Danimarka Parlamentosu’nda şair Cengiz Sinan Çelik için resepsiyon

Leila

Global Mod
Global Mod
Danimarka Parlamentosu, Christiansborg Sarayı’nda tutuklu şair Cengiz Sinan Çelik ve tüm politik tutuklular için bir resepsiyon gerçekleştirdi. Dersimli şair Cengiz Sinan Çelik’in Detay Yayınları’ndan yayımlanan yeni kitabı ‘Serdestan’dan şiirlerin İngilizce ve Danca çevirilerinin okunduğu resepsiyonda ayrıyeten cezaevindeki şair, müellif ve gazetecilerin durumuna ait görüşler paylaşıldı.

Sosyal Demokrat Partisi Milletvekili Lars Aslan Rasmussen’in açılış konuşması ile başlayan resepsiyonun birinci kısmında Rasmussen, birinci sefer bir şair ile ilgili Danimarka parlamentosu çatısı altında bu biçimde bir aktiflik düzenlediklerini belirtti. Çelik’i ziyaret etmek için biroldukça defa teşebbüste bulunduğunu belirten Rasmussen, olumlu sonuç alamadığını da aktardı. Rasmussen kelamlarına, “Bundan daha sonra da Cengiz Sinan Çelik’in özgürlüğü için, dışarıda edebiyatı ve sanatının daha düzgün şartlar altında gerçekleştirebilmesi, tedavisi için de her türlü teşebbüste bulunacağımı bir defa daha tekrar ediyorum” diyerek devam etti.

Şair Cengiz Sinan Çelik’in kız kardeşi Nesrin Çelik de yaptığı konuşmada, kanser olan şair Çelik’in sesinin, edebiyatının duyulması açısından her insanın uğraşının fazlaca manalı olduğunu tabir ederek hasta tutsaklara sahip çıkılması davetinde bulundu.

Fotoğraf: Ole V. Wagner

‘SINIRLARI KALDIRILMIŞ BİR DÜNYA ÜTOPYASINA VARALIM’

Bürokratik mahzurlar niçiniyle aktifliğe katılamayan Detay Yayınevi’nin editörü Levent Turhan Gümüş’ün bildirisi Danca okundu. Gümüş, “Cengiz Sinan Çelik’i onurlandırmak için düzenlenen bu manalı aktiflikte aranızda olmayı fazlaca isterdim. Lakin şu olmaz mümkün sonlar, kurallar, sorgulayan, kendinde sorgulama hakkı bulan bürokrasi niçiniyle iştirak gerçekleştiremedim. Bizi birbirimizden ayıran ırmaklar şu biçimde dursun. Büyürken unutmadıklarımız bir başkasına köprü olsun. Oradan hudutları kaldırılmış bir dünya ütopyasına varalım. Cengiz kardeşimiz de duvarları, demir parmaklıkları aşarak katılsın ortamıza. Ki şairler bir toplumun beraberinde şamanlarıdır. İmkânsız sözcüğüne içerilmiş kuşatmayı bir daha kelamın büyüsüyle dağıtıp, insanlığın özgür ve eşit geleceğini şiirlerine çağırırlar. Ve kuşkusuz ki onlar, Cengiz’in de şiirin de belirttiği üzere, insanlığın tarih boyunca işlediği günahları ‘pepuk! pepuk!’ diyerek kıyamete kadar yüksünmeden taşıyacak olanlardır. ‘Onlar’ dedim zira oldukçalar! Her devir hayli oldular ve her devir, kar altında büyüyen kardelenler üzere baharla birlikte ‘Merhaba! Roj baş!’ diyerek selama durdular” dedi.

‘TÜRKİYE, SİYASETÇİLERİN UMUT YERİNE ZULÜM DAĞITTIĞI BİR YER’

Uluslararası Pen Lideri Burhan Sönmez de okuduğu dayanışma metninde şu tabirleri kullandı:

“Beş yıl evvel PEN International kalabalık bir heyet ile Türkiye’yi ziyaret ettiğinde Silivri cezaevine de gitmiştik. Askerler hapishaneye daha fazla yaklaşmamıza müsaade vermediler. Milletlerarası müelliflerden oluşan heyetin etrafını silahlarla sardılar, hatta fotoğraf çekmemizi bile engellediler. Cengiz Sinan Çelik üzere günahsızların o cezaevinde kaldığını biliyorduk. Şairler, gazeteciler, akademisyenlerdi. Maksadımız onlara yalnız olmadıklarını göstermekti. Sonraki gün geniş bir haberle sesimizi basına duyurmayı başardık.

bu biçimde o hapishanede on bin kişi vardı. Bir yıl evvel tutukluları yeniden ziyaret ettiğimde sayı otuz bine çıkmıştı. Ülkem siyasetçilerin umut yerine zulüm dağıtığı bir yer. Cengiz’in bu duvarlara yazdığı şiirler, otoriter siyasetin karanlık ağına karşı yükselen bir sestir. Bu yüzden sesi kıymetlidir ve geleceğimize aittir.

Türkiye’de yirminci yüzyılın ortalarından itibaren ortaya çıkan bir kelam vardır: ‘Bu ülkede muharrir olmak istiyorsan hapishaniçin geçmelisin.’ Komik ve üzücü lakin gerçek. Cengiz Sinan Çelik’e şiirleri için teşekkürler. Şiirleri ve umutları yalnızca onun geleceği için değil, hepimiz için.”

Fotoğraf: Ole V. Wagner

CENGİZ SİNAN ÇELİK’E KARTPOSTALLAR YAZILDI

Ardından kelamı alan şair, romancı ve denemeci Henrik Nordbrandt, şair Çelik’in yapıtından Danca çevirisini yaptığı ”Ben Geldim’ şiirini okudu.

Resepsiyonun birinci kısmı Londra’dan katılan tutuklu şair İlhan Sami Çomak’ın kuzeni sanatçı ve gazeteci Suna Alan’ın Kürt şairi Cegerxwin’in şiirlerinden bestesi yapılan yapıtları ve bir dengbej yapıtını seslendirmesi ile tamamlandı. Birinci kısım akabinde verilen ortada Çelik’e kartpostallar yazıldı. (HABER MERKEZİ)

Okumaya devam et...