Dokumacılık ve ham unsurları bölümü 7 ayda ihracat rekoru kırdı

Beykozlu

New member
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgilerine göre, tekstil ve ham hususları bölümü, bu yılın ocak-temmuz periyodunda 6,1 milyar dolar ile rekor ihracat gerçekleştirdi.

Tekstilin merkezi İtalya, ihracatta birinci sırada

Bu yılın ocak-temmuz devrinde toplam ihracatının 2,5 milyar dolarlık kısmını İstanbul’dan gerçekleştiren kesim, İtalya’ya 635 milyon dolar, ABD’ye 340 milyon dolar ve İspanya’ya 323 milyon dolarlık dış satım yaptı.

Temmuz ihracatı 18,5 milyar dolar

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına nazaran, Türkiye’nin ihracatı, temmuzda geçen yılın birebir ayına kıyasla yüzde 13,4 artarak 18,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Ocak-temmuz ihracatı yüzde 19,1 arttı

Ocak-Temmuz 2022’de ise ihracat, geçen yılın birebir periyoduyla karşılaştırıldığında yüzde 19,1 artarak 144,4 milyar dolara taşındı. Yıllıklandırılmış ihracat kıymeti ise 248 milyar doları aştı.

Temmuz 2021’de 723 milyon doları aşkın ihracat yapan dokumacılık ve ham hususları bölümü, bu yılın birebir periyodunda de yüzde 0,7 artışla 728 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Tüm vakit içinderın en yüksek ocak-temmuz ihracatı

Sektör, Ocak-Temmuz 2022’de geçen yılın tıpkı devrine göre yüzde 9,5 artışla 6 milyar 119 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. bu biçimdelikle dokumacılık ve ham unsurları kesimi tüm vakit içinderın en yüksek ocak-temmuz ihracatına ulaştı.

en çok ihracat İstanbul’dan yapıldı

Sektörün geçen ay gerçekleştirdiği ihracatın 317 milyon dolarlık kısmı İstanbul’dan yapıldı. İstanbul’u, 121 milyon dolarla Gaziantep ve 83 milyon dolarla Bursa takip etti.

Ocak-Temmuz 2022’de dalın yaptığı 6,1 milyar dolarlık ihracatın 2 milyar 460 milyon doları İstanbul’dan, 1 milyar doları Gaziantep’ten ve 736 milyon doları Bursa’dan gerçekleştirildi.

Sektör 7 ayda en çok dış satımı İtalya’ya yaptı

Tekstil ve ham hususları dalında geçen ay en çok dış satım yapılan ülke, 67 milyon dolarla İtalya oldu. İtalya’yı, 43,8 milyon dolarla Rusya Federasyonu ve 39,5 milyon dolarla Belarus izledi.

Bu yılın 7 ayında ise kesim, İtalya’ya 635 milyon dolar, ABD’ye 340 milyon dolar ve İspanya’ya 323 milyon dolar dış satım yaptı.

163 ülkeye eser gönderildi

Temmuzda 163 ülke ve bölgeye ihracat yapan kesim, tıpkı periyotta ülkenin toplam ihracatından yüzde 3,9 hisse aldı. Ocak-Temmuz 2022’de bölüm, 190 ülke ve bölgeye dış satım yaparken, birebir periyotta ülkenin toplam ihracatındaki hissesi da yüzde 4,2 oldu.

Okumaya devam et...