Vanlı aileler HDP Vilayet Başkanlığı önündeki aksiyonlarını sürdürdü

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Vanlı aileler HDP Vilayet Başkanlığı önündeki aksiyonlarını sürdürdü
VAN (AA) – Van‘da çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan aileler, partinin vilayet başkanlığı önündeki hareketlerine bu hafta da devam etti.

Cumhuriyet Caddesi‘nde bir ortaya gelen aileler, “Evlat nöbetindeyiz”, “Artık kâfi, yakamızdan düşün”, “Çocuklarımız kimsenin piyonu olmayacak”, “Van anneleri evlat nöbetinde”, “Çocuklarımızı istiyoruz” ve “Dağları kurtlara kuşlara bırakın” yazılı dövizler taşıdı.

HDP ve terör örgütü PKK aleyhine slogan atarak HDP Vilayet Başkanlığı önüne kadar yürüyen aileler, partililere reaksiyon gösterdi, çocuklarına teslim olmaları davetinde bulundu.

Aksiyona katılan anne Nazlı Sancar, AA muhabirine, artık tükendiklerini, söyleyecek bir kelam bulamadıklarını, haklı uğraşlarından vazgeçmeyeceklerini söylemiş oldu.

Ailelerin gayretten vazgeçeceğini zanniçin HDP ve PKK’nın yanıldığını belirten Sancar, şöyleki konuştu:

” HDP, PKK’lılar daima söylüyorlar, mecliste bağırıyorlar bayan haklarını savunuyoruz, bayanlar ölmesin diye. Hani benim kızımın hakkı, hani kız çocukları namustu. Ne işleri var, benim kızımı dağa kaçırdılar. Kız namustur, namus dağa gdolayılmez. Benim kız çocuğumu getirsinler. Kız çocukları dağlarda, mağaralarda şiddete maruz bırakıyorlar. Biz 3 yıldır bu çabayı veriyoruz. Gözyaşı döküyoruz, feryat ediyoruz niye bu HDP yetkilileri gelip açıklama yapmıyor.”

Sancar, tüm anneler çocuklarına kavuşuncaya kadar çabayı sürdüreceklerini söz ederek, “Şeyma, kızım, beni görüyor, duyuyorsan dön gel artık dayanacak göçüm kalmadı. Sen vatana millete güzel bir evlat olacaktın. Senin hayalin okumaktı, senin elinden kalem alıp silah verdiler. Senin kalemini kırdılar hayallerini yıktılar. Seni dağlarda mağaralarda vefata beni de bu kapıya mahkum ediyorlar. ” diye reaksiyonunu lisana getirdi.

Onların sesini bastırana kadar burada olmaya devam edeceklerini vurgulayan Mert, “Oğlum kandırılarak dağa gdolayıldü. Biz yılmıyoruz, bıkmıyoruz zira bizden evlatlarımızı çaldılar. Çocuklarımızı ne koşullarda büyüttüğümüzü kimse bilemez. Yoklukla büyüttüm ben oğlumu lakin kimsesiz kaldı, o köpeklerin eline düştü. Çocuklarımıza kavuşuncaya kadar durmayacağız.” dedi.

Vatan Partisi Vilayet Lideri Akile Çevik de hareket yapan aileleri ziyaret ederek, her vakit yanlarında olduklarını iletti.

AA / Necat Hazar – Aktüel
Alıntıdır