Eğitim alışverişinden 40 milyar lira ciro bekleniyor

Beykozlu

New member
Okullar açılmadan evvel veliler, kırtasiye, giysi ya da kitap üzere mamüllerin alışveriş telaşına düşer.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Palandöken, bu mevzu ile ilgili bir açıklama yaparak pazarın ciro beklentisini ortaya koydu.

“Okul alışverişten 40 milyar lira civarında ciro bekleniyor”

Palandöken; okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde yaklaşık 18 milyon ile üniversite seviyesinde de 8 milyon öğrencinin okulların açılmasını beklediğini, bu yıl eğitimi direkt yahut dolaylı ilgilendiren alışverişten 40 milyar lira civarında ciro varsayım edildiğini belirtti.

“Kırtasiyeciler okulların açılmasını dört gözle bekliyor”

Palandöken, kırtasiyeci esnafı başta olmak üzere, eğitim bölümüne hizmet veren tüm esnaf ve sanatkarın okulların açılmasını dört gözle beklediğini söz etti.

Okullar açılınca birtakım kesimler hareketlenecek

Esnaf ve sanatkarların yeni eğitim-öğretim yılından umutlu olduklarını bildiren Palandöken şunları kaydetti:

“Okulların açılmasıyla birlikte başta kırtasiyeci esnafımız olmak üzere servisçi, kantinci, okul kıyafeti satan konfeksiyoncu esnafımız, ayakkabıcı, çantacı, terzi, lokanta ve pastacı, berber-kuaför, taksici, dolmuşçu üzere eğitim dalına hizmet veren esnafımız büyük bir hareketlilik bekliyor. Zira bir öğrencinin okula başlaması için kırtasiye alışverişleri, önlükler, beslenme çantaları, suluk, ayakkabı üzere okul araç ve gereçleri, paklık eserleri, ulaşım maliyetleri, yiyecek-içecek masrafları üzere tüm harcamalar için ortalama 40 milyar lira harcama yapılıyor. Bu da piyasanın hareketlenmesi ve esnafımızın iş yapabilmesi açısından fazlaca büyük değer arz ediyor.”

Velilere “kırtasiye malzemesi” uyarısı

Palandöken, bu yıl yükselen fiyatlarla bir arada bilhassa kırtasiye dalında ucuz fakat kanserojen ve ağır metal oranı yüksek eserler fırsatçılar tarafınca dönemlik olarak piyasaya sürülebileceğinden velileri uyararak, “Tüm kırtasiye materyallerinde yer alan logolarda AB kalite işareti olan ‘CE’ evrakı kesinlikle olmalı, mamüllerin yanma, ziyanlı unsurlardan korunma üzere kimyasal testlerden geçtiği denetim edilmeli.” dedi.

Okumaya devam et...