DTÖ | 2023 haberleri

Beykozlu

New member
DTÖ Salgın Müdahalesine İlişkin MC12 Kararının Uygulanması

Üyeler, 12. Bakanlar Konferansı’nda (MC12) kabul edilen, DTÖ’nün COVID-19 pandemisine tepkisi ve gelecekteki salgınlara hazırlık konusundaki Bakanlar Deklarasyonunun uygulanmasına Komite’nin katkısını tartıştılar.

Bu açıklama kapsamında Komite’nin çalışmalarına ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu. Başkan, Mauritius’tan Büyükelçi Usha Dwarka-Canabady, üyeleri bu fikirleri ileriye götürmek için yazılı teklifler sunmaya teşvik etti.

Afrika Sınai Kalkınma Grubunun Önerisi

Üyeler, DTÖ’nün Afrika Grubu’nun gelişmekte olan ülkelere ve LDC’lere endüstriyel ve dijital kalkınmayı teşvik eden ve iklim değişikliği gibi ortaya çıkan zorlukları ele alan politikalar izleme esnekliği sağlama önerisini tartıştılar. Örnekler, genç endüstrileri korumaya yönelik tedbirler ve üretimi çeşitlendirmeye yönelik tedbirlerdir.

Üyeler, gelişmekte olan ülkelerin ve LDC’lerin küresel ticaret sistemine daha fazla entegre olmalarına yardımcı olma konusundaki kararlılıklarını ifade ettiler. Bazıları, diğer DTÖ forumlarında yapılan çalışmaların tekrarlanmasına karşı uyarıda bulundu.

Özel ve farklı muamele

Komite, Sekreterya’nın DTÖ anlaşmalarında ve kararlarında yer alan özel ve farklı muamele hükümlerine ilişkin son derlemesi hakkında bilgilendirildi. DTÖ anlaşmalarındaki toplam hüküm sayısı şu anda 157’dir. Belgeye buradan ulaşabilirsiniz.

Elektronik Ticaret

DTÖ üyeleri, Hindistan ve Güney Afrika tarafından hazırlanan “Kapsayıcı Kalkınma için Küresel Elektronik Ticaret” başlıklı bir makalenin gözden geçirilmiş bir versiyonunu tartıştılar.

Gözden geçirilmiş belge, e-ticarete ilişkin çalışma programının geliştirme yönünü yeniden canlandırmak için Haziran 2022’de MC12’de alınan kararı takip ediyor. MC12 kararı ayrıca, Şubat 2024’te Abu Dabi’de gerçekleşmesi planlanan 13. Bakanlar Konferansı’na kadar elektronik transferlere tarife uygulanmamasına ilişkin mevcut uygulamayı da genişletiyor.

Kapasite geliştirme faaliyetleri

DTÖ Sekreterliği, öğrencileri DTÖ eğitim haberleri ve etkinlikleriyle güncel tutmak için geliştirilmiş navigasyon, güncellenmiş bir kurs kataloğu ve yeni hizmetler sunan, Aralık ayında başlatılan yenilenmiş e-öğrenme platformunu tanıttı. DTÖ e-öğrenme kursları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Ayrıca yakın zamanda yeniden tasarlanan Teknik Destek Panoları ve Teknik Destek ve Eğitim Portalı hakkında bir güncelleme sağlandı.. Panolar, DTÖ’nün üç resmi dili de dahil olmak üzere konuya, dile ve faaliyet düzeyine göre teknik yardım faaliyetleri hakkında veriler sunar. Portal, hükümet yetkililerinin ve parlamenterler gibi diğer kişilerin ticaretle ilgili teknik yardım ve eğitim faaliyetleri için çevrimiçi başvuru yapmasına olanak tanır.

2024 ve 2025 için iki yılda bir teknik yardım planı hazırlama sürecinin bir parçası olarak, Sekreterlik geçtiğimiz günlerde teknik yardım operasyonlarından yararlananlara ihtiyaçları ve öncelikleri hakkında sorular sordu. DTÖ anlaşmalarının kapsadığı alanlarla ilgili olarak, hükümet yetkilileri, sağlık ve bitki sağlığı önlemlerini ve fikri mülkiyet haklarının ticaretle ilgili yönlerini en önemli üç öncelik olarak belirlediler. ve ticaretin önündeki teknik engeller. E-ticaret, ticaret ve çevre ve yatırım, DTÖ’de tartışılacak en önemli üç konu olarak belirlendi. Yararlanıcılar, yüz yüze faaliyetler veya yüz yüze ve sanal bileşenleri birleştiren faaliyetler için güçlü bir tercih ifade ettiler.

Teknik yardım planı, teknik faaliyetlerin yönetileceği çerçeveyi ana hatlarıyla belirtir. Konsültasyondan sonra onay için Komite’ye sunulacaktır.

Yeni Sandalye

Toplantının sonunda komite, yeni başkan olarak Dominik Cumhuriyeti’nden Büyükelçi Sánchez-Fung’u seçti. Danimarka’dan Büyükelçi Erik Brøgger Rasmussen, LDC’ler Alt Komitesi Başkanlığına seçildi.

Bölgesel Ticaret Anlaşmaları

Aynı gün düzenlenen Bölgesel Ticaret Anlaşmaları Komitesi özel oturumunun bir oturumunda, Latin Amerika Entegrasyon Derneği üyeleri, 2021’de dernek çatısı altında yapılan 26 anlaşma bildirimini bildirdi.

DTÖ üyeleri, mallara ilişkin Hindistan-Butan Ticaret, Ticaret ve Transit Anlaşmasını ve mallara ilişkin Hindistan-Mauritius Kapsamlı Ekonomik İşbirliği ve Ortaklık Anlaşmasını (CECPA) tartıştı. Anlaşmaların incelenmesi, RTA’lar için Şeffaflık Mekanizması gerekliliklerine uygun olarak DTÖ Sekreterliği tarafından hazırlanan olgu beyanlarına dayanmaktadır.

DTÖ üyeleri arasında bildirilen bölgesel ticaret anlaşmalarının tam listesine buradan, Sekretarya tarafından hazırlanan sunumların durumuna ise buradan ulaşılabilir.

Tercihli Ticaret Rejimleri

Yine 5 Nisan’da düzenlenen Tercihli Ticaret Anlaşmaları Komitesi’nin özel oturumunda, tercihli ticaret anlaşmalarının (PTA) olgusal beyanlarının hazırlanmasına ilişkin bir güncelleme üyelere sunuldu. Ticaret tercihleri, bir üyenin DTÖ kuralları uyarınca gelişmekte olan veya en az gelişmiş ülkelerden karşılıklı olmayan tercihli düzenlemeler yoluyla ithalata sunabileceği düşük veya vergisiz ithalat gibi ticaret tercihleridir. PTA’ların şeffaflık mekanizması kapsamında DTÖ Sekreterliği tarafından PTA’ların olgusal temsilleri gereklidir. DTÖ üyelerinin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi ve diğer karşılıklı olmayan tercih sistemleri hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Gelecek buluşma

Komitenin bir sonraki toplantıları ve özel toplantılarının Temmuz ayında yapılması planlanıyor.

paylaşmak