Sivas’ta yetiştirilen yerli patates tohumu ‘Yakut’ tescil bekliyor

Beykozlu

New member
Sivas’ta faaliyet gösteren bir firma, birinci sefer dış kabuğu kırmızı, iç rengi krem olan tohumluk patates üretti.

“Sivas’ın toprakları tohumluk üretimi için uygun”

Firmanın ileri ıslah operasyon yürütücüsü ziraat mühendisi Hasan Arı, topraklarının bakir ve pak olmasından dolayı tohum elde etmek için Sivas’ı seçtiklerini belirterek, “Türkiye şartlarına adapte olmuş, iklim koşullarına entegre sağlamış, güçlü, randımanı yüksek çeşitlerin üretimini burada gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Seyit Yıldız da bakir topraklara sahip olmasından dolayı firmaların tohumluk üretim merkezi olarak Sivas’ı tercih ettiğini söylemiş oldu.

“Yakut melezleme metoduyla elde edildi”

Tescil için başvurusu yapılan “Yakut”un melezleme yoluyla elde edildiğini aktaran Arı, “Tamamen doğaldır. Farklı anne ve baba kullanılarak dış kabuğunun kırmızı, iç et renginin krem olmasından dolayı sanayilik olarak geliştirilen parmak cipslik bir çeşittir. Randıman performansı ve depo dayanıklılığı yüksek olduğundan üreticilerimiz ve hammadde temini sağlayan firmalarımız için epey elverişli.” diye konuştu.

Tescil başvurusu yapıldı

“Yakut” için tescil başvurusu yaptıklarını belirten Arı, “Önümüzdeki yıl büsbütün tescil ve üretim müsaadesi teslim edildikten daha sonra tohum üretimi gerçekleştirilecek. 1-2 yıla kalmadan sofralarımıza gelmesini bekliyoruz.” dedi.

“80 bin ton üretim bekliyoruz”

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı araştırma enstitüleri ve özel firmaların geliştirdiği tohumluk çeşitlerini Sivas’ta denediklerini aktaran Yıldız, “ondan sonrasında üretimi arttıkça öbür vilayetlerde de üretim gerçekleştiriliyor. Tohumlukta değerli bir iliz, yaklaşık 20 bin dekar alanda tohumluk üretimi yapıyoruz. Bu yıl ortalama verimimiz dekara 4 ton, ötürüsıyla 80 bin tonluk üretim bekliyoruz.” diye konuştu.

Okumaya devam et...