Bakan Dönmez: 2022’nin birinci çeyreğinde Fatih sondaj gemimizle bir arama kuyusu daha kazacağız

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Bakan Dönmez: 2022’nin birinci çeyreğinde Fatih sondaj gemimizle bir arama kuyusu daha kazacağız
Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 13. Hidrokarbon Arama, Üretim Bölümü İstişare Toplantısı’nda konuştu.

Sondaj filosuna 7. jenerasyon olarak tanım edilen yeni sondaj gemisinin eklendiğini bildiren Dönmez, “Dünyada bu gemiden yalnızca 5 adet var. Bunlardan birinin de bizde olması hepimizi gururlandırıyor ve heyecanlandırıyor. Bu gemiyle fazlaca kıymetli çalışmalar yapacağız. 2022’nin bahar aylarında 4. sondaj gemimiz de takıma dahil olacak ve haziran, temmuz üzere sondaj faaliyetlerine başlayacak” diye konuştu.

Dönmez, eski alanların yeni anlayış, metot ve metotlarla bir daha ele alındığına dikkati çekerek, 1982’de kapatılan Varınca-1 kuyusunun bugün günlük 3 bin varilin üzerinde üretimle devreye alındığını kaydetti.

Daha evvel arama ve üretim yapılmayan Cudi’de mevcut durumda günlük 700 varillik üretim olduğunu aktaran Dönmez, “Buradaki petrol 35 API kalitesinde. Bunun ne derece kaliteli olduğunu sizler daha düzgün bilirsiniz. Kuyumuza bir vefa borcu olarak şehit düşen astsubayımız Esma Çevik’in ismini verdik” tabirlerini kullandı.

‘Karadeniz’deki çalışmalar tüm süratiyle devam ediyor’

Dönmez, Sakarya Gaz Alanı Geliştirme Projesi kapsamında şu ana kadar açılan 7 kuyuya ek olarak Fatih’in çalışmalarını Türkali-6 kuyusunda sürdürdüğünü anlattı.

Gerekli hazırlıkların tamamlanmasının akabinde Türkali-7 lokasyonunda da sondaj çalışmalarına başlanacağını lisana getiren Dönmez, şöyleki devam etti:

“Türkali-2 kuyusunda planlanmış olan uzun müddetli akış testleri üç farklı düzeyde Yasal sondaj gemisi tarafınca muvaffakiyetle yürütüldü. Bu testler esnasında elde edilen dataların kıymetlendirilmesi ve üretim planlamasına temel teşkil edecek modelleme çalışmalarımız devam ediyor. Gerekli hazırlıkların akabinde Türkali-1 kuyusundaki testler başlayacak. Yavuz gemimizin kule montajı ve gerekli ilişki çalışmalarıyla denetimleri Filyos Limanı’nda devam ediyor.”

Dönmez, 2022’nin birinci çeyreğinde Fatih sondaj gemisiyle keşif hedefli bir arama kuyusu daha kazmayı planladıklarını vurgulayarak, “2022 ortasında tüm kuyularda üretim öncesi tamamlama operasyonlarını bitirmeyi planlıyoruz. Bir taraftan da deniz tabanı üretim sistemleriyle kara tesislerinin gereç temini ve inşaat çalışmaları tüm süratiyle devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Dönmez, dağıtım çizgisinin deniz tabanına yerleştirilmesi çalışmalarına da 2022’nin birinci yarısında başlanacağını belirterek, 2023’te birinci faz üretime geçilmesinin hedeflendiğini söylemiş oldu.

‘Geçen yıl toplam 106 kuyu açıldı’

Geçen yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüklü olmak üzere toplam 106 kuyu açıldığını belirten Dönmez, bunların 48’inin üretim, 39’unun arama, 19’unun ise tespit kuyusu olduğunu bildirdi.

Dönmez, 2020’de 22 milyon 269 bin 326 varil ham petrol, 457 milyon 826 bin 359 metreküp doğal gaz üretimi gerçekleştiğini, toplamda 880 milyon 713 bin 398 liralık devlet payını bütçeye gelir kalemi olarak yazdıklarını kelamlarına ekledi.

Bu yıl ekim sonu prestijiyle 19.8 milyon varil ham petrol üretildiğine dikkati çeken Dönmez, “Bunun yüzde 76’sını TPAO kalan yüzde 24’ünü ise özel kesim eliyle ekonomimize kazandırdık. Toplam 347.3 milyon metreküp doğal gaz üretimi gerçekleştirdik. Bunun da yüzde 80’ini TPAO kalan yüzde 20’sini ise başka şirketler üretti. Günlük ham petrol üretim ortalamamız 65 bin 328 varil olarak gerçekleşirken, 1.15 milyon metreküplük de doğal gaz üretimimiz oldu” diye konuştu.
Alıntıdır