DTÖ | Basın Bültenleri 2023 – Avustralya, DTÖ Balıkçılık Finansman Mekanizmasına 2 milyon Avustralya Doları bağışladı

Beykozlu

New member
Genel Direktör Okonjo-Iweala şunları söyledi: “DTÖ Balıkçılık Finans Mekanizmasına yaptığı çok cömert bağış için Avustralya’ya en derin şükranlarımı sunmak istiyorum. Avustralya’nın fonu destekleme taahhüdünü bu kadar çabuk yerine getirdiğini görmek beni yüreklendirdi. Avustralya’nın bağışı, okyanuslarımızın sağlığını iyileştirmenin bir yolu olarak balıkçılık sübvansiyon anlaşmasına verdiği desteğin güçlü bir onayıdır ve yeni anlaşmayı uygulamak için yardım arayan kalkınma ve LDC üyeleri için gerçek bir fark yaratacaktır.”

Bakan Yardımcısı Ayres şunları söyledi: “Avustralya, DTÖ Balıkçılık Finans Mekanizmasına bu 2 milyon A$’lık katkıyı yapmaktan mutluluk duyuyor.” ve gıda güvenliğini iyileştirmek. DTÖ üyeleriyle bu önemli çalışmaya devam etmeye ve diğer üyeleri Fona katkıda bulunmaya veya destek aramaya teşvik etmeye hazırız.”

Yeni balıkçılık sübvansiyonları anlaşması, DTÖ üyelerinin yasal ve idari çerçevelerinde, şeffaflık ve raporlama yükümlülüklerinde ve balıkçılık yönetimi politika ve uygulamalarında düzeltmeler ve iyileştirmeler içerecek olduğundan, anlaşmanın 7. Maddesi, hedeflenen teknik desteği sağlamak için bir finansman mekanizmasının oluşturulmasını öngörmektedir. ve gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelerin kabul belgelerini teslim ettikten sonra bunları uygulamalarına yardımcı olacak kapasite geliştirme.

Fon, DTÖ tarafından, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu ve Dünya Bankası Grubu gibi ortak kuruluşlarla birlikte işletilmekte ve ilgili uzmanlığı getirmekte ve DTÖ’nün kendi uzmanlığından yararlanmasına olanak sağlamaktadır.

8 Kasım’da faaliyete geçen fon hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Son bağış da dahil olmak üzere, Avustralya’nın 2002’den 2023’e kadar çeşitli DTÖ Güven Fonlarına toplam katkısı 21.253.455 CHF’dir.

paylaşmak