Zonguldak haber | ZONGULDAK – Bisikletiyle seyahate çıkan genç KYK yurtlarında konaklıyor

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Zonguldak haber | ZONGULDAK – Bisikletiyle seyahate çıkan genç KYK yurtlarında konaklıyor
Van‘da meskenlerinde konuk ettikleri Fransız çiftten etkilenerek bisikletiyle seyahate çıkan tıp fakültesi mezunu Muhammed Sıddık Dicle, Karadeniz kıyı çizgisi boyunca tarihi ve turistlik yerleri gezip Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında fiyatsız konaklama imkanından yararlanıyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesinden bu yıl mezun olan 24 yaşındaki Dicle, yaz tatilini en uygun biçimde kıymetlendirmek için 12 Temmuz’da Van’dan yola çıktı. Evvel Kars’a, oradan da Gürcistan’a geçen ve çadırda konaklayan Dicle, bir daha Türkiye’ye döndüğünde kalacak yer arayışına girdi.

Yolculuk sırasında rahatsızlanan ve kapalı bir alanda kalma gereksinimi duyan Dicle, yolda karşılaştığı bir bisikletlinin verdiği bilgi üzerine gezdiği kentlerdeki KYK yurtlarında konaklamaya başladı.

Yurtlardaki duş, elektrik, yatak imkanından yararlanan Dicle, seyahat etmek isteyen lakin barınma sorunu yaşayan arkadaşlarına KYK yurtlarında kalarak biroldukca kenti gezmeyi öneriyor.

“Gençler için hayli büyük bir imkan”

Muhammed Sıddık Dicle, AA muhabirine, bisiklet sürmeyi sevdiğini söylemiş oldu.

Bisikletle dünya çeşidine çıkan Fransız bir çifti 3 Mayıs’ta Van’daki meskenlerinde konuk ettikten daha sonra kendisinde de bisikletle seyahat etme fikri oluştuğunu lisana getiren Dicle, Kars ve Gürcistan’a gittikten daha sonra Karadeniz kıyı sınırı boyunca gezerek Zonguldak’a kadar geldiğini anlattı.

Dicle, seyahat boyunca biroldukca şey yaşadığını anlatarak, “İnsanların güler yüzünü ve yardımseverliğini gördüm. Vakit zaman coğrafyadan coğrafyaya insanların hayatı fazlaca değişiyor. Her geçtiğim yerde insanların ömür tarzı, yaşama bakışı biraz daha değişiyor. Birinci başta gezgin olarak karşılıyorlar. daha sonrasında, ‘Ta Van’dan gelmiş’ biçiminde reaksiyonlar de oluyor, şaşırıyorlar.” diye konuştu.

Van’dan çadırda kalacak biçimde yola çıktığını aktaran Dicle, şöyleki devam etti:

“Çadır da hoş oluyor lakin bir orta hastalandım. Bilhassa bu biçimde kapalı bir alanda kalma gereksinimi duydum. Yolda karşılaştığım öbür bir bisikletli arkadaş büsbütün KYK yurtlarında kalacak biçimde yola çıkmış. Ben de ondan aldığım fikirle KYK yurtlarında kalmaya başladım. Yurtlarda duş, elektrik, yatak üzere imkanlar bizim için düzgün oldu. Fiyatsız olması da daha fazla yeri gezmemizi sağlıyor. Barınmaya masraf ayırmıyoruz, onun yerine yiyeceğe ve gezeceğimiz yerlerdeki masraflarımıza ayırıyoruz.”

Dicle, şu ana kadar 2300 kilometre yol yaptığını ve bir daha sonraki durağının İstanbul olduğunu lisana getirerek, “Bu, gençler için fazlaca büyük bir imkan. Sonuçta barınma masrafı otomatik olarak ortadan kalkıyor. Ayrıyeten müze kartı yardımıyla fiyatsız müzelere giriş yapılıyor. Bunlar da farklı masraf sonuçta. Bunlar ortadan kalkınca yalnızca yol ve yiyecek parası kalıyor. Birtakım yurtlarda lokanta kısmı da açık. Burada uygun fiyata yemek yiyebiliyorlar.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: AA / Gökhan Yılmaz – Aktüel
Alıntıdır