Türkiye, gümüş üretiminde gaza bastı

Beykozlu

New member
Evrim KÜÇÜK

Güç geçişinde en epey muhtaçlık duyulacak madenler içinde yer alan gümüş talebi süratle artarken, üretimde büyüyor. Global gümüş üretimi 2021’de yüzde 5.3 artarak 822,6 milyon ons (25 bin 587ton) düzeyine ulaştı. 2013’ten bu yana gümüş madeni arzındaki en süratli yıllık büyümenin akabinde 2022’de üretim artışının süreceği kestirim ediliyor. Dünyanın en büyük 20 üreticisi ortasında yer alan Türkiye, geçen yıl yüzde 38 ile üretimini en çok artıran 3 ülkeden biri oldu.

Memleketler arası Gümüş Enstitüsü, global gümüş üretiminin haritasını çıkardı. 2020’de COVID kaynaklı kapanmalar niçiniyle düşen üretimin geçen yıl gaza bastıktan daha sonra bu yıl da büyümeye devam edeceğini öngoren Enstitü, 2022’de üretimini yüzde 2.5 artışla 843.2 milyon onsa yani 26 bin 226 tona çıkacağını kestirim ediyor.

Dünyada üretimin başkanı Meksika ve Çin

Global üretim liginin başında yıllık 196.7 milyon ons ile Meksika bulunuyor. Bu ülkeyi 113 milyon ile Çin ve 108 milyon ons ile Peru izliyor. Geçen yılki üretim tablosuna bakıldığında dünyanın en büyük 20 üreticisi içinde yer alan Türkiye’nin yüzde bazında üretimini en epey artıran üçüncü ülke olduğu görülüyor. Enstitütü’nün datalarına nazaran Türkiye, yıllık üretimini yüzde 38 ile en epeyce artıran 3’üncü ülke oldu. Üretim 5.5 milyon onsla 2016 yılından bu yana en yüksek düzeye geldi.

Geçtiğimiz yıl üretimini en çok artıran ülkelere bakıldığında birinci sırada yüzde 58 ile Panama birinci sırada. İkinci sırada yüzde 39 ile Bolivya bulunuyor.

Afrika katısında da gümüş üretimini artırma gayreti dikkat çekiyor. Güney Afrika 2021’de üretimini yüzde 24 artırdı lakin üretimi hala 2 milyon onsun altında. Kıtanın kuzeyinde Fas üretimini yüzde 16 yükselterek 9.3 milyon onsa çıkardı. Asya’da Endonezya’da üretim neredeyse 3’te bir oranında artarak yıllık 10.8 milyon onsa yükseldi.

Bu yıl artışın değerli kısmı Meksika ve Şili’den gelecek

Üretimde en büyük artışın yaklaşık 16 milyon onsla Meksika’da gerçekleşmesi bekleniyor. Şubat 2022’de devreye alınmaya başlanan ve yıl ortasına kadar tam kapasiteye ulaşması beklenen La Coipa projesi niçiniyle Şili’den gelen üretimin de 7 milyon onsa yakın artacağı iddia ediliyor. Rusya-Ukrayna çatışması Kinross’un operasyonları askıya almasına niye olmuştu. Lakin buradaki kaybın yerini, bu yıl ortasında faaliyete geçmesi beklenen Udokan bakır projesinden elde edilen gümüş üretiminin alması bekleniyor. Bu, Rusya’da üretimin yıllık bazda yatay kalmasını sağlayacak. Öteki taraftan Peru’da birtakım madenlerde üretimin askıya alınması niçiniyle ülkede üretimin 11.7 milyon ons gerileyebileceği iddia ediliyor.

Okumaya devam et...