdiklerine değinen Bakan Nebati, TL mevduata dönüşümün desteklenmesi emeliyle devreye alınan devlet takviyelerini anlattı.

“TL TASARRUFLARINI GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Varlıklarını Türk lirasına dönüştüren kurumlara vergi istisnası getiren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiğini hatırlatan Bakan Nebati, Türk lirası tasarrufları güçlendirmeye devam edeceklerini vurguladı.

“KDV’Yİ SADELEŞTİRECEĞİZ”

Yakın vakitte gerçekleştirmeyi hedefledikleri adımlardan da bahseden Bakan Nebati, proje bankacılığının hızlandırılacağını ve Katma Kıymet Vergisi’nde tüm bölümleri mutlu edecek bir sadeleştirilme yapılacağını vurguladı.

BAKAN NEBATİ, KONUKLARI DİNLEDİ

Ekonomistlerin ve öğretim üyelerinin katıldığı toplantı daha sonrası konuklara tek tek kelam veren Bakan Nebati, tüm iştirakçilerin görüş, teklif ve meseleleri dinledi.
Basına kapalı düzenlenen toplantı yaklaşık 4.5 saat sürdü.

İSLAM MEMİŞ: “BEN ŞAHSEN İKNA OLDUM”

Toplantıya katılan ekonomist ve akademisyenler, toplantı çıkışında basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, şunları kaydetti:

“Ben görüşmeden epey mutlu kaldım. Sayın Bakan kendinden emin ve önünde fazlaca önemli projeler olduğunu, bunun da piyasaları müspet istikamette etkileyeceğini söylemiş oldu. Ben şahsen ikna oldum. Bilhassa Merkez Bankası’na vurgu yaptı. Merkez Bankasının önümüzdeki haftalarda yeni enstrümanlara açıklayacağını tabir etti. Bu da olumlu tarafta etkiliyor. Londra ziyaretinden bahsetti. Londra’ya gidecek ve iş adamlarıyla, sermaye sahipleriyle burada bir toplantı yapacak. Bu da aslında sıcak para akışı için değerli bir dayanak olacak Türkiye iktisadına.”

“20 ARALIK VURGUSU ÖNEMLİYDİ”

Memiş, Bakan Nebati’nin bugünkü görüşmede, 20 Aralık’ta piyasaya rastgele bir müdahalede bulunulmadığını aktardığını belirterek, “20 Aralık gündüz saatlerinde vatandaşların yahut şirketlerin 942 milyon dolarlık döviz aldığını lakin Sayın Cumhurbaşkanı’nın bilhassa açıklamalarından daha sonra 1 milyar 280 milyon dolarlık da bir satış yaptığını da söyledi. Buradaki vurgusu değerliydi.” açıklamasında bulundu.

HİKMET BAYDAR: “BÖYLE TOPLANTILARLA RİSKLERİ ORTADAN KALDIRABİLİRİZ”

3. Göz Danışmanlık İdare Konseyi Lideri Hikmet Baydar ise piyasanın en fazlaca kıymet verdiği konulardan birisi itimat olduğunu, Bakan Nebati’nin de görüşmede açık ve net bir biçimde gereken bütün ayrıntıları deklare ettiğını söylemiş oldu.

Baydar, son derece samimi bir görüşme gerçekleştirildiğini belirterek, “Neredeyse herkes içini döktü diyebilirim. ötürüsıyla burada bizim başımızdaki muğlaklıkları gidermeye çalıştı. Son derece de başarılıydı. Bizler de kanılarımızı, fikirlerimizi kendisine söz ettik. çok olumlu bir görüşmeydi. Bunun sık sık yenidenlanması taraftarıyım. Zira piyasadaki belirsizlikler daima önümüze bir kur riski olarak, bir faiz riski olarak çıkıyor. bu biçimde toplantılarla bu riskleri ortadan kaldırmamız mümkün olabilecek.” tabirlerini kullandı.

BORA DOĞANAY: “GÖRÜŞ VE BEKLENTİLERİMİZİ İLETTİK”

KT Portföy Genel Müdür Yardımcısı Bora Doğanay da “Çok verimli bir toplantı oldu. Sayın Bakan’ın olumlu gücüyle biz de bu yeni program hakkında daha ayrıntılı olarak bilgilenmiş olduk. Biz de kesim olarak bu mevzuyla alakalı olarak görüşlerimizi ve bununla birlikte beklentilerimizi ilettik.” değerlendirmesinde bulundu.

Okumaya devam et...