Sevan Nişanyan Yunanistan’da ‘istenmeyen kişi’ ilan edildi

Nilosa

Global Mod
Global Mod
Sevan Nişanyan Yunanistan’da ‘istenmeyen kişi’ ilan edildi
Yurtdışı seyahatinin akabinde Belgrad üzerinden Yunanistan’da yaşadığı Samos Adası’na dönmek isterken Yunanistan’da ‘istenmeyen insan’ ilan edildiğini öğrenen Sevan Nişanyan, gelişmeleri Youtube yayınında deklare etti.

ArtıGerçek’in aktardığına bakılırsa, iki yıldır toplumsal medya üzerinden paylaşımlarda bulunan ve her pazar “Pazar Sohbetleri” ismi altında Youtube yayınları yapan Sevan Nişanyan Belgrad’dan yaptığı açıklamada niye istenmeyen kişi ilan edildiği ile ilgili Yunanistan makamlarının ‘devlet sırrı‘ açıklaması yaptıklarını söylemiş oldu.

Bu reaksiyonun Türkiye’nin baskısı kararında olabileceğine dikkat çeken Nişanyan, Yunanistan’daki makamların son senelerda yaptığı yer isimleri çalışmasına Kuzey Yunanistan’ı da eklemesinden rahatsız olmuş olabileceğini de lisana getirdi.

Nişanyan 4 yıl evvel Samos adasına yerleşmişti.

Yayınlarında Koronavirüs salgını konusunda tenkitleri sebebiyle toplumsal medya hesapları tekraren engellenen ‘Nişanyan index Anatolicus’ isimli yer isimleri websitesine bir süre evvel Yunanistan’ı dâhil etmişti.

Nişanyan Belgrad’dan yaptığı Youtube yayınında Yunanistan’ın sonucuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle lisana getirdi:

“Türkiye’deki yer isimleriyle 10 sene kadar uğraştıktan daha sonra komşu ülkelerle de ilgilenme muhtaçlığı hissettim. Geçen sene Kuzey Yunanistan’ın ve Bulgaristan’ın yer isimlerini ki bu yer isimlerinin fazlaca büyük bir kısmı Türkçe’dir. Kuzey Yunanistan’daki yer isimlerinin yarısı Bulgarca Yarısı Türkçe’dir. Yunanca şimdi yoktur. Onları da haritaya geçirme gereksinimi duydum. Devletler açısından bu mahremine el atmak üzere bir şey. Bunun bir tesiri olduğunu düşünüyorum. Yunan devleti ‘ne yapıyor lan bu’ hissine şiddetle kapılmıştır zira dünyanın bütün bürokratları kardeştir.”
Alıntıdır