Alman hükümeti enflasyona karşı 65 milyar euroluk yardım paketini devreye soktu

Beykozlu

New member
Rusya-Ukrayna savaşı sebebi ile artan güç krizi, Avrupa’da ülkelerin enflasyonunu tetikledi.

Avrupa’nın dev iktisadı Almanya, bu fırtınadan etkilenen ülkelerin içinde yer aldı.

Alman hükümeti enflasyonun tesirinden vatandaşlarını korumak için daha evvel de paketler gündeme getirdi.

65 milyar euroluk üçüncü yardım paketi yolda

Alman hükümeti, Rusya-Ukrayna savaşı niçiniyle yaşanan güç krizi daha sonrası hane halkını ve şirketleri yükselen enflasyonun tesirinden korumak için 65 milyar euroluk üçüncü yardım paketini hazırladı.

Bu paket dehe evvel hazırlanan iki paketten daha fazla.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Maliye Bakanı ve Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Lideri Christian Lindner, SPD Eş Genel Lideri Saskia Esken ve Yeşiller Partisi Eş Genel Lideri Omid Nouripour ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında hükümetin güç krizine ve fiyat artışlarına karşı alacağı tedbirleri deklare etti.

“Alman halkı endişeli”

AA’nın haberine göre, Alman halkının yüksek güç fiyatlarından, artan hayat maliyetlerden ve geleceklerinden “endişe” duyduğunun şuurunda olduğunu tabir eden Scholz, “Ülkemiz güç bir devirden geçiyor. Bu gerçeğin sözü edilmesi lazım.” dedi.

“Rus savaşının sonuçlarını tüm dünya hissedecek”

Almanya Başbakanı Scholz, “Rus savaşının sonuçlarını hepimiz hissediyoruz. Tüm Avrupa ve tüm dünya sonuçları hissedecek.” sözünü kullandı.

“Rusya gaz mukavelelerini ihlal ediyor”

Söz konusu savaşın güç tedarikinde de tesiri olduğuna işaret eden Scholz, “Rusya gaz kontratlarını ihlal ediyor ve uzun müddettir tedarik mukavelelerini yerine getirmiyor. Soğuk Savaş devrinde geçerli olan şey artık geçerli değil. Putin’in Rusya’sı artık muteber bir güç tedarikçisi değil. Bu yeni realitenin bir kesimidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya güçte farklı senaryolara yöneldi

Scholz, Alman hükümetinin bu duruma evvelde hazırlandığını belirterek, bu devri atlatmak için gaz depolarını doldurmaya devam ettiklerini ve kömür santrallerini çalıştırdıklarını ve LNG terminalleri kurmayı hızlandırdıklarını söylemiş oldu.

“Kimseyi yalnız bırakmayacağız”

“Kimseyi yalnız bırakmayacağız” sözünü bir dahaleyen Scholz, yapan görüşmelerle hükümetteki partilerin alınacak değerler konusunda anlaştığını kaydetti.

“Rusya’nın gaz sevkiyatını azaltması için bir sebep yok”

Almanya Başbakanı Scholz, Rusya’nın gaz sevkiyatını azaltması için bir niçinin bulunmadığına işaret ederek, Rus gazına yönelik yaptırımların bulunmadığını anlattı.

10 ayda üçüncü yardım paketi

Almanya’nın koalisyon ortakları, Toplumsal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) tarafınca kelam konusu yardım paketine ait hazırlanan 13 sayfalık dokümanda de, “yüksek güç meblağlarının süratle artan yükü niçiniyle hane halkı ve şirketler için vaktinde ve orantılı bir rahatlama gerekli” denilerek, paketin toplam bedelinin “65 milyar euronun üzerinde” olduğu tabir edildi.

Paketin içeriği

• Üçüncü pakette ise artan güç faturalarının karşılanmasına yardımcı olmak için emeklilere tek seferlik 300 avroluk, öğrenciler ve kursiyerler için de 200 avro bir ödeme bulunuyor.
  • Söz konusu pakette, ülke çapında haziran-eylül periyodunda uygulanan 9 avroluk aylık biletin halefi olacak yeni bir toplu taşıma bileti getirilmesi öngörülüyor.
  • Pakette, çocuk yardımının birinci ve ikinci çocuk için ayda 18 euro artırılması, temel tüketim için elektrik meblağlarının düşürülmesi ve şirketlere yönelik mevcut dayanak programlarının 31 Aralık 2022’ye kadar uzatılması planlanıyor.
  • Alman hükümetinin son yardım paketinin, Rus güç şirketi Gazprom’un Kuzey Akım boru çizgisinden doğal gaz sevkiyatının belgisiz bir süreliğine durdurulduğunu açıklamasından iki gün daha sonra gelmesi de dikkati çekti.

Almanya’nın Gaz Acil Durum Planı

Avrupa’nın en büyük iktisadına sahip olan ve Rusya’ya gazda en çok bağımlı ülke pozisyonundaki Almanya’da hükümet, kıtadaki “gaz krizinin” ortasında ülkenin 3 evreli Gaz Acil Durum Planı’nın 2’nci kademesi olan “uyarı” düzeyini 23 Haziran’da etkinleştirmişti.

Almanya’nın Gaz Acil Durum Planı, erken ihtar, ihtar ve acil durum olmak üzere üç düzeyden oluşuyor ve etaplara göre piyasada alınacak önlemleri içeriyor.

Rusya’dan gelen doğal gazın kesintiye uğrama ihtimaline karşı Gaz Acil Durum Planı’nda erken ihtar düzeyi etkinleştirilirken, bir daha sonraki düzeyin aktifleştirilmesi halinde doğal gaz dağıtımında devlet denetimi öngörülüyor.

Bu ortada, İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanlığı, Almanya’daki doğal gaz depolama tesislerinde doluluk oranının Rusya’dan gelen gaz ölçüsünün kıymetli ölçüde azalmasına karşın yüzde 85’in üzerine çıktığını bildirdi.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda daha sonra yapılan yeni düzenleme, Alman doğal gaz depolama tesislerinin 1 Ekim’e kadar en az yüzde 85 oranında dolu olmasını kural koşuyor.

Okumaya devam et...