DTÖ | 2023’ten Haberler

Beykozlu

New member
Günaydın bayanlar ve baylar,

Temel mesajım, uluslararası toplumun mevcut gıda krizine toplu tepkisinin şu ana kadar oldukça etkili olduğu: Boşuna çalışmadık ve bu, bizi – kamu ve özel kuruluşları – önümüzdeki zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışmaya devam etmeye teşvik etmelidir.

Küresel gıda güvenliği durumunun kasvetli bir resmini çizmek benim veya bir başkası için kolay olurdu. Çatışmalar, COVID, tedarik zinciri kesintileri ve iklim şokları, yumuşak emtia ticaretini ciddi şekilde etkiledi. 50’den fazla ülkede 45 milyon insan 2023’te açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya. 345 milyon insan akut gıda güvensizliğinden etkileniyor. Gıda enflasyonu hala yüksek. Jeopolitik gerilimler, özellikle Ukrayna’daki çatışma ve bunun küresel tahıl ticaretinde sistemik bir rol oynayan Karadeniz bölgesi üzerindeki etkisi yüksek olmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, kötüden iyiyi çıkarmak ve gıda krizini ele almada şimdiye kadar neler başarıldığına ve önümüzdeki zorluklara nasıl yanıt vermemiz gerektiğine odaklanmak istiyorum.

Geçen yıl neler başardık?

Çok kısa bir süre içinde, hükümetler, uluslararası kuruluşlar ve özel sektör arasındaki krize yönelik tutarlı uluslararası tepkileri bir araya getirmeyi başardık.
. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, ilgili BM kuruluşlarının çalışmalarını koordine etmek için bir kriz grubu kurmuştur. FAO, Dünya Bankası, IMF, Dünya Gıda Programı ve DTÖ liderleri bir araya geldiler ve krizle başa çıkmak için hedeflerini uyumlu hale getirmeye ve işbirliğini artırmaya karar verdiler. Ulusal hükümetler, Fransa-AB liderliğindeki FARM girişimi ve Almanya’nın önerdiği G7’nin Küresel Gıda Güvenliği İttifakı gibi önlemlerin yasalaştırılmasında da aktif rol aldı. Ayrıca, BM Genel Sekreteri’nin himayesinde Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında imzalanan Karadeniz Hububat Girişimi’nden de bahsetmeye değer.

Bu tepki zinciri aynı zamanda özel sektörle yakın diyalog ve işbirliğini de içeriyordu: ticaret finansmanı bankaları, sigorta şirketleri, nakliyeciler, tüccarlar ve IGC gibi hükümetler arası kuruluşlar. Bu çok reaktif ve akıcı diyalog için size teşekkür etmek istiyorum.

Her kurum kendi rolünü oynadı: Üretim için FAO ve Dünya Bankası, finans için IMF ve tabii ki ticaret için DTÖ. DTÖ çabaları üç ana unsura odaklanmıştır:

Piyasaları şeffaf tutun: Ticareti kısıtlayıcı ve ticareti kolaylaştırıcı önlemleri takip etmek, raporlamak ve piyasalara ve hükümetlere doğru bilgi vermek birincil sorumluluğumuzdur. Raporladığımız politikalar, sonuçlarımızın sağlamlığını sağlayan ilgili hükümetler tarafından onaylanmıştır. Hepimiz için değerli olduğunu kanıtlamış olan AMIS sistemine de katkıda bulunuyoruz.

Son olarak, Uluslararası Tahıl Konseyi ile üyelerimize ve daha geniş ticaret camiasına, tekneden tekneye, deniz yoluyla buğday sevkiyatı hakkında neredeyse gerçek zamanlı bilgi sağlayacak bir “Buğday Panosu” önermek için ortaklık yaptığımızı söylemekten gurur duyuyorum. . Daha geçen hafta başlayan bu muhteşem ortak girişim için Arnaud’a teşekkür ederiz.

Bu şeffaflık çabası, panik kararlarını önlemek, rasyonel politika oluşturmayı desteklemek, uluslararası işbirliğini geliştirmek ve spekülasyon olasılığını azaltmak için çok önemlidir. Bu konudaki görüşlerinizi takdir ediyorum ve neyi daha iyi yapabileceğimize dair herhangi bir öneriye açığım.

— Piyasaları açık tutun: Geçen yıl Haziran ayında, üyelerimiz, özellikle ihracat kısıtlamaları olmak üzere, ticareti kısıtlayıcı önlemlerin kullanımında itidal uygulama taahhüdünde bulundular.

Biliyorsunuz ki, çerçevemiz böyle bir önlemin, kritik yerel gıda kıtlığı riskinin olduğu kriz zamanlarında kullanılmasına izin veriyor, ancak bunu herkes aynı anda yaparsa herkes daha kötü durumda. Üyeler ayrıca, insani amaçlı WFP alımlarını ihracat kısıtlamalarının uygulanmasından muaf tutmayı kabul etti.

En savunmasız ülkeleri hesaba katmak üçüncü endişemizdir.. Gıda Güvensizliğine Yanıt Konulu MC12 Bildirisinde üyeler, kriz zamanlarında, artan gıda fiyatlarının yükünü taşırken LDC’lerin ve NFIDC’lerin ihtiyaçlarına nasıl daha iyi yanıt verebileceklerini incelemek için DTÖ’de bir çalışma grubu kurmaya karar verdiler. çoğu mal olabilir. Bu çalışmadan bazı ön sonuçların bu yaz alınması bekleniyor.

Bu ortak çabanın sonuçlarının oldukça etkileyici olduğunu söylemenin adil olduğunu düşünüyorum. En azından piyasa tepkisi olumluydu. ne gördük

— Uluslararası gıda fiyatları düşüyor.
Mayıs 2023’te FAO gıda fiyat endeksi, Mart 2022’deki rekor seviyenin %23 altındaydı. Gıda fiyatları kademeli düşüşünü sürdürdü (Nisan 2023’te %0,8’lik hafif bir artışın ardından).(1).

Ticaret, ülkelerin gıda kaynaklarını çeşitlendirmesine izin vermeye devam etti. Örneğin buğday ithalatının %45’ini Ukrayna ve Rusya’dan yapan Etiyopya, ABD ve Arjantin’in de aralarında bulunduğu diğer üreticilerden alımlarını artırdı.

— DTÖ üyeleri tarafından Ukrayna savaşının patlak vermesinden sonra uygulanan kısıtlayıcı önlemlerin sayısı 2022 ortalarından itibaren sabitlendi.

• 29 DTÖ üyesi tarafından gıda ve yem için toplam 92 ihracat kısıtlaması getirildi. ve savaşın patlak vermesinden bu yana 6 gözlemci. 9 Mayıs 2023 itibarıyla 34 tedbirin süresi dolmuş olup, toplam tedbir sayısı şu anda 58’e ulaşmıştır. 27 üye ve 6 gözlemciden oluşmaktadır.

• Üyeler tarafından dayatılan önlemler daha az kısıtlayıcı hale geldi ve başlangıçta tahıl, şeker ve yağlı tohumlara odaklanılmasına göre çeşitlendi.

• Buna paralel olarak, gıda ve yem ticareti için 64’ü halen yürürlükte olan 86 ticaret kolaylaştırıcı önlem getirildi.

Ayrıca gübre pazarının durumuna da yakından baktık. Geçen yıl FAO ve Dünya Bankası ile birlikte G20 için bir rapor hazırladık. Gübre fiyatları da düştü, ancak yüksek seviyede kaldı: Gübre fiyatları 2022’de nominal olarak rekor seviyelere ulaştı, ancak o zamandan beri %40’tan fazla düştü.

Bu, kriz konusunda artık net olmadığımız anlamına mı geliyor?
Kesinlikle değil! Bununla şunu kastediyorum:

• Gıda enflasyonu rekor seviyelerde Nisan 2023 gıda fiyatları endeksi, Temmuz 2021 seviyesinin üzerinde ve 2020’ye göre %45’ten fazla yüksek. Ayrıca fiyatlar Mart 2022’deki zirvelerinden bu yana düşerken, bu eğilim her zaman iç pazarlara yayılmadı. Bu aktarım eksikliği, doğrudan siyasi sonuçları olabileceği için büyük endişe kaynağıdır.

• Birçok ülke yüksek oranda bağımlı ve potansiyel olarak savunmasız durumda. gıda ithalat kapasitelerinde.

• Gübre üretimi oldukça konsantredir. ve bu nedenle şoklara karşı hassastır.

Peki oradan nereye gitmemiz gerekiyor?

Birincisi, krize karşı daha fazlasına ihtiyacımız var
: Gıda pazarlarının işlevlerini sürdürmek ve geliştirmek için tam şeffaflık, azami ve yorulmak bilmeyen uluslararası işbirliği için çaba göstermeye devam etmeliyiz. DTÖ’nün şeffaflık konusunda IGC ile birlikte yaptığı çalışma son derece önemlidir ve devam ettirilmelidir.

İkincisi, dayanıklılığını sağlamak için gıda ticareti sistemindeki aksaklıkların temel nedenlerini ciddi şekilde ele almalıyız. Çiftlik anlaşmasının üç ayağına odaklanarak müzakerelerin şimdiye kadar nasıl yürütüldüğüne bakmamız zorunludur: yerel sübvansiyonlar, ihracat sübvansiyonları ve pazara erişim.

Bildiğiniz gibi, uzun bir süredir sıkışıp kaldık ve 2000 yılında müzakerelerin başlamasından bu yana çok az ilerleme kaydettik. Gıda güvenliği amacıyla kamu stokları gibi konuları ele almak için hangi politika araçlarının uygun olacağına dair çelişkili fikirleri ele aldık. Bu sorunun karmaşık olmayan ve adil müzakerelerle çözülmemesi için hiçbir neden yoktur. Şubat 2024’te yapılacak bakanlar toplantımızın tarım ticareti reformunda ileriye doğru bir adım atması son derece önemlidir. Artık tüm üyelerimiz bunu bir zorunluluk olarak görüyor ve somut eylem istiyor.

Üçüncüsü, geleceğin kitabını açmalı ve gıda güvenliği, iklim değişikliği/sürdürülebilirlik, tarımsal yenilik ve tabii ki ticaret arasındaki bağlantıyı sistematik olarak incelemeye başlamalıyız.. En azından, burada zaten mevcut olan ivme, tarımdaki karşılaştırmalı üstünlüğün mevcut dağılımının çoğunu yeniden düzenleme potansiyeline sahiptir. Hemen bu tartışmaya başlayalım.

Partner kurum ve kuruluşlarla birlikte yaptığımız güzel işlere devam etmeyi dört gözle bekliyorum. Bu bağlamda, IGC’ye, DTÖ ile yıllardır sürdürdüğü büyük işbirliğinden dolayı çok teşekkür etmek istiyorum. İlginiz için teşekkürler.

paylaşmak