DTÖ | 2023 haberleri

Beykozlu

New member
Bu Birinci Düzey Ticaret ve Toplumsal Cinsiyet kursunun amacı, ticaret ve dış politika da dahil olmak üzere çeşitli departmanlardan hükümet yetkililerini ve müzakerecileri ticarette toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etme çabalarında desteklemekti. Kursun amacı, yetkililerin ticaret ve eşitlik konularındaki uzmanlığını geliştirmek ve kadınların ticaret ve ekonomik fırsatlara erişimini destekleyen ticaret politikalarını analiz etme, formüle etme ve uygulama becerilerini geliştirmekti. Buna ek olarak kurs, katılımcıları standartlar, yenilik ve kadına yönelik şiddetle ilgili ticaret ve toplumsal cinsiyet konularına alıştırmayı amaçlıyordu.

Ürdün Sanayi, Ticaret ve Kamu Hizmetleri Bakanlığı’nda yakın zamanda kurulan Kadınların Ekonomik Güçlendirilmesi Departmanı başkanı Diana Zuhair Mousa Alaqtash’ın da belirttiği gibi, kurs katılımcıların ticaretle ilgili toplumsal cinsiyet konularını politika oluşturma sürecine dahil etme konusundaki uzmanlığını artırdı. “Bu kurs bana ticaret politikalarını toplumsal cinsiyet perspektifinden analiz etme yeteneğimi geliştirecek bir dizi araç, beceri ve bilgi sağladı” dedi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı İkinci Sekreteri Manar Hussien Abdellatif Abdelwahed, kursun ticaret politikalarının hazırlanmasında toplumsal cinsiyet perspektifini uygulamasını sağlayacağını ve böylece kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi yoluyla sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesine yardımcı olacağını söyledi.

Botsvana Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Kıdemli Ticaret Sorumlusu Ogaufi Phemo Motshwane, eğitim faaliyetine katılmanın ufuk açıcı olduğunu söyledi. “Bu kurstan önce, cinsiyet sorunlarının perakendede bir rol oynaması gerektiğini düşünmüyordum. Ancak şimdi üzerinde çalıştığım hizmet müzakerelerine toplumsal cinsiyet hükümlerini entegre etmek için çalışacağım” dedi.

Moğolistan Dışişleri Bakanlığı Birinci Sekreteri Zolzaya Dorjtsoo, eğitimin kendisine toplumsal cinsiyet konularının kadınların ticaret fırsatlarına erişme becerisini nasıl etkilediği konusunda “noktaları birleştirme” konusunda yardımcı olduğunu açıkladı.

Eğitim kursu, Asya, Afrika, Orta Doğu ve Doğu Avrupa’dan gelen hükümet yetkilileri için İngilizce olarak gerçekleştirildi. 2023’te, Fransızca konuşan hükümet yetkilileri için Temmuz ayında düzenlenecek yüz yüze kurs ve Ekim ayında İspanyolca konuşan yetkililer için çevrimiçi bir kurs da dahil olmak üzere ek eğitim fırsatları sunulacak. Ayrıca, Şubat 2024’te gerçekleşmesi planlanan 13. Bakanlar Konferansı öncesinde Cenevre delegeleri için özel bir oturum düzenlenecek.

Bu faaliyetler, DTÖ’nün ticaret ve toplumsal cinsiyete ilişkin kapasite geliştirme programı olan DTÖ’nün Ticaret ve Cinsiyet 360° Stratejisinin bir parçasıdır.

paylaşmak