Abdulkadir Selvi: İmamoğlu cumhurbaşkanı, Akşener başbakan modeli

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Abdulkadir Selvi: İmamoğlu cumhurbaşkanı, Akşener başbakan modeli
Abdulkadir Selvi, cumhurbaşkanlığı adaylığı için GÜZEL Parti Başkanı Akşener’in İBB Lideri İmamoğlu’na kuvvetli iletilerle dayanak verdiğini öne sürdü.

Selvi yazısında şunları söz etti:

“Meral Akşener daha evvel Ekrem İmamoğlu’nu İkinci Fatih’e benzetmişti. Artık de, “Benim ablam 75 yaşında dindar bir bayan. Ablam AKP bünyesindeki dindar bayanlarla da birlikte olan biri. Ablam bana ‘Ekrem kardeşimin yüzünde rabbi yessir gördüm’ dedi. Arkadaşlarını sordum, onlar da sempati duymuşlar” dedi. “Rabbi yessir” duası, “Rabbim kolaylaştır. Zorlaştırma. Rabbim (İşlerimi) hayırla sonuçlandır” manasına geliyor. Ancak “Ekrem kardeşimin yüzünde rabbi yessir gördüm” demek onun yüzünde kazanacağının işaretini gördüm manasına geliyor. Bu ortada Meral Hanım’ın ablası, daha evvel Tayyip Beyefendi’in başarısı için Fetih müddetinin okunduğu dua halkasında yer alan birisiymiş. Cumhurbaşkanı adaylığı işi duaya kaldı demezseniz, Meral Akşener en tesirli iletisini “Rabbi yessir” üzerinden verdi. Akşener daha ne desin? Bir tek benim cumhurbaşkanı adayım Ekrem İmamoğlu demedi. Lakin cumhurbaşkanı adayının belirleneceği masa kurulduğunda da onu söyleyeceğe benziyor.”

‘Kılıçdaroğlu’nun önünü kesme hamlesi’

Akşener’in İmamoğlu için verdiği tesirli iletileri, Kılıçdaroğlu için kullanmadığına dikkat çeken Selvi, “Meral Akşener, İmamoğlu konusunda verdiği bu kuvvetli iletilerin hiç birini Kılıçdaroğlu için kullanmadı. Yalnızca Tunceli’de cumhurbaşkanı olmak Kılıçdaroğlu’nun da hakkıdır dedi. Lakin Ekrem İmamoğlu ile tarihten örnek getirdi. Yetmedi maneviyatı devreye soktu. “Rabbi yessir” dedi. Bunun manası Kılıçdaroğlu’na sen cumhurbaşkanı adayı olma demektir. Bunun öteki bir manası da ‘İmamoğlu aday olursa kazanır, Kılıçdaroğlu sen aday olup Millet İttifakı’na seçimleri kaybettirme’dir. Akşener en kıymetli ataklarından birini yaptı. Kılıçdaroğlu’nun önünü evvel tarihle daha sonra maneviyatla kesmeye çalıştı. Lakin asıl bundan daha sonra Kılıçdaroğlu’nun atılımı ne olacak? Muhalefette 2023 seçimlerini kazanma umudu doğduğu için cumhurbaşkanı adaylığı konusunda kıran kırana bir çaba yaşanıyor” dedi.

‘Akşener düşündüğü modeli açıklamış oldu’

UYGUN Parti Önderi Akşener’in başındaki modeli deklare ettiğını belirten Selvi, şu biçimde devam etti:

“Meral Akşener, cumhurbaşkanı adayı olmadığını, başbakanlığa talip olduğunu açıklamıştı. Akşener’in başbakan olması için parlamenter sisteme dönülmesi ve YETERLİ Parti’nin seçimlerde birinci parti olarak çıkması gerekiyordu. Dolambaçlı bir yoldu. Muhalefet Anayasa’yı değiştirecek sayıya ulaşacak mı, Anayasa’yı değiştirip referanduma gitse evet oyu çıkacak mı, sistem değişse Akşener’in partisi seçimlerden birinci parti olarak çıkacak mı üzere sorular gündemdeydi. Lakin Akşener nasıl bir model düşündüğünü açıklamış oldu. Parlamenter sisteme geçmedilk evvel sembolik bir cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı yardımcılarından birinin fiilen başbakan olarak bakılırsav yaptığı bir sistem. “Cumhurbaşkanı seçildi. Çabucak süratli bir biçimde yürütmeden sorumlu bir lider yardımcısı tespit edilebilir. Başbakan üzere çalışacak bir lider yardımcısı tespit edilebilir. Bir cumhurbaşkanı olacak ancak o parlamenter cumhurbaşkanı üzere sembolik çalışacak. Bir lider yardımcısı olacak, o başbakan üzere çalışacak” dedi. Bunun ismi şu: Ekrem İmamoğlu cumhurbaşkanı; Meral Akşener başbakan.”
Alıntıdır