AK Parti iktisat kurmayları: 23 milyon konut abonesi 150 kilovatsaatin altında elektrik tüketiyor

Nilosa

Global Mod
Global Mod
AK Parti iktisat kurmayları: 23 milyon konut abonesi 150 kilovatsaatin altında elektrik tüketiyor
Kademeli elektrik tarifesi, aylık 150 kilovatsaat tüketime kadar olan mesken elektrik tüketimlerinin düşük kademe ünite fiyatından, bu tüketimi geçen tüketimlerin ise yüksek kademe ünite fiyatından faturalandırılmasını öngörüyor. Bu yıl ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan birinci çeyrek devrinde 38 milyon hane için 150 kilovatsaate kadar olan tüketimler kilovatsaat başına vergiler dâhil 1,37 TL’den faturalandırılacak, bunun üstündeki her kilovatsaat tüketim için uygulanacak ünite fiyat 2,06 TL olacak.

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere nazaran, AK Parti iktisat kurmayları, kademeli tarifenin gayesinin güç kullanmasında verimlilik ve bilhassa gelir durumu daha az olan tüketicilere daha fazla dayanak sağlamak olduğunu belirterek şöyleki konuştu:

“38 milyon mesken abonesinin 23 milyonu 150 kilovatsaatin altında bir tüketim kıymetine sahip olup öbür bir deyişle, toplam konut abonelerinin yüzde 60’ı ay olarak bu sayının altında yani 150 kilovatsaatin altında tüketim gerçekleştirmektedir. 2002 yılında elektrik ve doğalgaz faturaları için ortalama bir hanenin ödeyeceği toplam fiyat net minimum fiyatın yüzde 47’sine tekabül ediyor. Bugün bu sayı yeni fiyatlara, yani artış meblağlarına karşın 2002 yılında yüzde 47 bulunmasına karşın 2022 yılında taban fiyatın yüzde 12,9’u düzeylerine gelmiştir.

Konut elektrik meblağları AB ortalaması 21,92 avro cent/kilovatsaat iken ülkemizde bu 9,16 avro cent/kilovatsaattir. Konut doğalgaz meblağları AB ortalaması 6,39 avro cent/kilovatsaat iken ülkemizde 1,64 avro cent/kilovatsaattir. Yani 1’e 4 kattır. Maliyet bazlı fiyatlandırmanın, öngörülebilirliğin sağlanması ve güç piyasalarının sürdürülebilirliği için zarurî ölçü kadar bir düzenleme yapılmış olmakla birlikte dünyadaki gelişmeler ve Avrupa Birliği’ndeki kelam konusu fiyatlar dikkate alındığında halkımıza yüksek oranda dayanağımız devam etmektedir ve edecektir.”

Alıntıdır