Yavaş’tan adaylık yorumu: Ben Ankara halkına hizmete odaklandım

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Yavaş’tan adaylık yorumu: Ben Ankara halkına hizmete odaklandım
Ortalarında Sputnik’in de olduğu yabancı basın kuruluşu temsilcileri ve büyükelçiliklerin diplomatik temsilcileri ile bir ortaya gelen Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, Cumhurbaşkanı adaylığından, merkezi hükümetle bağlara, Ankapark projesinden, evvelki belediye liderı Melih Gökçek hakkından gerçekleştirdiği kabahat duyurularına ait soruları yanıtladı. Yavaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca açılışı yapılan Millet Bahçesi açılışına ise kendisinin davet edilmediğini deklare etti.

‘Şu anda Ankara’ya hizmet ediyorum’

DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in kelamları hatırlatılan Yavaş’a Cumhurbaşkanlığı adaylığını düşünüp düşünmediği soruldu. Yavaş bu soruya, “Ankara halkı beni Ankara Belediye Başkanlığı ve Ankara’yı yönetmek için seçti. Belediye başkanlığı yaparken bir öteki amaca odaklanma üzere bir niyetim yok. Öncelikli olarak 6 milyon Ankaralıya sorumluluğumu yerine getirmem gerekiyor. Onların keyif ortasında yaşadığı bir Ankara, konfor ortasında yaşadıkları bir Ankara, açta açıkta kimsenin olmadığı bir Ankara hedefliyorum. Bu vaadimi yerine getirmeye çalışıyorum. Yapılan anketler daima bizim dışımızda yapılıyor. Ankara için yaptığımız hizmetlerinden duyulan memnuniyet bir biçimde Türkiye’ye yansıyor. Sayın Akşener iltifat etmiş, kendisi fikrini belirtmiş lakin kendisi ile görüşmüş değilim” yanıtını verdi.

Kara kış fonu

Ankara’daki dar gelirli vatandaşlar için 600 milyon TL’lik ‘Kara Kış Dayanak Paketi’nin bilgilerinı açıklayan Yavaş, “Pandemiyi fırsat bilerek insanlarımızın birbirleri ile dayanışmalarını sağladık. Binlerce insan birbirini tanımadan görmeden birbirlerine takviye oldu. Bu yılda pandemi devam ediyor. Çok soğuk bir kış olacak. Ekonomik zahmet, doların yükselmesi, dünyada yaşanan iklim krizi yaşanıyor. Ülkemizde kuraklıkta var, çiftçilerimiz üretim yapamadı. Bu niçinle bu biçimde bir fon hazırlandı. Genel liderimizin açıklamasından daha sonra bir haftada hazırlıklarımız tamamladık. 28 bin ailenin kartlarına 2 bin 150 lira yatırmıştık. 180 bin civarında aileye de doğal gaz yardımı vereceğiz. Biz yönettiğimiz kentte hiç kimsenin yatağa aç girmesini istemiyoruz” dedi.

‘Millet bahçesi açılışına çağırılmadım’

Ankara Büyükşehir Belediyesinin karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca açılan ‘millet bahçesi’ açılışına davet edilmediğini belirten Yavaş, “Benim rekabetim yok ben işbirliğine açığım. Vakit zaman işbirliği oluyor. Vakit zaman da bize hiç sorulmadan birtakım şeyler yapılıyor. Bir bakıyorsunuz Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanıyor ve yetkilerini kullanmaya başlıyorlar” tabirlerini kullandı.

Mansur Yavaş
© Fotoğraf : ABB

‘Eski liderin eşinin vakfına otoparklar verilmiş’

Kendisindilk evvelki devirde vakıflara kiralanan bina ve işletmelerle ilgili de bilgi veren Yavaş, “Evvelki demen belediye liderin eşinin vakfına otoparklar, kullanılacak yerler, depolar verilmiş uzun vadeli olarak. Yahut kendine yakın insanlara verilmiş. Bunların hepsiyle ilgili hukuk uğraşımız devam ediyor. Bunları kesinlikle geri alıp yeniden Ankara halkına kazandıracağız. Tügva’ya ilişkin bir tane yer var. Kullanmıyorlar lakin kiralarını veriyorlar. Kullanmamaları durumunda burayı kendilerinden talep ettik. Geri vermeleri ve kiralarını ödemeleri durumunda mühletin bitmesini bekleyeceğiz” diye konuştu.

‘Ankaparkı geriye almak istiyoruz’

Ankapark projesinde 800 milyon doların harcandığını hatırlatan Mansur Yavaş, “Seçim öncesi açılışı yapıldı ancak işletmecisi bunu işletemedi. Bunu geri almak için mahkemeye başvurduk. 50 bin lira bir önlemle burası bize teslim edilmedi. Kasımın 10’nunda bir mahkeme var. Evvel önlem verilen davayı kazandık. Ayın 10’nunda da mahkeme bizim talebimizi kabul ederse orayı tekrar gri alacağız. Bu geçen müddet zarfında kapalı kaldığı için epeyce sayıda orada hasar var. Onları da ayrıyeten bir kamu ziyanı olarak ortaya çıkacak” dedi.

‘Büyükelçi krizinin çözülmesi mutlu edici’

Büyükelçi krizine ait görüşleri sorulan Belediye Lideri Yavaş, “Ben belediye lideri olarak, bu cins hükümetin, siyasi partilerin siyaset konusu olarak gördüğü, ön plana şıkmış konularda görüş belirtmiyorum. Bir diplomatik kriz ortaya çıktı. Bunun Viyana kontratının 41’nci hususa mutabık kalındığının açıklanmasının epey olumlu gördüm. Tansiyon azaldı ve diplomatik kriz çözüldü” değerlendirmesini yaptı.
Alıntıdır