Van’da asırlık sobacılar çarşısında imalat hareketliliği

Beykozlu

New member
Van’da kışları soğuk geçer. Doğalgaz kentin merkezine ulaştı fakat kırsalda kalan haneler hala saç soba ile ısınıyor.

Van’ın meşhur sobacılar çarşısı da kış öncesi hazırlıkları şimdiden başladı.

Doğalgaz sobacıların işini düşürse de yoğunluk bitmedi

Van merkezinde son senelerda doğalgazın yaygınlaşması soba imalatı ve tamiratı yapan esnafın işlerini yarı yarıya düşürdü. Fakat doğalgazın ulaşmadığı kırsal mahallelerde ağır bir taleple karşılaşan esnaf, hareketli bir dönem yaşıyor.

Sobacılar Çarşısı hareketlendi

Van’da yarım asırlık Sobacılar Çarşısı’nda imalat yapan esnaf, kırsal mahallelerde soğuk ayların vazgeçilmezi olan “sac soba” üretimine başladı. Sobacılar Çarşı’nda büyük bir hareketlilik dikkat çekerken, üreticiler ağır üretim yapıyor.

Turbo sobadan, sac sobalara geçildi

Kırsal mahallede yaşayan vatandaşın çetin kış aylarında vazgeçilmezi olan ve yörede “tezek sobası” ya da “kara soba” denilen saçtan sobalara geçtiğimiz yıla ilgi arttı. Kömür fiyatlarındaki artış daha sonrası vatandaş, turbo sobadan, sac sobalara ilgi göstermeye başladı.

Kömür fiyatı arttığı için saç sobalara dönüldü

Konuya ait konuşan soba üreticisi Cahit Coşar, olağan vakitte sac sobaların bu kadar istek görmediğini belirtti. Kömür meblağlarından dolayı kırsalda yaşayan vatandaşın sac sobaya yöneldiğini ifada eden Coşar, “Şu an üretim yapmaya başladık. Kasım ayında ise satışlarımız başlayacak. Soba alırken evvela işçiliğe bakılması lazım. sonrasındasında sobanın üretim gerecine bakılmalıdır.” dedi.

Okumaya devam et...