Akşener’in cumhurbaşkanlığı açıklaması sorulan İmamoğlu: Benim gündemim İstanbul’a hizmet üretmek

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Akşener’in cumhurbaşkanlığı açıklaması sorulan İmamoğlu: Benim gündemim İstanbul’a hizmet üretmek
YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in “Ekrem İmamoğlu da Mansur Yavaş da Millet İttifakı’nın belediye liderleri. Sayın Kılıçdaroğlu iki arkadaştan birini aday gösterdiği biçimde biz ‘hayır’ demeyiz” halindeki açıklamasına İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’ndan kıymetlendirme geldi. İmamoğlu, “Bütün bu tartışmaların haricinde bir beşerim ben. İstanbul’a hizmet üretmeye çalışıyorum. Ve bu mevzuda ağır bir çalışma içerisindeyiz” dedi.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, kentin Anadolu Yakası’ndaki en kilit ulaşım noktalarından biri olacak Kaynarca-Pendik-Tuzla metro çizgisinin kazma sürecini gerçekleştiren TBM (Tunel Boring Machine-Tünel Delme Makinesi) aygıtının geçişi için düzenlenen aktiflikte konuştu. İstanbul nüfusunun, içine 2 milyon mülteci, üniversite öğrencileri ve turistleri de kattığımızda 20 milyona yaklaştığını belirten İmamoğlu, “Ulaşımın en kıymetli ağı, raylı sistemler ve metrolardır. Ne yazık ki İstanbul’umuz, bu mevzuda geç kalmıştır. Bu mevzudaki açığı süratlice kapatmanın ağır bir çalışması içerisindeyiz” dedi.

‘Hedef karbon nötr olmak’

“Dünya rekoru denebilecek sayıda metro çizgisinde aktif bir halde işlerimizi yürütüyoruz” diyen İmamoğlu, “Ulaştırma Bakanlığı’nın da yaptığı çizgileri katarsak, aslında bu rekor daha da üstlerde. Bir kentte yapılan metro ve kilometre sayısı açısından baktı ölçüsü açısından baktığımızda rekor bir sayıya ulaşıyor. Olağan bu metro işinin bir diğer istikameti daha var. Ulaşımdaki süratlilik, inanç ve bilhassa vakit idaresi açısından oluşan yararın yanı sıra, etraf dostu olması, karbon salınımını azaltması, minimuma indirmesi, etraf hassaslığı açısından da İstanbul ismine hayli epey kıymetli bir çalışma. 2050 yılı gayelerine dair İstanbul kenti olarak, karbon nötr kent olabilme gayesini koymuş da bir şehiriz” tabirlerini kullandı.

‘Hızlıca bize ayak uydurun’

Çizginin Pendik-Kaynarca kısmını 2023 yılı sonunda hizmete alacakları belirten İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Burada, Sabiha Gökçen’e vatandaşımızın ulaşmasına dönük de fazlaca kıymetli bir evreyi bitirmiş olacağız. Şu anda yüzde 15’lik bir ilerlemeyi sağladık. İkinci kadememiz ise, Kaynarca Merkez-Tuzla ortası olacak. Altı istasyonlu ve sekiz kilometreyi aşan bu kısmı da 2025 yılında açmayı hedefliyoruz. Bu hatta işletmek üzere de 100 yeni araç alımı için finans çalışmalarının sonuna yaklaşıyoruz. Bu ay içerisinde, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’mizden dış borçlanma için onay aldık. Bu da sevindirici. İBB Meclisi’ndeki tüm siyasi parti kümelerine teşekkür ediyorum. İstanbul için hayati ehemmiyet arz eden öbür konularda da bizi bekletmemelerini ve süratlice bize ayak uydurmalarını her siyasi parti kümesine da buradan tavsiye ediyorum. Çok acelemiz var. Bir an evvel işi bitirip, başka kısma devam etme dileğindeyiz.”

İSKİ artırımı tezlerine yanıt

Şantiye çalışanlarıyla anı fotoğrafı çektiren İmamoğlu, aktifliğin akabinde gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı. Gazetecilerin soruları ve İmamoğlu’nun sorulara verdiği karşılıklar şöyleki oldu:

İSKİ’ye zımnî artırım yapıldı argümanı var. AK Parti kümesi, Meclis sonucu olmadan bilinmeyen artırım yapıldığını sav ediyor.

İmamoğlu:
O denli bir artırım, falan yok. Burada, ne yazık ki daha evvel alınan sonucun içerisinde, aslına bakarsanız Meclis’in sonucu tam okunduğunda görünecek ki, ‘İlgili kurumlara sorulmak kaydıyla yürürlüğe girmesi’ diye söylenmişti. Biz, ona karşın yürürlüğe sokmuştuk. Ancak ondan sonrasında Sayıştay’ın aldığı karar daha sonrası, biz, bu biçimde bir hakkı kullandırmamamıza karşın, uygulamamamıza karşın, güya uygulamış üzere İSKİ şu ana kadar yalnızca kısacık bir periyotta, tam sayısı şu an söyleyemeyeceğim fakat 150 milyon liranın üzerinde bir vergi borcu bize çıkarttı. Bunu da yapılandırıp, ödemesine başladık. ötürüsıyla bu biçimdesi bir durumla karşı karşıyayız. Sayıştay’ın burada net, somut bir sonucu var. Ve tarzına göre de oradan doğan katma paha vergisini bizden tahsil eden bir devlet kurumu var. Vatandaştan almadığımız bir verginin KDV’sini ödüyoruz yani şu anda. ötürüsıyla bu bir yasal durum, hukukî bir durum bizim kişisel aldığımız bir karar değil tek başına. İSKİ idare heyeti bu biçimde bir karar almak zorunda kaldı ve uygulamak zorunda kaldı. Münasebetlerini İSKİ aslına bakarsanız basına açıklayacaktır, açıklamıştır diye düşünüyorum.

Meral Akşener’in açıklamaları var, Mansur Yavaş ve sizin aday olmanıza sıcak baktığı, ‘Hayır’ demeyeceği yönünde…

İmamoğlu:
Bütün bu tartışmaların haricinde bir beşerim ben. Yani ne konuşulur, ne konuşulmaz, ne yazılır, ne çizilir, ne yapılır, ne yapılmaz… Hiç ilgilenmesek de her gün bir biçimde, bizi bu türbülansın içine sokma gayretinde olan bir kısım var. Bir türbülans yaşatılıyor ve bizi de o türbülansın ortasında tutmaya çalışıyorlar. Ben, o türbülansın, o tünelin ortasında değilim lakin az evvelki metro tünellerinin içerisindeyim ve İstanbul’a hizmet üretmeye çalışıyorum. Ve bu hususta ağır bir çalışma içerisindeyiz. Dünyanın en çok metro üreten kenti durumuna geldik biz; yalnızca iki yılda. Bu başarımızı bütün ülkemiz alkışlıyor. Bizi olumsuz bir biçimde, televizyonda tartışma eforu ortasında olan akıllara da tavsiye ediyorum, davet ediyorum. Açık davettir; gelsinler bir gün kendilerini 10 metro çizgimizde birden gezdirelim. E biraz da onları konuşsunlar. Milletimiz, gerçek işlerle muhatap olmak istiyorlar. Onlar da şu an ürettiğimiz hizmetler. Bir de ülkemizin gerçek bir konusu var. O da yoksulluk, işsizlik, döviz artışı, bu artışın yarattığı, ülkemizdeki her vatandaşın üstüne yük bindirdiği maliyetler, kurumların üstüne yük bindirdiği maliyetler. İktisadın gündemi varken, bu gündem haricinde öbür bir gündemle süreci yoğurmak isteyen insanlara alet olmayacağım. Benim gündemim İstanbul’a hizmet üretmek, Türkiye’nin gündemi de ekonomik zahmetler.
Alıntıdır