DTÖ | Basın bültenleri 2023 – İzlanda, DTÖ Balıkçılık Finansman Mekanizmasına 500.000 CHF bağışladı

Beykozlu

New member
Genel Direktör Okonjo-Iweala şunları söyledi: “DTÖ Balıkçılık Finansman Mekanizmasına katkılarından dolayı İzlanda Hükümetine teşekkür ediyorum. İzlanda’nın Balıkçılık Sübvansiyon Anlaşması’nın uygulanmasına yönelik sürekli desteği, okyanuslarımızı korumak ve dünya çapında sorumlu balıkçılık uygulamalarını teşvik etmek için kolektif eylemin öneminin altını çizmektedir. Bu kritik çabada İzlanda’nın liderliğini takdir ediyorum.”

Dışişleri Bakanı Eyjólfsson şunları söyledi: “Bugün İzlanda’nın Balıkçılık Finansman Mekanizmasına 500.000 CHF bağışını resmen onaylamaktan büyük mutluluk duyuyorum. İzlanda, sürdürülebilir balıkçılıkta dünya lideridir ve sürdürülebilir balıkçılık yönetimi için kapasite geliştirmesi gereken ülkeleri uzun süredir destekliyoruz. Balıkçılık Sübvansiyon Anlaşmasının zamanında onaylanmasını ve başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlamak için Fon ile yakın işbirliği içinde çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Balıkçılık sübvansiyonlarına ilişkin yeni anlaşma, DTÖ üyelerinin yasal ve idari çerçevelerinde, şeffaflık ve raporlama yükümlülüklerinde, balıkçılık yönetimi politika ve uygulamalarında ayarlamalar ve iyileştirmeler getireceğinden, anlaşmanın 7. Maddesi, hedeflenen balıkçılık sübvansiyonları için bir finansman mekanizmasının oluşturulmasını öngörmektedir. Gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkeleri uygulamada desteklemek için teknik yardım ve kapasite geliştirme.

Fon, DTÖ tarafından, ilgili uzmanlığa katkıda bulunan ve DTÖ’nün kendi uzmanlığını etkilemesine olanak tanıyan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu ve Dünya Bankası Grubu gibi ortak kuruluşlarla birlikte işletilmektedir. .

8 Kasım’da faaliyete geçen fonla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

En son bağış da dahil olmak üzere, İzlanda’nın 2002’den 2023’e kadar çeşitli DTÖ vakıf fonlarına yaptığı toplam katkı 805.000 CHF tutarındadır.