YETERLİ Parti’den öğrenci affıyla ilgili Meclis’e kanun teklifi

Nilosa

Global Mod
Global Mod
YETERLİ Parti’den öğrenci affıyla ilgili Meclis’e kanun teklifi
Sunat Meclis’te yaptığı açıklamada, “Buradan tüm parti kümelerine sesleniyoruz bu kanun teklifimizi hemen Meclis’imizde görüşerek mağduriyetleri daima birlikte giderelim” davetinde bulundu.

İYİ Parti Eğitim Siyasetleri Lideri Şenol Sunat ve Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, öğrenci sıkıntılarına ait Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Sunat, 2019 prestijiyle devamsızlık, kayıt dondurma, iktisat, COVID-19 salgını ve psiko-sosyolojik niçinlerle yaklaşık 500 bin üniversite öğrencisinin kaydının silindiğini vurguladı.

Uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte öğrencilerin meşakkatlerinin daha da arttığına dikkat çeken Sunat, “2020 Mart ayından daha sonra uzaktan eğitime geçildiği göz önüne alındığında pek epeyce öğrencinin ailelerinin yanına döndükleri için internet ve aygıt erişimi konusunda büyük kahırlar yaşadıkları, online eğitime adaptasyon süreçleri, salgın niçiniyle yakınlarını kaybetmeleri ve ruhsal yaşanan kasvetler ve sosyo ekonomik zahmetler sebebiyle yeteri kadar mağdur oldular” dedi.

Daha evvel Yükseköğretim Kanunu’nda azami tahsil müddetiyle ilgili değişiklikler yapıldığını hatırlatan Sunat şöyleki konuştu:

“Üniversite gençlerimizin yaşadığı bu değerli mağduriyetlerden biri de azami tahsil müddetleri çelişkileridir. Bilindiği üzere 2014 yılında 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun azami tahsil müddetiyle ilgili 44’üncü hususta değişiklik yapılmış, 26 Kasım 2014 tarihinde de yürürlüğe girmiştir. Tahsil müddeti 2 yıllık ön lisans kısımları azami 4 yıl, 4 yıllık lisans kısımları 7 yıl, 5 yıllık lisans programları azami 8 yıl, tahsil müddeti 6 yıl olan lisans programları azami 9 yıl içerisinde tamamlanması sonucu alınmıştır. Bu karar 2014-2015 akademik yılı ve öncesi girişli lisans ve ön lisans öğrencilerini de kapsamaktadır. Yasal düzenleme 26 Kasım 2014 tarihinde yürürlüğe girmesine karşın idari hukukuna uygun olmayacak biçimde bu kanun unsurunun başlangıcı, Eylül 2014 tarihinden geçerli olacak biçimde tabir edilmiştir. Bu durum, hukukun kişinin aleyhine geriye yürümezlik prensibine de alışılmamıştır. Bu sebepten dolayı öğrencilerin olağan kurallarda 26 Kasım 2021 tarihine kadar öğrencilikleri devam etmesi gerekirken öğrencilerin ilişiği bu yöntemsiz uygulamayla 2,5 ay evvel kesiliyor ve hak kayıpları ortaya çıkıyor.”

Denizli Milletvekili Öztürk ise ülkenin gerçeklerine bakıldığında azami eğitim mühletinin kimi öğrenciler için kâfi olmadığının görüldüğünü tabir etti.

Salgında yapılan düzenleme ve alınan tedbirlerin bütün öğrencileri kapsamadığını belirten Öztürk; sıhhat, ruhsal, ekonomik üzere farklı sebeplerle öğrencilerin gereğince eğitim alamadıklarını, bu niçinle tahsillerini azami müddet içerisinde tamamlayamadıklarını söylemiş oldu.

Öztürk, bu öğrencilerin yine okullarına dönmesi için terör hataları hariç olmak üzere genel af önnazarann kanun teklifi verdiklerini belirtti.
Alıntıdır