Casusluk suçlamasıyla tutuklanan Metin Gürcan’ın manzaraları ortaya çıktı

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Casusluk suçlamasıyla tutuklanan Metin Gürcan’ın manzaraları ortaya çıktı
İstanbul’da ‘siyasal ve askeri casusluk’ cürmünden tutuklanan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan’a ait terörle gayret gruplarınca başlatılan teknik takip kararı elde edilen manzaralar yayınlandı.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine bakılırsa, o manzaralarda Gürcan’ın yabancı ülke misyon şefleri ile Ankara’da bir otelde ve bir AVM otoparkında görüştüğü açıklandı.

Tutuklanmasının akabinde Ankara Terörle Gayret Şube Müdürlüğü’ne getirilen Gürcan, yetkililerin olaya ve manzaralara ait sorularını yanıtladı.

‘2019’dan beri danışmanlık hizmeti veriyorum’

Tabirinde TSK geçmişini aktaran Gürcan, 2019’dan yılından itibaren talep eden kişi ve kurumlara danışmanlık hizmeti verdiğini belirtti. Bilhassa bu danışmanlık hizmetlerini; Türkiye, Suriye, Irak, İran, Ukrayna, Afganistan, Libya üzere ülkelere ait verdiğini anlattı. Kelam konusu ayrıntıları her insanın erişimine açık kaynaklardan derlediğini belirten Gürcan, casusluk faaliyeti yürütmediğini, zımnî doküman ve bilgi paylaşımı yapmadığını söylemiş oldu.

‘Zarf içerisinde 400 dolar var’

Gürvan “(Videoda) Görüştüğünüz şahıs kimdir? Ülkenizin askeri ve diplomatik faaliyetlerine ait ayrıntıları bu şahsa ne emelle veriyordunuz? Zarfın içerinde ne vardı?” sorularına şöyleki cevap verdi:

“Şahıs … Büyükelçiliğinde vazifeli diplomat olan … beyefendidir. Kendisine yaralanması amacıyla açık kaynaklardan hazırladığım yalnızca Türkiye’yi değil Irak, İran, Suriye, Afganistan, Libya vakit zaman Yunanistan ve Ukrayna üzere ülkelerdeki haftalık gelişmeleri içeren çizelge ve tahlilleri sunarım. Bana verdiği zarf içerisinde çizelgelerle ilgili bilgi notu ve elden aylık nizamlı olarak verdiği 400 dolar bulunmaktadır.”

Teknik takip sırasında elde edilen datalara bakılırsa, “Headquarter (HQ)” sözünü epey sık kullandığı belirtilen Gürcan’da buna ait bir soru da yöneltildi. Gürcan’a “Yapılan araştırmalarda HQ sözünün istihbarat teşkilatları ve askeri kuruluşları için kullanıldığı, Dışişleri Bakanlıkları için bakanlık (ministry) sözü kullanılmaktadır. Buradan hareketle muhatabınızın istihbaratçı olduğunu bildiğiniz anlaşılmaktadır. Yabancı ve istihbaratçı olduğunu bildiğiniz bir şahısla görüşmelerinizi niye sürdürdünüz?” sorusu yöneltildi. Gürcan, “Ben şahsı (…) Büyükelçiliğinde diplomatik misyon temsilcisi olarak bilirim. Hal ve hareketlerinden asla bir istihbaratçı tutumu çıkarmadım” dedi.

Soruşturma evrakına kimi diyaloglar da girdi

Gürcan’ın kelam konusu diplomatlarla görüşmesinde Türkiye’nin operasyonel ya da eğitsel faaliyetler yürüttüğü Suriye, Dağlık Karabağ ve Libya üzere ülkelere ait de kapsamlı değerlendirmeler yaptığı görüldü. Gürcan’a bu görüşmelerin içerikleri de soru olarak yöneltildi. Soruşturma evrakına giren o diyaloglardan kimileri şöyleki:

Diplomat: Rusya ile ilgili durum nedir? Barış antlaşması konusunda ortak müşahede merkezi ne durumda?

Gürcan: Karabağ’daki. Rastgele bir operasyonel bir görevleri yok ötürüsıyla Türk birliklerini alanda nazaranmeyeceğiz. Bölgede devriye gezen Türk askeri yok.

Diplomat: Sadece subaylar?

Gürcan: Evet, sırf merkezde oturan subaylar.

Diplomat: Hoş.

Gürcan: Ruslar Türk askerinin devriye gezmesini istemiyor bundan yüzde yüz eminim. Bir arkadaşım bana Ankara’nın terör hareketlerinin gözlenmesi için Türk dronelarının kullanılması gerektiğini söylemiş oldu.

Diplomat: Dronelar?

Gürcan: Ankara, istihbarat edinmek gayesiyle bölgede kendi dronelarını kullanmak istediğini söylemiş oldu. Ruslar bunu istemedi.

Diplomat: Ruslar haber ve istihbarat toplayacak, Türkiye yalnızca izleyecek o denli mi?

Gürcan: Evet yalnızca izleyecek.

Diplomat: Gördüğümüz kadarıyla Erdoğan sonunda Kafkaslar’da bir yol bulmuş.
Alıntıdır